Donald Trump je pobijedio Kamalu Harris u virtualnom bacanju novčića prije početka predsjedničke debate – ali to je bilo sve što je osvojio te noći, navodi se u CNN-ovoj analizi sinočnje debate.
Od samog početka debate, potpredsjednica Harris je preuzela kontrolu. Prvi potez bio je kad je gotovo prisilila Trumpa da joj pruži ruku, čime je jasno dala do znanja da će ona diktirati tok te ključne debate koja je održana tačno osam sedmica prije Dana izbora.
Iz perspektive Kamale Harris, noć gotovo da nije mogla bolje proći. Djelovala je energično, s jasnom vizijom budućnosti, dok je Trump djelovao ljutito, govorio o Americi kao o propaloj naciji i često izgledao kao da gubi dah. Harris, koja je ponekad imala poteškoća u spontanim situacijama, pružila je svoj najimpresivniji politički nastup do sada. Trump, koji je uoči debate predviđao da će potvrditi poznatu izreku boksera Mikea Tysona da “svi imaju plan dok ne dobiju udarac u usta”, sam je bio zatečen brojnim napadima, a malo ih je uspješno uzvratio.
U trenutku kada je skoro trećina birača u nedavnom anketiranju izrazila želju da sazna više o Kamali Harris, njen nastup bi mogao proširiti krug njenih pristalica. Trump, s druge strane, nije poduzeo ozbiljne napore da promijeni percepciju o sebi, posebno među biračima iz ključnih država koje će odlučiti ishod izbora. Njegov fokus na prošlosti, neuspjeh da se distancira od prvog mandata i stalna težnja da se vrati u debatu s bivšim rivalom Joeom Bidenom otežavali su mu priliku da promijeni tok kampanje.
Potrebno je neko vrijeme, često dani ili sedmice, da se dojmovi iz predsjedničke debate u potpunosti infiltriraju među birače, a pobjednici na debati ne osvajaju uvijek izbore. Iako su mnogi demokrati bili euforični nakon Harrisinog nastupa, treba imati na umu da pristalice često ocjenjuju debatu na osnovu svojih političkih uvjerenja, napominje CNN. Trump i dalje ima prednost na dva ključna pitanja u ovoj kampanji – ekonomiji i imigraciji. Mnogi birači još uvijek čekaju konkretne koristi od postpandemijskog ekonomskog oporavka, pa nije sigurno da će debata biti presudna za njihov glas. Takođe, iako Trumpove mračne poruke o imigraciji i kriminalu mogu zvučati pretjerano, one su se ranije pokazale moćnim.
Iako je još uvijek rano reći hoće li Harrisin nastup donijeti novi zamah njenoj kampanji, optimistična je mogućnost da je popravila svoje šanse kod cirka 200.000 neopredjeljenih birača u nekoliko ključnih država.
Harris je bez gubljenja vremena ostvarila svoje ciljeve u utorak navečer. Obratila se direktno gledateljima kod kuće, obećavajući da će pomoći radnicima suočenim s visokim cijenama hrane i stanovanja. Napala je Trumpa zbog njegove opsesije veličinom predizbornih skupovima i nazvala ga slabim, a on je svaki put upadao u njene zamke, reagirajući ljutito, čime je dodatno podupirao njene tvrdnje da nije sposoban za novi mandat i da zemlja ima priliku izaći iz njegovog haosa. Njena sveobuhvatna priprema očigledno je urodila plodom, jer je izbjegla pogubne greške koje bi joj mogle ugroziti kampanju.
Najvažnije, Harris je opravdala odluku demokrata da je izaberu umjesto Bidena za kandidata. Ona je uspjela u detaljnoj demontaži Trumpovog karaktera, politika i naslijeđa, što Biden nije uspio postići u svojoj posljednjoj debati s Trumpom, koja je označila kraj njegove kandidature za reizbor.
Taylor Swift, čiji je lažni video napravljen uz pomoć umjetne inteligencije o podršci Trumpovom timu objavljen prošlog mjeseca, također je izrazila podršku za Harris odmah nakon debate, objavivši: “Svoj glas ću dati Kamali Harris i Timu Walzu na predsjedničkim izborima 2024.”
Kada je Trump postao uznemiren, Harris nije uzvratila istom mjerom, nego se nasmijala i nekoliko puta naslonila bradu na ruku. Iako je taj gest drugi put izgledalo kao isplaniran, mogao bi postati simbolom debate na društvenim mrežama.
