Kina je odobrila izgradnju najveće hidroelektrane na svijetu, što predstavlja ambiciozan projekt na istočnom rubu Tibetanske visoravni. Hidroelektrana će se nalaziti na donjem toku rijeke Yarlung Zangbo, a njen utjecaj mogao bi se osjetiti nizvodno u Indiji i Bangladešu.
Prema procjenama kineske kompanije Power Construction Corp iz 2020., ova elektrana bi mogla proizvoditi 300 milijardi kilovat-sati električne energije godišnje, što je više od trostrukog kapaciteta trenutno najveće hidroelektrane na svijetu, brane Tri klisure, koja se nalazi u centralnoj Kini i ima kapacitet od 88,2 milijarde kWh.
Zvanična kineska novinska agencija Xinhua izvijestila je da će projekt igrati ključnu ulogu u ispunjavanju ciljeva Kine u vezi s neutralnošću ugljika i razvojem povezanih industrija, poput građevinarstva, te da će otvoriti nova radna mjesta na Tibetu.
Rijeka Yarlung Zangbo u jednom dijelu toka pada za dramatičnih 2.000 metara unutar razdaljine od samo 50 kilometara, što omogućava ogroman hidroenergetski potencijal, ali i donosi značajne inženjerske izazove.
Troškovi izgradnje, uključujući inženjerske radove, očekuje se da će nadmašiti troškove brane Tri klisure, koja je koštala 254,2 milijarde juana (34,83 milijarde američkih dolara). Ovaj iznos uključivao je i preseljenje 1,4 miliona ljudi. Za sada nije objavljeno koliko će ljudi biti raseljeno zbog ovog projekta na Tibetu, niti kako će utjecati na lokalni ekosistem, koji je jedan od najbogatijih i najraznovrsnijih na visoravni.
Kineski zvaničnici tvrde da hidroenergetski projekti na Tibetu, koji prema njihovim riječima sadrže više od trećine hidroenergetskog potencijala Kine, neće značajno utjecati na okoliš niti na opskrbu vodom nizvodno.
Ipak, Indija i Bangladeš izrazili su zabrinutost zbog izgradnje ovog projekta, ističući potencijalne promjene u lokalnoj ekologiji i toku rijeke. Rijeka Yarlung Zangbo postaje Brahmaputra kada napusti Tibet i teče prema jugu, kroz indijske države Arunachal Pradesh i Assam, prije nego što dospije u Bangladeš.
Kina je već započela s hidroenergetskom proizvodnjom na gornjem toku Yarlung Zangboa i planira dodatne projekte uzvodno, što izaziva dodatne tenzije u regionu, prenosi Reuters.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!