Bajdenova administracija je izrazila spremnost za slanje krstarećih raketa dugog dometa u Ukrajinu, što bi kijevskim F-16 lovcima dalo veći borbeni kapacitet, dok ta zemlja nastoji ostvariti dalji zamah u svojoj borbi protiv Rusije.
Spremnost Bijele kuće da Ukrajini da dostavi krstareće zrak-zemlja krstareće rakete velike udaljenosti (JASSM) dolazi u trenutku iznenađujuće uspješnog kopnenog napada Kijeva duboko u Rusiji.
Konačna odluka o slanju projektila još uvijek nije donesena, ali administracija sada radi na komplikovanim detaljima, rekao je neimenovano zvaničnik Bidenove administracije. Ta pitanja uključuju rješavanje zabrana transfera osjetljivih tehnologija i osiguravanje da ukrajinski avioni mogu lansirati projektil težak 1.000 kilograma koji nosi bojevu glavu od 450 kilograma.
Neki članovi Kongresa i politički protivnici optužili su Bidenovu administraciju da je prespora u davanju vojne opreme Kijevu koja im je potrebna za pobjedu u ratu. Ipak, politički magazin Politico ističe kako je dopremanje aviona F-16, tenkova Abrams, krstarećih projektila, protuzračne odbrane Patriot i modernih transportera za pješadiju transformisalo vojsku zaostalu u sovjetskoj eri u jednu od najmodernijih vojnih sila na europskom bojnom polju.
Rakete koje se lansiraju iz vazduha dale bi ukrajinskom vazduhoplovstvu sposobnost koju ima samo nekolicina drugih nacija, a to je lansiranje krstareće rakete sa udaljenosti većoj od 300 kilometara i to sa američkog borbenog aviona četvrte generacije.
Dok se razgovori u Bijeloj kući i Pentagonu nastavljaju, neimenovani zvaničnik upozorio je da postoji još mnogo posla prije nego što bi takav projektil zaista stigao do Ukrajine, uključujući i osiguranje da postojeći kijevski avioni iz sovjetske ere i novo-isporučeni F-16 mogu lansirati projektil na ciljeve udaljene više od 350 kilometara.
Pentagon već radi s Ukrajinom na tim tehničkim pitanjima, rekla su dvojica zvaničnika.
JASSM, kojeg proizvodi Lockheed Martin i koji je prvi put uveden početkom 2000-ih, su rijetko korišteni u borbi i SAD su ga isporučivale samo nekolicini bliskih saveznika.
Poljska, Australija i Finska imaju navedeno oružje, dok su Japan i Nizozemska potpisale sporazume o kupovini projektila u julu, a isporuka se očekuje u narednim godinama. Njemačka, Grčka, Rumunija i Danska također su u razgovorima o kupovini projektila.
JASSM-i bi Ukrajini dali značajno povećanje u dometu, jer se ne očekuje da će F-16 koje su ovog ljeta donirale europske zemlje letjeti blizu ruskih linija zbog straha da će biti oboreni.
SAD i saveznici su se već obavezali da će Ukrajini poslati razne vrste vazduh-vazduh i vazduh-zemlja municije za njene F-16 avione, ali isporuke JASSM-a bi Kijevu dale najmoćnije i oružje najdužeg dometa u svom vazduhoplovnom arsenalu.
Pentagon je prihvatio sugestiju Kongresa da isporuči projektile jer je Rusija bila uspješna u ometanju drugih navodećih oružja američke proizvodnje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!