Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva presudio je danas da škotska vlada ne može održati drugi referendum o nezavisnosti bez odobrenja britanskog parlamenta.
Škoti su 2014. godine glasali protiv okončanja više od 300 godina unije s Engleskom sa 55% protiv i 45% za, ali zagovornici nezavisnosti smatraju da su se okolnosti bitno promijenile nakon izlaska Velike Britanije iz Evropske Unije dvije godine, čemu se protivila većina škotskih glasača, navodi Reuters.
Prva ministrica Škotske Nicola Sturgeon, liderka Škotske nacionalne partije (SNP) koja se zalaže za nezavisnost, najavila je ranije ove godine da namjerava održati savjetodavni referendum o nezavisnosti 19. oktobra 2023., ali da on mora biti zakonit i međunarodno priznat.
Međutim, britanska vlada u Londonu saopćila je da neće dopustiti još jedan takav rteferndum, rekavši da bi to trebao biti događaj koji se dešava jednom u generaciji. Ankete pokazuju da birači ostaju ravnomjerno podijeljeni oko toga da li podržavaju nezavisnost ili ne i da bi bilo previše rano organizovati još jedan referendum.
Najviši pravni službenik škotske vlade pitao je Vrhovni sud Ujedinjenog Kraljevstva da li škotska vlada može donijeti zakon koji otvara put za savjetodavni drugi referendum bez odobrenja britanskog parlamenta.
Pet sudija je jednoglasno presudilo da ne može.
“Škotski parlament nema moć da donosi zakone za referendum o nezavisnosti Škotske”, rekao je Robert Reed, predsjednik Vrhovnog suda Ujedinjenog Kraljevstva.
Prema Zakonu o Škotskoj iz 1998. godine, koji je stvorio škotski parlament i prenio neke ovlasti od Westminstera, sva pitanja koja se odnose na Uniju Kraljevina Škotske i Engleske rezervirana su za parlament Ujedinjenog Kraljevstva.
SNP, koji je dominirao škotskom politikom više od jedne decenije, osvojivši ogromnu većinu škotskih mjesta na izborima u Velikoj Britaniji 2019., tvrdi da odbijanje britanske vlade da dozvoli još jedno glasanje znači da se stavovi Škota ignorišu.
Sturgeon je već obećala da će poraz na Vrhovnom sudu značiti da će se njena stranka boriti na sljedećim izborima u Velikoj Britaniji, koji bi trebali biti održani 2024. godine, isključivo na osnovu platforme da li Škotska treba da bude nezavisna, čime bi to bio “de facto” referendum.
“Zakon koji ne dozvoljava Škotskoj da bira našu vlastitu budućnost bez pristanka Westminstera razotkriva kao mit svaku predstavu o Ujedinjenom Kraljevstvu kao dobrovoljnom partnerstvu i opravdava Indy (nezavisnost)”, napisala je Sturgeon na Twitteru.
“Današnja presuda blokira jedan put da se glas Škotske čuje o nezavisnosti – ali u demokratiji naš glas ne može i neće biti utišan”, napisala je ona.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare