Američki predsjednik Joe Biden rekao je sinoć u Bijeloj kući da Sjedinjene Države neće isporučivati borbene avione F-16 Ukrajini.
Upitan hoće li njegova zemlja osigurati F-16 avione Ukrajini, kratko je odgovorio “ne”, nekoliko dana nakon što su zvaničnici nacionalne sigurnosti rekli da će Washington o tom pitanju “vrlo pažljivo” razgovarati sa saveznicima.
John Kirby, koordinator američkog vijeća za nacionalnu sigurnost za strateške komunikacije, kasnije je branio odluku, ističući drugu vojnu pomoć koju su SAD poslale od početka rata, a koja ima ukupnu vrijednost od 27,1 milijardu dolara.
Kako piše Guardian, Ukrajina je započela visokoprofilnu kampanju lobiranja za lovce, koje proizvodi američka odbrambena kompanija Lockheed Martin, gotovo odmah nakon što su Njemačka i SAD izjavile da će Ukrajini prvi put isporučiti vlastite tenkove.
Drugi europski čelnici dali su do znanja da su otvoreni u vezi s opskrbom mlažnjaka, dok Ukrajina pokušava izgraditi borbenu snagu koja se sve više temelji na zapadnom oružju kako bi probila ruske linije u proljeće.
Male ukrajinske zračne snage su dodatno smanjene tokom 11-mjesečnog rata, i iako postoje avioni koji su još uvijek operativni, to ipak predstavlja vrlo ograničen kapacitet da se suprotstavi ruskim zračnim snagama i pomogne svojim kopnenim snagama u napadu na ruske položaje.
Emmanuel Macron, francuski predsjednik, rekao je u ponedjeljak navečer da “u načelu ništa nije isključeno” kada je upitan o zapadnim borbenim avionima za Ukrajinu – ali je zatim iznio niz kriterija prije donošenja odluke.
Ukrajinski ministar obrane, Oleksii Reznikov, dolazi u Pariz u utorak gdje će se sastati s Macronom i njegovim kolegom Sébastienom Lecornuom, u sklopu šireg vojnog lobiranja zemlje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare