Visoki evropski diplomata izjavio je da se do 100 “sumnjivih incidenata” u Evropi ove godine može pripisati Rusiji, dok zapadni zvaničnici razmatraju kako da odgovore na sumnje o pokušajima ruskih sabotaža, javlja Guardian.
Govoreći uoči sastanka s kolegama iz NATO-a u Briselu, češki ministar vanjskih poslova Jan Lipavský naglasio je da Evropa “mora poslati snažan signal Moskvi da se to neće tolerisati”.
“Ove godine bilo je 500 sumnjivih incidenata u Evropi. Do 100 njih može se pripisati ruskim hibridnim napadima, špijunaži i operacijama uticaja”, izjavio je Lipavský novinarima.
Tokom posljednjih godina, evropske zemlje su svjedočile nizu incidenata – od sajber napada, podmetanja požara, eksplozivnih naprava, sabotaža pa čak i planova za ubistva. Zvaničnici za sigurnost vjeruju da je cilj ovakvih događaja izazivanje haosa, pogoršavanje društvenih tenzija među saveznicima Ukrajine i ometanje vojne pomoći Kijevu.
Zabrinutost u Evropi zbog potencijalnih ruskih hibridnih napada pojačala se nakon što je Zapad odobrio Ukrajini korištenje američkih i britanskih dalekometnih projektila za napade unutar Rusije.
Mark Rute, novi generalni sekretar NATO-a, prošlog mjeseca upozorio je da Rusija svojom “intenziviranom kampanjom hibridnih napada” brzo pomjera liniju fronta iz Ukrajine “ka baltičkom regionu, zapadnoj Evropi pa čak i dalekom sjeveru”.
Evropske obavještajne službe proučavaju niz sumnjivih ruskih operacija.
Švedska vodi istragu o sumnji na sabotažu dva podvodna kabla u Baltičkom moru, pri čemu zapadni zvaničnici sumnjaju da je plovilo namjerno presjeklo kablove vukući sidro duž morskog dna više od 100 milja.
U Velikoj Britaniji, sud razmatra slučaj “sofisticirane” špijunske mreže sa sjedištem u UK-u koja je navodno skoro tri godine prenosila tajne Rusiji, prikupljajući obavještajne podatke o metama širom Evrope.
Policija također istražuje da li su špijuni povezani s Rusijom slali eksplozivne naprave putem dostavne firme DHL širom Evrope, uključujući Birmingem u Velikoj Britaniji i Lajpcig u Njemačkoj.
Najozbiljnija prijetnja bila je plan za atentat na Armina Pappergera, izvršnog direktora njemačke odbrambene kompanije Rheinmetall, jedne od mnogih evropskih firmi koje pomažu Ukrajini u snabdijevanju.
Šef njemačke obavještajne službe Bruno Kahl izjavio je da bi ruski akti sabotaže mogli na kraju natjerati NATO da razmotri aktivaciju člana 5. saveza o međusobnoj odbrani.
Širok geografski opseg i raznovrsna priroda prijetnji predstavljaju značajan izazov za Zapad u mobilizaciji resursa i efektivnom odgovoru na rusku agresiju.
Jedan bivši visoki evropski odbrambeni zvaničnik rekao je da je “praktično nemoguće” u potpunosti suprotstaviti se Moskvinom eskalirajućem hibridnom ratovanju. Bivši zvaničnik, koji je nedavno napustio svoju poziciju, izjavio je da je Zapad godinama potcjenjivao ruske hibridne aktivnosti, gubeći dragocjeno vrijeme za dijeljenje obavještajnih podataka i jačanje odbrambenih kapaciteta.
Neke zemlje su sada primorane da se oslanjaju na nevladine organizacije kako bi zaštitile svoje teritorije.
Prošlog mjeseca Nizozemska je objavila planove da privremeno angažuje privatne brodarske kompanije kako bi ojačala sigurnost u svom dijelu Sjevernog mora.
Povećanje ruske aktivnosti dolazi nakon što se špijunski aparat Kremlja oporavio od početnog šoka uslijed protjerivanja 450 agenata koji su se predstavljali kao diplomate iz Evrope nakon invazije na Ukrajinu.
Bez tradicionalne mreže špijuna u ambasadama, zapadni zvaničnici vjeruju da je Rusija bila prisiljena pribjeći rizičnijim i manje konvencionalnim metodama, oslanjajući se na kriminalce i druge za obavljanje svojih “prljavih poslova”.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!