Tri ključna spoljnopolitička aktera u sirijskoj krizi pokušala su ponovo preuzeti kontrolu nad pobunom danas pozivajući na obnovljeni direktni dijalog između predsjednika Sirije Bashara al-Assada i opozicionih grupa, dodajući da bi bilo "neprihvatljivo" koristiti teroriste za preuzimanje kontrole nad zemljom, piše Guardian.
Na marginama Foruma u Dohi, u Kataru, Turska, Rusija i Iran pozvali su sirijsku opoziciju da se odazove pozivu za okončanje borbi i očuvanje Sirije kao integrirane i ujedinjene zemlje.
Usred izvještaja da ruski diplomati bježe iz Damaska zbog brzog napredovanja opozicije, ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov rekao je da Rusija “pokušava učiniti sve što je moguće kako bi spriječila da teroristi prevladaju, čak iako tvrde da nisu teroristi“.
On je također naznačio da su u toku napori kako bi se uvjerio Assad da normalizuje odnose s Turskom, uključujući u vezi zahtjeva Ankare da može intervenisati kako bi spriječila kurdske snage da koriste sjevernu Siriju za napade unutar Turske.
Ranije ove godine je Assad odbio razgovarati s Turskom sve dok turske snage ostanu u Siriji. Ovaj odbijanje navelo je predsjednika Recepa Tayyipa Erdoğana da implicitno odobri militantnoj grupi Hayat Tahrir al-Sham (HTS) prošlog mjeseca da izvede izuzetno uspješne napade na Alepo, a nedavno i na grad Homs.
Može li Turska kontrolisati HTS?
Kako navodi Guardian, dok slabi moć Bashara al-Assada, koji je držao vlast 24 godine, sirijski lider neće imati drugih opcija osim da učini ustupke Turskoj u vezi sa kurdskim pitanjem. Ankara je uvjerena da je sirijski YPG, koji se bori pod zastavom Sirijskih demokratskih snaga i kojeg podržavaju SAD, ista kao i turska kurdska grupa PKK.
Međutim, ne postoji garancija da Turska može kontrolirati grupu HTS ili jednostavno narediti grupi da okonča ofenzivu koja se pokazala mnogo efikasnijom nego što je čak i HTS očekivao.
Lavrov je više puta naglasio da je HTS na listi terorističkih grupa i u UN-u i u SAD-u. Doveo je u pitanje da li se grupa primijenila u odnosu na svoje korijene u al-Qaidi.
Ne spominjući SAD, rekao je da se opozicione grupe koriste u geopolitičke svrhe, te da je ofenziva “usmjerena na potkopavanje svega što smo radili“.
“Ako su opozicione grupe odgovorne i ako im je stalo do svoje zemlje, ne bi dopustile da se ovaj sukob nastavi“, rekao je on.
Naveo je da bi stvaranje političkog vakuuma moglo dovesti do novog haosa poput onog koji je viđen u Iraku 2003. i Libiji 2011. Godine.
Priznajući da ne može predvidjeti ishod borbi, Lavrov je rekao: “Rusija pomaže sirijskoj vojsci sa svojim zračnim snagama da se suprotstavi napadima terorista“.
Rusija ima jednu od svojih najvećih vojnih baza izvan bivšeg Sovjetskog Saveza u Hmeimimu i vrijedu luku u Tartusu, dva resursa koja će očajnički pokušati zadržati.
S obzirom da opozicione snage još uvijek napreduju, a Assad pokušava zadržati front u gradu Homsu, sirijsko civilno društvo prisutno na Forumu u Dohi također je zahtijevalo da bude uključeno u bilo koji oblik tranzicije koji strani akteri podrže. Oni tvrde da ne samo da Assad mora pasti, već i cijeli njegov obavještajni aparat mora biti demontiran i zamijenjen prijelaznom vladom koja bi predstavljala sve grupe u Siriji, što bi dovelo do nacionalnih izbora, zahtjev koji je Assad više puta blokirao.
Ko će spašavati Assada?
Turska, Rusija i Iran preuzele su vođenje sirijskih mirovnih pregovora 2017. godine kroz Astana proces, ali ishod njihovih 21 sastanaka bio je politički ćorsokak, a zemlja je podijeljena i različite frakcije su imale utjecaj u različitim područjima, sve do prije dvije sedmice.
Očekivanja od trostranog sastanka u Dohi bila su niska, djelomično zato što je Turska jasno dala do znanja da joj odgovara da vidi mješavinu pobunjeničkih, ekstremističkih i pro-turskih grupa koje napreduju prema sirijskoj prijestolnici, Damasku, dok Iran i Rusija HTS smatraju teroristima.
U naletu diplomatskih sastanaka prije samita u Dohi, iranski ministar vanjskih poslova, Abbas Araghchi, nije uspio uvjeriti Tursku da pomaže u stvaranju opasnog vakuuma moći koji će ispuniti teroristi.
Iran također vidi ruku Izraela i Sjedinjenih Američkih Država u napredovanju HTS-a, tvrdeći da Izrael koristi konflikt kako bi zatvorio iranske rute za snabdijevanje municijom kroz Siriju u Liban.
Tokom razgovora u petak, Araghchi također nije uspio uvjeriti iračke lidere da vojno interveniraju kako bi spasili Assada, ostavljajući Iran i Rusiju uglavnom same u odlučivanju koliko će se pobrinuti za to.
“Ne bi smjelo biti razlike između terorističkih grupa. Nemamo dobrih terorista ili loših terorista“, rekao je Araghchi.
“Pitanje vremena”
I dalje je nejasno ima li Erdogan stvarni utjecaj na vođu HTS-a, Abu Mohammeda al-Jolanija, i da li je nedavno rebrendiranje HTS-a bilo iskreno.
Govoreći u Dohi, Charles Lister s Instituta za Bliski istok rekao je da je promjena HTS-a od “međunarodnog džihadizma” počela čak osam godina prije trenutne krize, ali da organizacija i dalje ostaje “politički diktatorska, koristeći proizvoljna hapšenja kritičara, mučenje i zatvaranje“.
Lister je rekao da je ishod za Assada već jasan. “To je pitanje vremena i načina na koji će taj kraj doći. Ako Homs padne, Damask će biti odsječen od obale gdje se nalazi Assadovo alavitsko uporište“, rekao je.
Lister je objasnio da “ni Rusija, ni Iran, ni Hezbollah nisu imali značajnu prisutnost na terenu, a sirijska vojska, vojska sa obaveznom službom, se raspala i korodirala iznutra“.
Amos Hochstein, američki izaslanik za Liban, rekao je da se čini da je slabljenje Hezbollaha u Libanu koji je također aktivan u Siriji ključno za poraze Assada i Irana.
Turska može ignorisati iranske optužbe o izdaji, ali je pod pritiskom da objasni svoju buduću viziju za Siriju i da li također smatra HTS održivim vođstvom za Stu zemlju. Njena saveznička vojska, Sirijske odbrambene snage, ne bi mogla težiti vladavini nad cijelom Sirijom. Ankara žudi za političkom stabilnošću unutar Sirije, s obzirom da se tri miliona sirijskih izbjeglica u Turskoj neće vratiti u svoje bivše domove dok Assadov režim ne padne.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!