Osam mjeseci nakon početka mandata američki predsjednik Joe Biden još uvijek nije popunio sva upražnjena mjesta u diplomatskoj mreži u svijetu kao ni u sjedištu State Departmenta u Washingtonu. Problemi se ne kriju u Bijeloj kući ili u manjku kvalitetnih kandidata koji bi bili imenovani na pozicije. Problem se krije na Capitol Hillu, na senatskoj strani Kongresa, tačnije u uredu republikanskog senatora Teda Cruza.
Naime, zbog neslaganja s Bidenovom odlukom da ne uvede nove sankcije protiv onih koji grade ili koji se koriste plinovodom Sjeverni tok 2, senator iz Texasa odlučio je blokirati sve nominacije koje dolaze iz Bijele kuće za State Department i pojedine koje dolaze za Ministarstvo finansija SAD-a.
Prema trenutnim informacijama na čekanju na zvaničnu potvrdu u Senatu se nalazi više od 30 kandidata, među njima i kandidati za ambasadore u Bosni i Hercegovini, Srbiji, Japanu, Kini, Izraelu, Egiptu, Njemačkoj, EU te na brojnim drugim destinacijama. Kada se ovome pridodaju i druge pozicije koje Cruz blokira onda brojka u cijelosti ide na preko 60 nominacija. Tu bi se ukoliko ne bude velikih promjena mogao naći i James O'Brien, čovjek kojeg je Biden nominovao za poziciju glavnog čovjeka za sankcije ispred State Departmenta.
Predsjedništvo BiH dalo agreman za dolazak Michaela J. Murphyja
Prema informacijama do kojih je došao N1, Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je već dalo agreman za dolazak Michaela J. Murphyja u Sarajevo kako bi zamijenio ambasadora Erica Nelsona, ali će to pričekati dok se o Murphyju i ostalima ne glasa u Senatu. Poznavaoci diplomatskih prilika na Balkanu pretpostavljaju da je slična situacija i sa Christopherom Hillom koji treba otputovati u Beograd kao novi ambasador. Kada je u pitanju Balkan onda je najveća misterija kada će biti nominovan kandidat i kada će isti stići u Zagreb jer se tamošnja ambasda SAD-a već mjesecima nalazi bez prvog čovjeka.
“To je zaista podrivanje nacionalnog sigurnosnog procesa. Ono što imamo ovdje je neviđeno, sveobuhvatno držanje svih nominiranih – bez obzira na to imaju li ikakve veze s političkim pitanjima o kojima je riječ. To nije nešto što sam vidio za 30 godina bavljenja vanjskom politikom. Ovo je bez presedana”, kazao je u izjavi za NY Times senator Bob Menendez, demokrat iz New Jerseyja, koji je predsjedavajući Komiteta za vanjske poslove.
Cruz: Bidenova administracija pokazuje slabost prema Rusiji
Cruz je optužio Bidenovu administraciju da pokazuje slabost prema Rusiji. Bez imalo ustezanja koristi sva senatska pravila da zaboiđe imenovanja i potvrđivanje ambasadora, pa čak i za one koji su karijerni diplomati i bez ikakvih političkih kontroverzni vezanih uz sebe.
“Predsjednik Biden je inzistirao na davanju multimilijarderskog dolaraskog poklona u korist Rusije, vrijeđajući Ameriku i ugrožavajući naše nacionalne sigurnosne interese. Jasno sam stavio do znanja svakom zvaničniku State Departmenta, svakom kandidatu State Departmenta, da ću zadržati ove kandidate ako i dok Bidenova administracija ne bude poštovala zakon i zaustavila ovaj plinovod i uvela sankcije”, rekao je u Senatu u avgustu senator Cruz.
