Delegacije Rusije i Kine, ključnih saveznika Sjeverne Koreje u Korejskom ratu, okupile su se ove sedmice u Pjongjangu kako bi proslavile Sjevernokorejski “Dan pobjede” u ratu koji se odvijao na Korejskom poluostrvu prije sedam decenija, a također su pregovarali o usklađivanju stava po pitanju savremenog sukoba uslijed ruske invazije u Ukrajini, javlja CNN.
Sjevernokorejski lider Kim Jong Un u srijedu je ruskom ministru obrane Sergeju Šojguu, kojeg CNN naziva “arhitektom napada Moskve na Ukrajinu”, pokazao odbrambenu izložbu u Pjongjangu. Mediji Sjeverne Kopreje su prikazali kakko njih dvojica prolaze pored niza oružja iz Pjongjanga, uključujući balističe rakete s nuklearnim sposobnostima i najsavremenije dronove.
Na državnom prijemu za Šojgua i rusku delegaciju, osvrćući se na rat u Ukrajini, severnokorejski ministar odbrane Kang Sun Nam je izrazio punu podršku Pjongjanga “pravičnoj borbi ruske vojske i naroda za odbranu suvereniteta i bezbijednosti zemlje”, navodi se u izvještaju državne Korejske centralne novinske agencije (KCNA).
U svom obraćanju, Šojgu je rekao da je Korejska narodna armija (KPA) “postala najjača armija na svijetu” i obećao nastavak saradnje kako bi tako i ostalo.
Također u srijedu, na prijemu za kinesku delegaciju koju je predvodio član Politbiroa Li Hongzhong, visoki sjevernokorejski zvaničnik Kim Song Nam zahvalio je kineskim snagama na pridruživanju Korejskom ratu, rekavši da Sjeverna Koreja “neće nikada zaboraviti herojske podvige i zasluge hrabrosti vojnika koji su zabilježili briljantnu stranicu u historiji”.
Ankit Panda, viši saradnik Stantonovog programa za nuklearnu politiku u Carnegie Endowment for International Peace, rekao je da prisustvo kineske i ruske delegacije na godišnjici primirja “podvlači važnost koju Pjongjang pridaje svojim odnosima s obje zemlje”.
“Šojguovo prisustvo je posebno uočljivo: znak koliko su Pjongjang i Moskva postali bliski od ruske invazije na Ukrajinu prošle godine“, rekao je Panda.
Međutim, Blake Herzinger, istraživač u Centru za studije Sjedinjenih Država u Australiji, smatra da ovo okupljanje u Pjongjangu pokazuje i slabost.
“To je zaista reprezentativno za to koliko su kratke liste prijatelja i Kine i Rusije, kao i spremnost i jedne i druge da pokažu podršku odmetničkom režimu“, rekao je Herzinger.
Korejski rat
Danas je 70. godišnjica završetka Korejskog rata 1950-1953, jednog od prvih međunarodnih sukoba iz doba hladnog rata.
Kako navodi CNN, u jesen 1950. godine je Kina je poslala četvrtinu miliona vojnika na Korejsko poluostrvo, podržavajući svog sjevernokorejskog saveznika i potiskujući kombinovane snage Južne Koreje, Sjedinjenih Država i drugih zemalja pod komandom Ujedinjenih nacija.
Više od 180.000 kineskih vojnika poginulo je u Korejskom ratu, ili onome što Peking naziva Ratom za otpor američkoj agresiji i pomoć Koreji.
Ruski prethodnik, Sovjetski Savez, također je podržavao Sjevernu Koreju tokom rata, uz borbenu podršku poput sovjetskih aviona koji su se borili sa američkim avionima, te u vidu teškog naoružanja poput tenkova.
Uprkos tvrdnjama Pjongjanga o pobjedi, rat koji je pokrenuo 1950. završio je u pat poziciji, sa sadašnjom demilitariziranom zonom duž 38. paralele na gotovo istoj lokaciji kao i prije rata.
