BBC Panorama ekskluzivno je objavila nove dokaze o kineskom programu špijunskih balona - uključujući letove iznad Japana i Tajvana. Japanske vlasti su potvrdile da su baloni letjeli iznad njegovog teritorija, kazavši da su ih spremni oboriti u budućnosti.
Kina se nije izravno osvrnula na dokaze koje je iznio BBC.
Američko-kineski odnosi bili su u domenu previranja ranije ove godine, kada je navodni kineski špijunski balon oboren u blizini američke obale, podsjeća BBC u najnovijem tekstu o navodnoj špijunaži.
Kina je tvrdila da je balon viđen iznad sjeverozapada SAD-a krajem januara bio civilni zračni brod koji se koristio za naučna istraživanja poput meteorologije – te da je to bio nenamjeran i izoliran događaj.
John Culver, bivši analitičar CIA-e za istočnu Aziju, rekao je za Panoramu da ovo “nije bio samo jednokratan, već kontinuirani napor koji datira najmanje pet godina”. Rekao je da su kineski baloni “posebno dizajnirani za ove misije dugog dometa” i da su neki “navodno oplovili svijet”.
U suradnji sa Synthetaicom, kompanijom za umjetnu inteligenciju koja je pretražila ogromne količine podataka snimljenih satelitima, BBC je pronašao više slika balona koji prelaze istočnu Aziju.
SAD oborile kineski špijunski balon (VIDEO)
Osnivač firme, Corey Jaskolski, pronašao je dokaz jednog balona koji je preletio sjeverni Japan početkom septembra 2021. Ove slike nisu dosad objavljene.
Gospodin Jaskolski također vjeruje da dokazi upućuju na to da je ovaj balon lansiran duboko u Kini, južno od Mongolije. BBC to nije mogao potvrditi.
Japan je blizak saveznik SAD-a i tamo je stacionirano više američkih snaga nego u bilo kojoj drugoj stranoj zemlji.
Yuko Murakami, iz japanskog ministarstva odbrane, rekao je za BBC da vlada “poduzima sve mjere predostrožnosti kako bi pratila situaciju na dnevnoj bazi” i da bi čak bila spremna srušiti balone kako bi zaštitila “živote i imovinu ljudi unutar teritorije Japana”.
Američki State Department se oglasio kazavši kako vjeruje da su kineski baloni opremljeni za prikupljanje obavještajnih signala. Ističe se da je letjelica koju je otkrila iznad SAD-a imala “višestruke antene, vjerovatno sposobne za prikupljanje i geolociranje komunikacija”.
Kako bi istražili je li Kina lansirala druge balone, tim BBC Panorame prvo je pretražio društvene medije i novinske izvještaje diljem regije tražeći pojavljivanja NLO-a na nebu.
Pronašli su dvije fotografije koje je snimila tajvanska meteorološka služba, a koje pokazuju balon iznad glavnog grada Taipeia krajem septembra 2021.
G. Jaskolski ih je zatim usporedio sa satelitskim snimkama. “Unutar 90 sekundi pronašli smo balon na obali Tajvana”, kaže on.
Tajvanska vlada izjavila je za Panoramu da vjeruje da je riječ o meteorološkom balonu, ali gospodin Jakolski se ne slaže s tim.
“Samo na temelju promjera balona i činjenice da operativne visine izgledaju slično… to jako sliči balonu koji je letio iznad Sjedinjenih Država, iznad Japana”, kaže on.
Tajvan koji je pod demokratskom upravom već je dugo na nišanu Kine.
Prošle je godine kineska vojska pokrenula probu opsežnog napada.
Američki predsjednik Joe Biden ranije je rekao da će SAD braniti Tajvan ako Kina napadne tu zemlju.
Kako je umjetna inteligencija pomogla locirati balone
Corey Jaskolski započeo je sa skicom kako je mislio da će balon izgledati iz svemira. Zatim je unio ovaj obris u svoj AI softver, zajedno s grubim koordinatama gdje je zadnji put viđen.
Također je analizirao modele vjetra kako bi pratio putanju balona i pronašao njegovo porijeklo.
Radeći sa satelitskim slikama koje je dostavila tvrtka Planet Labs, Corey je unio sve informacije u svoj softver, poznat kao RAIC (rapid automatic image categorization), kako bi locirao balone.
Baloni za nadzor su ogromni – veličine nekoliko autobusa – i nose sofisticiranu opremu sposobnu prikupiti velike količine podataka o ciljevima ispod.
Ali snimljene satelitom iz svemira, čine se kao male bijele mrlje.
Istraživanje Jaskolskog pokazuje da je balon koji je letio iznad SAD-a u februaru bio u jednom trenutku oko 130 km od baze nuklearne avijacije u državi Montana.
Također je iscrtao putanju leta balona do najvjerovatnijeg mjesta lansiranja – otoka Hainan u Južnom kineskom moru.
“Izgleda da je na lansiranju bilo oblaka. A da sam namjeravao lansirati balon, odabrao bih oblačan dan kako bih smanjio tu mogućnost otkrivanja”, pojasnio je.
Kineska ambasada u Londonu optužila je SAD da su same pustile veliki broj balona na velikim visinama, koji su neprekidno kružili svijetom i ilegalno letjeli iznad kineskog zračnog prostora.
Rečeno je da je “Kina odgovorna zemlja” koja uvijek djeluje “strogo u skladu s međunarodnim pravom i poštuje suverenitet i teritorijalni integritet svih zemalja”. Dodalo se da odbacuje “neutemeljene optužbe za ocrnjivanje i napad na Kinu”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!