Istovremeno, Cruz nije jedini koji se služi ovakvim taktikama, u cijelu igru se povremeno radi vlastitih interesa u pojedinim slučajevima uključuju drugi republikanci ili demokrati, ali najveći dio odgovornosti se odnosi na Cruza. Da bi se razbila Cruzova blokada, trebalo bi održati po nominovanom kandidatu više od 30 sati rasprave u Senatu umjesto jednostavnog glasanja kojim bi se potvrdilo imenovanje.
“Proces potvrđivanja postao politizovan”
“Prolazak kroz taj proces za svakog nominiranog potrošio bi ogromno vrijeme koje se historijski nikada ne bi koristilo za nominacije, a to se događa dok se pokušava izglasati infrastrukturu i svaki drugi važan zakon. To je znak koliko je proces potvrđivanja postao politizovan”, rekao je pomoćnik demokratskog Senata.
“Zastoj pokazuje kako Senat više ne radi na način na koji je radio u prošlosti. Svi pokušavaju da dobiju nešto što žele za omogućavanje jednostavne nominacije“, rekao je za CNN jedan senatski službenik.
Senator iz Texasa je u proteklim mjesecima tvrdio kako je olako povjerovao riječima sadašnjeg državnog sekretara Tonyja Blinkena, tadašnjeg kandidata za ovu poziciju, kada mu je rekao da će raditi na tome da zaustavi projekat Sjeverni tok 2. Ta obećanja su uvjerila Cruza da na početku dopusti da neke nominacije prođu kroz cijeli proces uključujući Blinkena i direktora CIA Williama J. Burnsa.
Zašto Cruz ovo radi?
“To nije nešto što radi olako ili sa zadovoljstvom. Ovo je samo nešto zbog čega je duboko, duboko zabrinut. Osjeća se kao da su ga lagali, a oni ne razumiju koliko je to ozbiljno”, rekla je Victoria Coates, bivša pomoćnica za nacionalnu sigurnost gospodina Cruza, koja je također radila u Trumpovoj Bijeloj kući.
Međutim, ne vjeruju svi da Cruz ovo radi iz puste želje da kazni Bidenovu administraciju ili da to radi isključivo zbog Sjevernog toka 2 nego zbog toga jer želi da ima što bolju poziciju pred predsjedničke izbore 2024. kada se ponovo namjerava kandidirati za Bijelu kuću.
“Možemo mu dati mogućnost sumnje da je njegov cilj mikro-upravljanje vanjskom politikom SAD-a Ovdje se ne radi o njegovom prigovoru na Sjeverni tok 2. Ovo je da dobije puno očiju od borbe s predsjednikom Bidenom”, rekao je senator NY Times senator Christopher S. Murphy, demokrata iz Connecticuta i član Komiteta za vanjske poslove.
Kada je u pitanju Ministarstvo finansija SAD-a, onda Cruz tu blokira imenovanja poput Briana Nelsona koji je nominovan za podsekretara za terorirzam i finansijsku obavještajnu djelatnost. Na imenovanje čekaju i Jonathan Davidson, kandidat za pomoćnika ministra za zakodavne poslove, Ben Harris, kandidat za pomoćnika sekretara za ekonomsku politiku.
Moglo bi se naći “solomonsko rješenje”
“Jonathan Davidson ima široku podršku kao dugogodišnji službenik Senata i prijeko je potreban jer Kongres rješava brojna pitanja s Ministarstvom financija. Senator Cruz samo otežava dobro vođenje savezne vlade“, rekao je Ron Wyden, predsjednik Senatskog komiteta za finansije.
Bijela kuća, State Department i Ministarstvo finansija tvrde kako su u kontaktima sa uredom senatora Teda Cruza te da očekuju da bi se moglo naći “solomonsko rješenje” ovog problema. Neki poput već pomenutog predsjedavajućeg Komiteta za vanjske poslove Boba Menendeza se nadaju da bi se rješenje moglo kriti u sazivanju posebne sjednice vikendom kada bi se glasalo samo o ovim nominacijama te da bi pritisak kolega mogao natjerati Cruza da popusti u svojim nastojanjima.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!