Stopa plodnosti u Južnoj Koreji, koja je ionako najniža na svijetu, ponovo je pala uprkos naporima zemlje da poveća broj stanovnika koji je u stalnom opadanju.
Nacionalno tijelo za statistiku objavilo je u srijedu da je stopa plodnosti, odnosno prosječan broj očekivane djece po ženi, pala na 0,78 u 2022. godini, što predstavlja pad s 0,81 prethodne godine.
Inače, zemljama je potrebna stopa plodnosti od 2,1 kako bi održale stabilnu populaciju, u nedostatku imigracije.
Stopa nataliteta u Južnoj Koreji pada od 2015. godine i zemlja je prvi put zabilježila više umrlih nego rođenih 2020., trend koji se od tada nastavlja.
U 2022. ova zemlja je zabilježila oko 249 hiljada rođenih i 372.800 umrlih.
Slični demografski padovi vidljivi su u nekoliko drugih azijskih zemalja, uključujući Japan i Kinu, što izaziva zabrinutost da će biti premalo ljudi u radnoj dobi za uzdržavanje sve starijeg stanovništva.
U međuvremenu, korejske žene također rađaju djecu kasnije u životu. Prosječna dob rođenja djeteta u Južnoj Koreji prošle je godine bila 33,5 godina.
Stručnjaci kažu da razlozi za ove demografske promjene u cijeloj regiji uključuju zahtjevnu radnu kulturu, stagnaciju plaća, sve veće troškove života, promjenu stava prema braku i rodnoj ravnopravnosti te rastuće razočaranje među mlađim generacijama.
No uprkos ekonomskim faktorima, ulaganje novca u rješavanje ovog problema pokazalo se neučinkovitim. Prošlog septembra južnokorejski predsjednik Yoon Suk Yeol priznao je da je više od 200 milijardi dolara potrošeno u pokušaju povećanja broja stanovnika u proteklih 16 godina.
Južnokorejska vlada uvela je razne inicijative kao što je produljenje plaćenog očinskog dopusta, nuđenje novčanih “bonova za bebe” novim roditeljima i društvene kampanje koje potiču muškarce da doprinose brizi o djeci i kućanskim poslovima.
Stručnjaci smatraju da je potrebno više podrške tokom djetetova života – kao i promjena u nekoliko duboko ukorijenjenih društvenih pitanja. Na primjer, južnokorejsko društvo još uvijek gleda s negodovanjem na samohrane roditelje, a IVF tretman nije dostupan samohranim ženama.
Parovi u netradicionalnim partnerstvima također se suočavaju s diskriminacijom; Južna Koreja ne priznaje istospolne brakove i propisi otežavaju usvajanje nevjenčanih parova.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!