Kada je Harris izazvala Trumpa zbog njegove opsesije velićinom predizbornih skupovima, on je nevjerojatno propustio priliku da je napadne na jednoj od najosjetljivijih tema za nju – južnoj granici SAD-a. Umjesto toga, Trump je odgovorio: “Ljudi ne odlaze s mojih skupova. Imamo najveće skupove, najspektakularnije u historiji politike.” To je bio klasičan primjer kako je Harris iskoristila Trumpove karakterne mane kako bi mu dala prostor da sam sabotira vlastiti nastup na debati.
Trumpova nesposobnost da odoli mamcu koji mu je stalno bio postavljen pred očima značila je da je najstrašniji politički izvođač modernog doba proveo večer uništavajući sebe, više nego svoju protivnicu. To je bilo najjasnije kada je ponovio rasističke uvrede o imigrantima s Haitija, rekavši da jedu kućne ljubimce, tvrdnju koju čak ni njegov potpredsjednički kandidat JD Vance nije mogao potvrditi. Harris je tada samo odmahnula glavom, potvrdivši optužbe o Trumpovom ekstremizmu.
Iako je Trump pokušao nametnuti pitanje njenog spola i rase, Harris je pružila mnogo direktniji odgovor, podsjećajući publiku na Trumpove zahtjeve za egzekucijom “Petorke iz Central Parka” i njegove laži o mjestu rođenja predsjednika Baracka Obame. “Tragedija je da imamo nekoga ko želi biti predsjednik, a koji je kroz čitavu svoju karijeru pokušavao koristiti rasnu pripadnost kako bi podijelio američki narod,” rekla je Harris.
Harrisin nastup nije bio savršen. Izbjegla je odgovoriti na prvo pitanje o tome da li birači danas žive bolje nego prije četiri godine. Takođe nije direktno izrazila žaljenje zbog smrti 13 američkih vojnika ubijenih tokom haotičnog povlačenja iz Afganistana 2021., što je postala ključna tačka Trumpove kampanje. Međutim, čak i u tim trenucima, pokazala je zrelost u političkom nastupu, dok Trump nije bio sposoban da je uspješno pobije u debati.
Trumpova nesposobnost da se fokusira na dosljedan napad protiv Harris, ili da ignoriše njene otvorene napore da ga omete, potvrdila je strahove mnogih republikanaca koji su razočarani njegovim dosadašnjim neuspjehom u suočavanju s novim protivnikom. Ironično, napominje CNN, Trump je patio od iste slabosti koja je mučila Bidena tokom njihove prethodne debate – nije uspio zadržati fokus na suparniku i ponuditi čvrstu viziju za budućnost.
U nekoliko navrata, Trump je upao u retoriku koja je bila razumljiva samo stalnim gledateljima konzervativnih medija. I dok je branio svoje prvo predsjedničko razdoblje i globalno liderstvo, citirao je premijera Mađarske Viktora Orbana, dodajući težinu Harrisinim tvrdnjama da obožava strane autokrate. U prilog svojim lažnim tvrdnjama, spomenuo je i podršku Fox News voditelja, što je vjerovatno zadovoljilo njegovu osnovnu bazu glasača, ali je također sugerisalo da je njegova sposobnost da se obrati umjerenijim biračima ozbiljno ugrožena.
Trumpov tim se borio da se mikrofon isključi kada kandidati ne govore, kako bi se onemogućila Harris da propituje Trumpove tvrdnje u toku debate. Međutim, te mjere su na kraju više štetile Trumpu nego Harris. Bio je prisiljen šutjeti dok je ona davala oštre kritike koje bivši predsjednici rijetko slušaju u javnosti.
Jedan od načina procjene debate je posmatranje govora tijela kandidata. Trump je djelovao ljutito, dok je Harris s osmijehom isporučivala udarce, gledajući direktno u kameru i obraćajući se biračima. Trump je propustio najbolje prilike da napadne Harris, a ona je uspjela da održi smirenost i vodi debatu na način koji joj ide u prilog.
Trumpovi najjači trenuci došli su pred kraj debate, kada je kritizirao Harris zbog ruske invazije na Ukrajinu. Tvrdio je da je on jedina prepreka između SAD-a i Trećeg svjetskog rata. Njegovi stavovi o okončanju rata možda su bliži osjećajima u ruralnim dijelovima zemlje nego Bidenova obećanja o dugoročnoj podršci Ukrajini, ali Harris je vjerojatno bila u pravu kada je rekla da Trumpov plan može uspjeti samo ako donese mir koji ide u korist Putinu.
Tokom tih trenutaka, činilo se da Trump žudi za prošlim izbornim kampanjama koje su mu bile daleko ugodnije nego trenutna.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!