Bivši britanski ministar sigurnosti: Ubistvo Suleimanija dovelo do pada Assada

Svijet 02. jan 202513:20 0 komentara
HAIDAR MOHAMMED ALI / AFP

Odluka Donalda Trumpa da odobri atentat na elitnog iranskog zapovjednika pokrenula je niz događaja koji su, prema riječima bivšeg britanskog ministra sigurnosti, razotkrili Iran kao "papirnog tigra" i doveli do pada Bashara al-Assada.

Tom Tugendhat, sada konzervativni zastupnik s fokusom na vanjsku politiku, također je predvidio da će iranski režim propasti za nekoliko godina. Naglasio je da bi, ako se pravilno postupi, Sirija mogla postati ekonomska sila Bliskog istoka u roku od deset godina, piše Guardian.

Njegovi komentari izneseni su neposredno prije pete godišnjice Suleimanijevog ubistva u Bagdadu, godišnjice koja je iranskog vrhovnog vođu, ajatolaha Alija Hamneija, ponovo navela da u govoru u Teheranu tvrdi kako će sirijsko vodstvo biti prisiljeno povući se dok se “mladi podižu” kako bi porazili novoformirani sunitski režim.

Suleimani je igrao ključnu ulogu u korištenju Sirije i Iraka kao baze za potiskivanje ISIS-a i učvršćivanje iranskih interesa u obje zemlje.

Tugendhat je u podcastu “Conflicted” tvrdio da je Suleimanijeva smrt u napadu dronom bila prekretnica.

Uvijek me fascinira kako su neki ljudi mnogo važniji za organizaciju nego što se to u prvi mah čini. Kad je Qassem Suleimani ubijen u januaru 2020. godine, on je imao u glavi sve odnose i dogovore za čitav region. Njega su zamijenili, ali zapravo nisu, jer niko nije mogao zamijeniti njegove 20-godišnje lične odnose. To je bila ključna promjena. Moram reći, znam da nije popularno, ali predsjednik Trump je efektivno bio okidač za početak pada Assadovog režima”, naveo je on.

Bivši predsjednik odbora za vanjske poslove Tugendhat također je ukazao na krizu unutar Iranske revolucionarne garde (IRGC) zbog gubitka Sirije.

Mladi članovi IRGC-a govore dvije stvari. Prvo, starija garda je korumpirana i nesposobna. Zato je Hezbollah ostavljen na cjedilu i poražen. Zato su stari saveznici poput Assada pali. Drugo, kruže glasine da ajatolah i vlada u Teheranu žele pregovarati s Amerikancima kako bi pronašli izlaz i možda opstali. A oni govore da nema šanse da bilo ko može pregovarati s ubicama Qassema Suleimanija”, naveo je on.

Tugendhat je komentirao i rastući konsenzus unutar reformističke vlade u Teheranu da bi se trebali voditi direktni razgovori s Trumpom o novom nuklearnom sporazumu, što nailazi na otpor tvrdolinijaša.

Tugendhat je Sirijsku revoluciju označio kao širu prekretnicu.

Ako pravilno postupimo, za 10 godina Sirija bi mogla postati ne samo stabilan oslonac, već i fantastična ekonomska sila u regionu”, naveo je.

Ipak, upozorio je na značajne opasnosti u Siriji, s obzirom na podjelu zemlje između kurdskih grupa i radikalne grupe Hayat al-Tahrir Sham (HTS).

Optužio je Zapad za nedostatak dugoročne strategije na Bliskom istoku, naglašavajući da je povlačenje iz Afganistana i neaktivnost Baracka Obame u vezi s Assadovim korištenjem hemijskog oružja 2013. godine omogućilo Putinu da se predstavi kao pouzdan lider.

Putin nije dosljedniji od nas, ali stvara iluziju dosljednosti. To je potpuni mit o lažnom snažnom lideru”, naveo je.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!