Bivši vođa pobunjenika i političar u Nigeru pokrenuo je pokret protiv hunte koja je preuzela vlast u puču 26. jula, što je prvi znak unutrašnjeg otpora vladavini vojske u strateški važnoj zemlji Sahela, javlja Reuters.
Rhissa Ag Boula rekao je u saopćenju danas da njegovo novo Vijeće otpora za Republiku (CRR) ima za cilj da vrati svrgnutog predsjednika Mohameda Bazouma, koji je bio u pritvoru u svojoj rezidenciji od preuzimanja vlasti.
“Niger je žrtva tragedije koju su orkestrirali ljudi zaduženi da ga štite“, navodi se u saopćenju, dodajući da će CRR koristiti “svaka neophodna sredstva” da spriječi vojsku da uskrati narodu Nigera njihov slobodan izbor.
Kako navodi Reuters, izazov od Ag Boule podiže spektar unutrašnjeg sukoba u Nigeru, velikom proizvođaču uranijuma koji ugošćuje hiljade američkih i zapadnoevropskih vojnika u sklopu međunarodnih napora za obuzdavanje islamističkih pobunjenika u Sahelu.
Hunta je do sada odbijala diplomatske poduhvate afričkih, američkih i izaslanika UN-a, dok su njeni saveznici, vojni vladari susjednog Malija i Burkine Faso, pozvali Ujedinjene nacije i Afričku uniju da spriječe bilo kakvu vojnu intervenciju.
U četvrtak bi se šefovi država iz Ekonomske zajednice zapadnoafričkih država (ECOWAS) trebali sastati u nigerijskoj prijestolnici Abudži kako bi razgovarali o Nigeru, uključujući moguću upotrebu sile za obnavljanje ustavnog poretka.
CRR podržava ECOWAS i sve druge međunarodne aktere koji žele okončati vojnu vlast u Nigeru, navodi se u izjavi Ag Boule, u kojoj se dodaje da će se staviti na raspolaganje bloku u bilo koju korisnu svrhu.
Član CRR-a rekao je da se nekoliko nigerijskih političkih ličnosti pridružilo grupi, ali da nisu mogli javno objaviti svoju odanost iz sigurnosnih razloga.
UN, zapadne sile i demokratske države članice ECOWAS-a kao što je Nigerija žele da hunta ponovo uspostavi civilnu vladu koja je bila relativno uspješna u obuzdavanju ekstremističkih pobunjenika koji su razarali Sahel.
Niger je sedmi po veličini proizvođač uranijuma, najraširenijeg goriva za nuklearnu energiju. Također crpi 20.000 barela nafte dnevno, uglavnom iz projekata koje vode Kinezi, i na pragu je velikog porasta proizvodnje putem novog izvoznog naftovoda u Benin.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!