Baerbock putuje u Kinu kako bi “popravila štetu” nakon Macronove posjete

Svijet 13. apr 202315:08 1 komentar
N1

Njemačka ministrica vanjskih poslova danas počinje svoju posjetu Kini, a kako navodi Reuters, njen cilj je da ponovo potvrdi zajedničku politiku Evropske unije prema Pekingu nekoliko dana nakon što su izjave francuskog predsjednika Emmanuela Macrona sugerirale da postoji razjedinjenost u pristupu Evrope u odnosu prema ovoj rastućoj supersili.

Macronova nedavna posjeta Kini je izazvala niz reakcija iz Sjedinjenih Američkih Država i širom Evrope. Francuski predsjednik je tada rekao bi EU trebala da smanji ovisnost o SAD-u i upozorio da ne bi trebala biti uvučena u krizu oko Tajvana.

Reuters navodi da su mnogi evropski političari, diplomate i analitičari shvatili Macronove komentare u intervjuu za Politico i francuski dnevnik Les Echos kao nešto što pomaže cilju Pekinga da razbije transatlantsko jedinstvo.

Analitičari navode da se zbog toga se mnoge članice EU nadaju da će posjetu njemačke ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock Berlin iskoristiti kako bi se iskazao jasan i jedinstven stav EU prema Kini.

Općenito se smatralo da Macron zauzima blaži stav po pitanju Tajvana upozoravajući da Evropa ne bi trebala biti “uhvaćena krizama koje nisu naše”, iako je njegova kancelarija insistirala na tome da to nije njegov cilj i da se njegov stav o Tajvanu i Kini nije promijenio.

Sada se radi o kontroli štete u velikoj mjeri… Ali oblak Macronove posjete je veoma velik i još uvijek je vrlo nejasno kako će se ta ravnoteža na kraju odigrati“, rekla je za Reuters Alicja Bachulska, istraživačica odnosa Kine i EU u Evropskom vijeću za vanjske odnose u Varšavi.

Reuters navodi da bi čak i bez Macronovih izjava putovanje za Baerbock bila delikatna stvar, s obzirom na njenu politiku koja je usmjerena na smanjenje njemačke ekonomske zavisnosti od Pekinga.

Tim Ruehlig, stručnjak za Kinu u njemačkom vijeću za vanjske odnose, rekao je za Reuters da smatra da je upravo taj njen stav vjerovatno igrao ulogu u odluci da ona posjeti tu zemlju nakon Macrona.

Baerbock sada mora jasno iznijeti stav Njemačke o Tajvanu tokom svoje posjete, rekao je njemački poslanik za spoljnu politiku Nils Schmid za Reuters, dodajući da su Macronove izjave uništile poticaj za zajedničku evropsku politiku Kine.

Ministrica vanjskih poslova bi se na dvodnevnom putovanju trebala sastati sa svojim kolegom Qin Gangom i visokim kineskim diplomatom Wang Yijem.

Uoči ovog putovanja je Baerbock izjavila da će na vrhu njenog dnevnog reda biti podsjećanje Kine na njenu odgovornost da utiče na Rusiju da okonča invaziju na Ukrajinu i insistiranje na zajedničkom evropskom uvjerenju da bi jednostrana promjena statusa quo u Tajvanskom moreuzu bila neprihvatljiva .

Ona je navela da je evropski pogled na Kinu kao partnera, konkurenta i sistemskog rivala kompas njene politike.

Jasno mi je da nemamo interesa za ekonomsko razdvajanje… ali moramo sistematičnije sagledati rizike jednostranih ovisnosti i smanjiti ih“, rekla je Baerbock.

Neke zemlje EU, posebno one u srednjoj i istočnoj Evropi koje njeguju veze sa Sjedinjenim Američkim Državama se nadaju da će njen stav biti bliži onom koji je izrazila predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen koja je posjetila Peking u isto vrijeme kada i Macron.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare