Pad sirijskog predsjednika Bashara al-Assada, nakon što su pobunjeničke snage proteklog vikenda ušle u Damask, označio je kraj iranske mreže utjecaja na Bliskom istoku. Ipak, Izrael, Sjedinjene Američke Države i arapske sile sada se suočavaju s rizikom nestabilnosti i ekstrema iz mnoštva snaga koje ga zamjenjuju.
Među glavnim pobunjeničkim grupama koje su okončale 50 godina brutalne dinastičke vladavine Asada i njegovog oca nalazi se Hayat Tahrir al-Sham (HTS), sunitska grupa označena kao teroristička organizacija u SAD-a i Ujedinjenim narodima. Zapadne i arapske nacije strahuju da bi koalicija predvođena HTS-om mogla zamijeniti Asadov režim radikalnom vladom ili onom koja ne bi mogla spriječiti ponovno jačanje radikalnih snaga.
Pročitajte još: Novi život porodice Asad: U Moskvi imaju čak 20 stanova
“Postoji snažan strah unutar i izvan regije od vakuuma moći koji bi mogao nastati nakon Asadovog naglog pada”, rekao je Abdelaziz al-Sager, direktor Gulf Research Centra. Povukao je paralele s građanskim ratovima koji su uslijedili nakon svrgavanja Sadama Huseina u Iraku 2003. i Muamera Gadafija u Libiji 2011.
Zapadni diplomati također izražavaju zabrinutost zbog nedostatka plana za upravljanje Sirijom, zemljom podijeljenom između različitih sekti i etničkih grupa, od kojih svaka ima vlastitu regionalnu bazu moći. Jedan visoki zapadni diplomata upozorio je da bi bezvlašće u Siriji moglo omogućiti jačanje ekstremističkih grupa poput tzv Islamske države (IS), koja je 2014. kontrolisala velike dijelove Sirije i Iraka.
Američki predsjednik Joe Biden pozdravio je Asadov pad, navodeći da on treba odgovarati za svoju despotsku vladavinu, ali je upozorio da je ovo trenutak rizika i neizvjesnosti. SAD su već pokrenule niz zračnih udara na položaje Islamske države kako bi spriječile njen ponovni uspon.
Brzi pad Asada, svega dvije sedmice nakon početka pobunjeničke ofanzive, iznenadio je mnoge u Washingtonu. Američki zvaničnici sada pokušavaju uspostaviti komunikaciju sa svim pobunjeničkim grupama, uključujući i one koje nisu bile u fokusu američke podrške, poput HTS-a.
Geopolitičke posljedice za Teheran i Moskvu
Asadovi saveznici, Teheran i Moskva, suočavaju se s dalekosežnim posljedicama njegovog pada. Rusija, koja je Asadu pružila azil, ima dvije ključne vojne baze u Siriji, uključujući pomorsku bazu u Tartusu na Mediteranu.
Za Teheran, Assadov savez predstavljao je ključni stub moći u većinski sunitskoj regiji. Njegov pad ozbiljno narušava iransku mrežu utjecaja i otežava snabdijevanje Hezbollaha, ključnog iranskog saveznika u Libanu.
Izraelski premijer Benjamin Netanyahu nazvao je Assadov pad “historijskim danom”, naglašavajući da će Izrael preuzeti ključna područja uz granicu kako bi osigurao svoju sigurnost. Izraelske snage već su izvele zračne udare na lokacije za koje se sumnja da sadrže hemijsko oružje i raketne sisteme kako bi spriječile njihov pad u neprijateljske ruke.
Pozivi na tranziciju i stabilizaciju
Marwan al-Muasher iz Carnegie Endowment for International Peace smatra da Assadov odlazak predstavlja priliku za stvaranje inkluzivnog političkog sistema kroz organiziranu tranziciju. Opozicioni lideri predlažu osamnaestomjesečni period tranzicije, tokom kojeg bi se održali slobodni izbori i usvojio novi ustav.
Međutim, mnogi analitičari sumnjaju u sposobnost opozicije da uspostavi stabilnu vlast, posebno u Damasku, gdje različite naoružane grupe drže kontrolu.
Lider HTS-a, Abu Mohammed al-Golani, u obraćanju masama u Damasku obećao je novi početak za Siriju, ali ostaju pitanja o prihvaćanju njegovog strogog ideološkog okvira u zemlji s raznolikom vjerskom i etničkom strukturom.
Analitičari upozoravaju da bi Sirija mogla doživjeti sudbinu sličnu Libiji ili Iraku, gdje su se sukobi između različitih grupa intenzivirali nakon svrgavanja diktatora. Ova situacija mogla bi imati ozbiljan utjecaj na susjedne zemlje poput Libana, Turske i Jordana, naglašavaju diplomatski izvori, navodi Reuters.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!