Primirje u Korejskom ratu potpisano je 27. jula 1953. godine, čime su okončana neprijateljstva iako istinski mirovni sporazum nikada nije potpisan.
Nakon rata, SAD, koje su uspostavile komandu UN-a koja je podržavala Južnu Koreju, zadržale su veliki kontingent vojnika na jugu u nizu vojnih i zračnih baza. Američki Camp Humphreys u Pyeongtaeku, južno od Seula, najveća je prekomorska američka vojna baza.
U međuvremenu, Moskva je tokom decenija bila nepokolebljivi saveznik Severne Koreje, posebno pošto te dvije zemlje dijele zajednički animozitet prema Zapadu. Isto se može reći i za Komunističku partiju Kine, posebno pod sadašnjim kineskim liderom Xi Jinpingom.
Panda je primijetio kako su i Moskva i Peking, stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a, branile interese Pjongjanga pred svjetskim tijelom dok su zapadne sile predvođene SAD-om pokušavale uvesti dodatne sankcije Sjevernoj Koreji.
Usklađivanje po pitanju Ukrajine
Sada tri autoritarne nuklearne sile uspostavljaju jedinstven front po pitanju Ukrajine, bivše sovjetske države koju je Rusija napala u februaru 2022. godine nakon što je ruski predsjednik Vladimir Putin proglasio da je to historijski ruska teritorija.
Ta invazija je ubrzo posrnula jer su Ukrajinci krenuli u žestoku odbranu svoje domovine i dok su se zapadne sile borile da pošalju oružje i municiju u Kijev, Moskva je slala svoje zalihe i tražila od saveznika poput Irana i Sjeverne Koreje da je opskrbe.
Američki zvaničnici su prošle godine rekli da je Sjeverna Koreja prodavala milione raketa i artiljerijskih granata Rusiji za korištenje na bojnom polju u Ukrajini.
CNN navodi da, dok Kina nije snabdjevala Rusiju oružjem, ostala je nepokolebljivo na strani Moskve dok se rat u Ukrajini povlači u svoj 18. mjesec, a Xi produbljuje svoj odnos s Putinom i ponavlja retoriku Kremlja o sukobu.
Nakon kratke pobune u Rusiji koju je pokrenula plaćenička grupa Wagner prošlog mjeseca, portparol kineskog ministarstva vanjskih poslova izrazio je podršku Putinovom režimu.
“Kao prijateljski susjed Rusije i sveobuhvatni strateški partner koordinacije za novu eru, Kina podržava Rusiju u održavanju nacionalne stabilnosti i postizanju razvoja i prosperiteta“, navodi se u saopćenju.
Vojne vježbe
U međuvremenu, ruske i kineske vojske bile su aktivne u vodama kod Korejskog poluostrva, te održale zajedničku vježbu Northern/Interaction-2023, koja okuplja pomorske i zračne snage obje zemlje s ciljem “jačanja sposobnosti obje strane da zajednički čuvamo regionalni mir i stabilnost i odgovaramo na različite sigurnosne izazove”, navodi se na internet stranici Narodnooslobodilačke vojske.
Te vježbe u vodama između Korejskog poluotoka i Japana dogodile su se dok su Južna Koreja i SAD izvodile vlastite vojne demonstracije, uključujući podmornicu američke mornarice s balističkim projektilima koja je prvi put u četiri decenije uplovila u luku u Južnoj Koreji.
Očekuje se da će se komemoracije primirja u Pjongjangu nastaviti u četvrtak vojnom paradom u glavnom gradu. Sjeverna Koreja obično obilježava ključne trenutke u svojoj historiji prikazima svog najnovijeg oružja.
Jedno takvo oružje koje bi moglo biti izloženo je Hwasong-18 ICBM, raketa s čvrstim gorivom i nuklearnom sposobnošću za koju Sjeverna Koreja tvrdi da bi mogla pogoditi cilj bilo gdje u Sjedinjenim Državama. Testirala je tu raketu dva puta ove godine, posljednji put ranije ovog mjeseca.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!