Bivša glavna tužiteljica Međunarodnog krivičnog suda (MKS) Fatou Bensouda izjavila je da je tokom svog mandata bila izložena "gangsterskim taktikama", prijetnjama i zastrašivanju.
Bensouda, koja je obavljala ovu funkciju od 2012. do 2021. godine, rekla je da je, dok je radila na nekim od politički najosjetljivijih slučajeva suda, doživjela “direktne prijetnje” njoj i njenoj porodici.
Bivša tužiteljica govorila je na događaju u Londonu u utorak navečer o neprijateljskim akcijijama usmjerenim protiv nje i suda tokom njenog mandata koje je rijetko javno komentirala.
Iako Bensouda nije direktno povezala ove prijetnje, istraga koju je Guardian objavio u maju otkrila je kako je izraelski šef špijunske službe navodno prijetio Bensoudi kako bi spriječio istragu o ratnim zločinima i zločinima protiv čovječnosti na okupiranim palestinskim teritorijama.
Prema toj istrazi, šef izraelske obavještajne agencije Mossad vodio je tajnu operaciju protiv Bensoude, što je dio šire kampanje nadzora i špijunaže Izraela protiv MKS-a.
Reagujući na optužbe, portparol ureda izraelskog premijera izjavio je: “Pitanja koja su nam postavljena puna su mnogih netačnih i neutemeljenih tvrdnji s ciljem nanošenja štete državi Izrael.” Vojni portparol dodao je: “IDF [Izraelske odbrambene snage] nisu i ne provode nadzor niti druge obavještajne operacije protiv MKS-a“.
Bensouda je postala predmet intenzivnog interesa izraelskih obavještajnih službi nakon što je 2015. godine pokrenula preliminarnu istragu o navodima zločina izraelskih oružanih snaga i palestinskih militanata.
Rekla je da je, u kontekstu slučaja Palestine, kao i zasebne istrage o navodnim ratnim zločinima u Afganistanu, uključujući one američkih vojnih lica, MKS bio suočen s “neviđenim pritiscima”.
Bivša tužiteljica insistirala je da prijetnje njoj i njenim bliskim savjetnicima nisu ometale njihov rad.
“Neprihvatljive gangsterske taktike, prijetnje, zastrašivanja, pa čak i sankcije, nisu rezultirale time da ja ili moj ured ne ispunimo svoje obaveze“, izjavila je.
Bensouda, koja je sada visoka komesarka Gambije u Velikoj Britaniji, govorila je o tome tokom predavanja o međunarodnom vladavini prava koje je organizovalo Advokatsko vijeće Engleske i Velsa. Također je komentirala nedavna dešavanja u slučaju Palestine pred MKS-om.
Neposredno prije nego što je napustila funkciju 2021. godine, Bensouda je unaprijedila slučaj Palestine u formalnu krivičnu istragu. Njen nasljednik, Karim Khan, naslijedio je ovu istragu i kasnije je ubrzao nakon napada Hamasa 7. oktobra i izraelskog bombardovanja Gaze.
Prošle sedmice, panel sudija MKS-a odobrio je zahtjeve Khana za naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua, bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta i vojnog lidera Hamasa Mohammeda Deifa.
Međutim, Bensouda je u svom predavanju primijetila da ti nalozi “nisu uključivali linije istrage koje su bile osnova za otvaranje istrage“, uključujući ilegalna naselja na Zapadnoj obali i “premještanje stanovništva u ili iz okupirane teritorije“.
Dodala je: “Važno je osigurati da se puni opseg kriminala u kontekstu ovog razornog sukoba u potpunosti istraži“.
Od izdavanja naloga za hapšenje u četvrtak, MKS se našao pod kritikama političkih lidera širom svijeta. Zvaničnici suda se pripremaju za mogućnost druge administracije Donalda Trumpa, koji je, kao predsjednik, 2020. godine uveo sankcije protiv Bensoude u vezi s istragama MKS-a o Afganistanu i Palestini.
Bensouda je u svom predavanju strastveno branila sud i njegovu misiju, insistirajući na tome da “mora nastaviti raditi svoj posao bez političkog miješanja“.
Upozorila je sud da “ne smije dopustiti da politički proračuni utiču na donošenje odluka” i naglasila da je podrška država članica MKS-a “ključna kako bi se sud zaštitio od pritisaka i političke manipulacije bilo koje vrste“.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!