Appleov upravni odbor preporučio je dioničarima da glasaju protiv prijedloga konzervativnog think tanka za ukidanje inicijativa raznolikosti, jednakosti i inkluzije (DEI).
“U Appleu vjerujemo da je način na koji se ponašamo jednako važan za naš uspjeh kao i izrada najboljih proizvoda na svijetu. Nastojimo poslovati etično, pošteno i u skladu s važećim zakonima i propisima, a naši poslovni standardi su temelj našeg rada”, navedeno je u saopćenju kompanije.
Prijedlog je podnijela Nacionalna centar za istraživanje javne politike (NCPPR) u septembru prošle godine, s ciljem da se iznese na godišnjoj skupštini dioničara 25. februara. Ako dioničari usvoje prijedlog, Apple bi bio obavezan razmotriti ukidanje dijela ili svih DEI politika.
Međutim, Apple je izjavio da prijedlog “neprikladno pokušava ograničiti” i “mikromenadžirati” funkcionisanje kompanije. Također su istakli kako imaju “dobro uspostavljen program usklađenosti” te da njihov odbor aktivno upravlja poslovnim i pravnim pitanjima kako bi osigurali pridržavanje zakonima u različitim jurisdikcijama.
NCPPR: Rizici DEI politika
Stefan Padfield, izvršni direktor NCPPR-ovog projekta Free Enterprise, istakao je da DEI nosi rizike poput tužbi, negativne reakcije kupaca i podjela među zaposlenicima, koji premašuju benefite.
NCPPR tvrdi da Apple “vjerovatno ima preko 50.000 potencijalnih žrtava ovakve diskriminacije”. Ako bi zaposlenici pokrenuli tužbe, kompanija bi mogla izgubiti “desetine milijardi dolara”.
“Tražimo samo razmatranje”, rekao je Padfield. Prijedlog, čak i ako bude usvojen, ne bi automatski doveo do ukidanja DEI inicijativa, dodao je.
Kontroverze oko DEI programa
Appleove inicijative raznolikosti nisu ništa novo. Njihov program za raznolikost dobavljača osnovan je 1993., a kompanija je 2017. imenovala prvog potpredsjednika za inkluziju i raznolikost. Apple trenutno ima 67 zaposleničkih grupa posvećenih različitostima, od kojih je prva osnovana 1986.
Međutim, pod pritiskom kritičara, neke kompanije mijenjaju ili povlače svoje DEI politike. Meta, John Deere i Walmart prilagodili su svoje inicijative nakon pritiska desničarskih aktivista i kupaca, dok je McDonald’s nedavno tužen zbog diskriminacije u svom stipendijskom programu za latinoameričke studente.
S druge strane, kompanije poput Costca odbijaju zahtjeve za ukidanje DEI inicijativa, unatoč pritisku.
Potreba za jasnijim razumijevanjem DEI politika
Nani Vishwanath, stručnjak za DEI i zaposlenička iskustva, smatra da je DEI “veoma pogrešno shvaćen”. Cilj ovih inicijativa je unaprijediti zastupljenost ljudi različitih identiteta i pozadina, ali nedostatak jedinstvene definicije otežava njihovu provedbu.
“Za organizacije koje žele ostati relevantne, ključno je razmotriti koje prakse treba prilagoditi”, zaključila je Vishwanath, prenosi CNN.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!