Britanske trupe spremne za evakuaciju svojih državljana iz Libanona, strahuje se od eskalacije sukoba na Bliskom Istoku

Svijet 07. aug 202412:08 0 komentara
REUTERS/Mohamed Azakir

Više od hiljadu članova britanskog vojnog osoblja u pripravnosti je kako bi pomoglo u evakuaciji britanskih državljana iz Libanona dok raste strah da će izraelski rat u Gazi eskalirati u širi regionalni sukob, javlja Sky News.

Stotine vojnika, komandosa Kraljevskih marinaca, mornara i avijatičara već je premješteno naprijed kako bi ojačali ključnu bazu Kraljevskog ratnog zrakoplovstva (RAF) na Cipru, koja bi djelovala kao središte u svakoj misiji evakuacije.

Još stotine vojnika i žena u pripravnosti su u Ujedinjenom Kraljevstvu kako bi se u kratkom roku rasporedili u regiju.

Očekivanja unutar Whitehalla rastu da će Iran i Hezbollah, militantna grupa u Libanonu koju podržava Iran, uskoro pokrenuti osvetničke napade na Izrael, što bi moglo navesti izraelsku vladu da naredi širi napad na susjedni Libanon.

Dvije su nacije posljednji put zaratile 2006. – kriza koja je pokrenula prethodnu misiju masovne evakuacije UK-a morem.

Ovaj put dužnosnici Whitehalla izradili su niz planova za nepredviđene situacije, uključujući korištenje dva ratna broda – HMS Duncan, razarača tipa 45, i RFA Cardigan Bay, velikog broda za podršku.

Oba plovila već su u regiji i mogla bi biti poslana na libanonsku obalu kako bi pomogla u spašavanju hiljada britanskih državljana koji žive u zemlji.

Druga opcija mogla bi biti upućivanje RAF-ovih transportnih aviona iz RAF-a Akrotiri, na Cipru, u Bejrut – operacija koja bi mogla biti na sličnoj razini kao evakuacija nositelja britanskih pasoša i Afganistanaca koji ispunjavaju uvjete iz afganistanske prijestolnice Kabula nakon što su talibani preuzeli vlast u 2021.

Upozoren na krizu, Ured za vanjske poslove, Commonwealth i razvoj već danima poziva britanske državljane da napuste Libanon dok postoje komercijalne rute.

Međutim, brojne avio kompanije već su otkazale letove.

Situacija je neizvjesna otkako su militanti Hezbollaha i Izraelske odbrambene snage upali u prekogranične sukobe nakon napada Hamasa, još jedne militantne grupe koju podupire Iran, 7. oktobra, što je potaknulo Izrael da krene u rat u Gazi.

Napetosti su porasle krajem jula kada je Izrael optužio Hezbollah za raketni napad koji je pogodio nogometno igralište, ubivši 12 izraelske djece i mladih.

Taj napad potaknuo je izraelsku vojsku da prošle sedmice ubije višeg lidera Hezbollaha u Libanonu.

U roku od nekoliko sati, najviši politički vođa Hamasa također je ubijen dok je bio u posjetu Teheranu – napad za koji su Iran i Hamas okrivili Izrael.

Izraelske vlasti nisu javno potvrdile niti demantirale navode.

Iran, Hamas i Hezbollah obećali su osvetu. U toku su široki diplomatski napori, predvođeni Sjedinjenim Državama, pokušavajući spriječiti eksploziju širokog bliskoistočnog rata.

U aprilu je izbjegnuta šira kriza kada je Iran po prvi put lansirao veliki baraž projektila i bespilotnih letjelica na Izrael kao odgovor na navodni izraelski napad na zgradu iranskog konzulata u Siriji u kojem je ubijeno nekoliko visokih iranskih zapovjednika.

Izraelska protuzračna odbrana, pojačana SAD-om, Velikom Britanijom i drugim saveznicima, uspjela je uništiti veliku većinu projektila koje je ispalio Iran.

U toku su pripreme za ponovnu obranu izraelskog neba, ali dvostruki napad Irana i Hezbollaha mogao bi se pokazati nadmoćnim.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!