Administracija američkog predsjednika Joea Bidena poslala je Kongresu povjerljivi izvještaj o svojoj strategiji za rat u Ukrajini, izjavila su tri izvora u ponedjeljak, nakon što su zakonodavci u aprilu usvojili krajnji rok koji je propisan u zakonu o potrošnji više desetina milijardi dolara.
Uposlenik administracije iz Kongresa rekao je Reutersu da je dugo očekivani izvještaj stigao do zakonodavaca u ponedjeljak i da još nisu imali priliku da ga pročitaju. Druga dva anonimna izvora potvrdila su da je strategija dostavljena. Bijela kuća nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.
Kongres je odobrio skoro 175 milijardi dolara finansijske i vojne pomoći Ukrajini i savezničkim zemljama u zadnje dvije i po godine od potpune invazije Rusije.
Nakon višemjesečnog odlaganja, Predstavnički dom pod vodstvom republikanaca usvojio je u aprilu prijedlog zakona o dodatnoj potrošnji od 95 milijardi dolara koji uključuje 61 milijardu dolara u finansiranju Ukrajine, kao i milijarde dolara za Izrael, civile u zonama sukoba širom svijeta i za “suprotstavljanje komunističkoj Kini” u Indo-Pacifiku.
Kao dio tog zakona, Kongres je zatražio od Bidenove administracije da do početka juna dostavi detaljnu strategiju za Ukrajinu.
Bajdenovu podršku Ukrajini podržavaju Demokrate i mnogi Republikanci u Kongresu. Neki Republikanci su, međutim, kritikovali njegovu administraciju zbog ograničavanja načina na koji Ukrajina može koristiti američku opremu, poput odbijanja isporuke oružja koje bi moglo pogoditi ciljeve duboko u Rusiji.
Washington je ograničio upotrebu oružja zbog ograničene zalihe projektila, nedostatka obrazloženja za njihovu upotrebu s obzirom da je većina ruskih aviona izvan dometa i zbog straha da bi to moglo eskalirati sukob.
Nekoliko sedmica nakon što je prošao rok za podnošenje izvještaja, neki članovi Kongresa rekli su da su frustrirani i da će razmotriti blokiranje daljeg finansiranja.
U izjavi poslanoj e-poštom Reutersu u vezi s izvještajem, senator Jim Risch, najviši Republikanac u Senatskom odboru za vanjske poslove, rekao je da podržava pomoć Ukrajini, ali to nije učinio slijepo.
“Od najranijih dana rata (ruskog predsjednika Vladimira) Putina protiv Ukrajine, tražili smo od Biden-Harrisove administracije strategiju o tome kako SAD i naši saveznici mogu pomoći Ukrajini da pobijedi u ratu”, rekao je Risch.
“Kada nisu odgovorili na naše zahtjeve, zakonom smo naložili da se strategija pošalje Kongresu, ali je rok prošao bez odgovora. Predsjednik Bajden i potpredsjednica (Kamala) Harris duguju strategiju ne samo nama, već i američkim građanima, a njihova zapuštenost sugeriše da je nemaju ili se je boje podijeliti,” kazao je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!