Peter Grigling, koji je vodio austrijsku obavještajnu službu BVT između 2008. i 2020. godine, upozorio je u izjavi za Financial Times na rizike povratka desničarske Slobodarske stranke na vlast nakon izbora sljedeće godine, s obzirom na to da nije prekinula svoje veze s Rusijom.
On je za Financial Times rekao da ova stranka nastavila da gaji veze sa Kremljom, čak iako su je rat u Ukrajini i nedavne kontroverze oko ruskog miješanja natjerali da bude diskretnija u tome.
“Moramo biti veoma oprezni oko toga ko je zadužen za koja ministarstva. Gdje god da imamo Slobodarsku stranku u vladi, moramo sagledati njihove namjere i njihovu aktivnost”, rekao je Gridling.
Njegova neobična javna intervencija, prva takva u poslijeratnoj historiji Austrije, dolazi usred sve nestabilnije političke klime u kojoj su nekoliko godina skandala oslabili glavne stranke i izazvali ljutnju među glasačima usmjerenu protiv bečkog establišmenta.
Skoro godinu dana Slobodarska stranka drži snažno vodstvo u anketama u Austriji, zbog čega je vrlo vjerovatno da će ponovo ući, ako ne i biti na čelu nove koalicione vlade nakon izbora u oktobru 2024. godine.
“Bili smo veoma zabrinuti zbog kontakata Slobodarske stranke sa Rusijom“, rekao je Gridling, prisjećajući se svog mandata, te je naveo kako su se vodila istraživanja kako bi se ustanovilo “da li Rusija može da ih finansira, dadne im poslove . . . kako će bi stranka mogla biti domaćin ovih okruglih stolova, šireći čistu rusku propagandu”.
“Nisu se promijenili. Oni još uvijek imaju kontakt sa Rusijom. Obavještajni posao je duga igra, a Rusi imaju veoma dugotrajnu perspektivu”, rekao je Gridling.
“Kao bivši državni službenik, i dalje sam obavezan na tajnost. Ne mogu reći sve što znam, niti pisati o svemu što znam. Ali mogu vam dati informiranu procjenu o tome”, nastavio je.
Austrija kao “igralište za ruske špijune”
Gridling je radio pod ministrom iz Slobodarske stranke dvije godine između 2017. i 2019., kada je sadašnji lider stranke, Herbert Kickl, bio ministar unutrašnjih poslova. To je bila prva i jedina prilika da je stranka imala to ministarstvo, koje je dodijelio tadašnji kancelar Sebastian Kurz, koji je sada zahvaćen u istrazi političke korupcije. Ministarstvo odbrane u Kurzovoj vladi također je držao zvaničnik Slobodarske partije.
Gridlingovo iskustvo tog vremena tema je njegove knjige “Iznenadni napad”, objavljene u Austriji ovog mjeseca.
“Htjeli su odmah promijeniti (obavještajnu službu)“, rekao je Gridling za FT.
Naveo je da se njegova organizacija našla odsječena od mnogih evropskih mreža za razmjenu obavještajnih podataka kao rezultat miješanja Slobodarske stranke.
“Morao sam odbiti u određenim trenucima da dam informacije (službenicima Slobodarske Partije) koje su mogle pomoći da se identifikuju izvori“, rekao je Gridling, posebno se osvrnuvši na tekuće istrage koje je njegova agencija vodila protiv desničarskih ekstremista.
Međutim, naveo je da su povjerljivi materijali od agencija, uključujući britanski MI5, ipak dospjeli u ruke Slobodarske stranke.
Gridling je rekao da je reputacija Austrije kao igrališta za ruske špijune, koja predstavlja uzrok sve veće zabrinutosti među evropskim zemljama, zaslužena, te da je “izuzetno veliki” broj tajnih agenata u zemlji.
On je naglasio da ruski uticaj u Austriji, međutim, nije samo prikriven.
Austrijska državna petrohemijska kompanija, OMV, na primjer, nastavlja uvoziti većinu svog plina iz Rusije, i poslala je milijarde eura Kremlju ove godine.
U utorak je bivša austrijska ministrica vanjskih poslova Karin Kneissl, nezavisna kandidatkinja koju je 2017. godine podržala Slobodarska stranka, izjavila da se seli da živi u Sankt Peterburgu, navodeći “šizofreni” stav prema Rusiji u Evropi.
Putin je prisustvovao njenom vjenčanju u Gamlitzu, u južnoj Austriji, 2018. godine. Kneissl je bivši član odbora Rosnefta, ruske državne naftne kompanije, i redovni stručnjak na ruskom propagandnom kanalu RT.
Kako je Slobodarska stranka vratila podršku
Kickl i drugi ministri Slobodarske stranke naglo su smjenjeni iz vlade nakon što se pojavio vođa stranke Heinz-Christian Strache na video snimku kako pokušava uvjeriti lažnog ruskog oligarha da kupi najveće austrijske novine i pretvori ih u sredstvo za širenje agende Slobodarske stranke u zamjenu za političke usluge.
Nakon pada popularnosti zbog skandala, stranka je polako vraćala podršku, posebno kao rezultat njenog protivljenja ograničenjima pandemije i nedavne kritike sankcija EU Rusiji, koje su okrivili za veće troškove života.
Gridling je naglasio da poštuje bilo kakav demokratski mandat koji bi Slobodarska stranka mogla dobiti na predstojećim izborima, ali pozvao je buduće koalicione partnere da pažljivo razmotre svoje izbore i zaštite nezavisnost službi poput BVT-a, koji je od tada reorganizovan i preimenovan u DSN.
“Živimo u demokratiji. Slobodarska stranka je legalna stranka u austrijskom političkom establišmentu”, rekao je on.
Međutim, dodao je da želi poslati poruku: “Ne zaboravljajte. Pogledajte šta su radili ranije. Zapamtite šta je rečeno. I zapitajte se dokle će oni ići za svoje partijske interese, a ne za interese Austrije’?”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!