Vladimir Putin je uperio hladni i ogorčeni pogled u glavnokomandujućeg ruske vojske, generala Valerija Gerasimova. Video, koji je u srijedu objavio Kremlj, pokazuje da ruski predsjednik nije zadovoljan vijestima iz južnog regiona Kursk, piše CNN.
U dvije i po godine ratovanja, to je bio ukrajinski upad u Rusiju bez presedana, piše CNN.
Putin je na sastanku u Kremlju rekao da je to “još jedna velika provokacija” Kijeva. Vršilac dužnosti guvernera regije proglasio je vanredno stanje, opisujući situaciju kao “veoma tešku”.
Iznad svega, ovo su ponižavajuće vijesti za rusku državu koja se ponosi ‘štiteći otadžbinu’.
Napad na Kursk bio je hrabar i kontraintuitivan potez ukrajinske vojske, što jedan od analitičara opisuje kao “činjenje najmanje očigledne stvari”, piše CNN.
Uprkos stalnom gubitku teritorija u istočnom Donjecku, Ukrajina je odlučila da pošalje iskusne brigade na rusku teritoriju, sa očiglednim ciljevima da osramoti Kremlj i primora rusko ministarstvo odbrane da prerasporedi resurse i da domaćem frontu pruži toliko potreban moralni podsticaj.
George Barros sa Instituta za proučavanje rata sa sjedištem u Washingtonu kaže da su Ukrajinci “postigli operativno iznenađenje uprkos velikim izgledima i da trenutno iskorištavaju nedostatak spremnosti Rusije u svojim pograničnim područjima”. Ista taktika je funkcionisala u septembru 2022. kada su povratili veći dio okupirane oblasti Harkov u roku od sedmicu dana, napominje CNN.
Ruski puk zadužen za odbranu ovog dijela granice napustio je svoje položaje. Nekoliko desetina vojnika je zarobljeno, zbog čega je predsjednik Volodimir Zelenski u petak izrazio “posebnu zahvalnost ratnicima i jedinicama koje popunjavaju ‘razmjenski fond’ – uzimajući okupatore kao zarobljenike i na taj način pomažući da se narod oslobodi iz ruskog zarobljeništva”.
Kolona ruskih pojačanja uklonjena je raketnim napadom u blizini grada Rylsk u četvrtak uveče, verovatno zato što su Ukrajinci uspjeli da hakuju više saobraćajnih kamera koje su karakteristika ruskih autoputeva. Jedan ruski bloger, Aleksander Kots, rekao je da je on vozio ovu rutu. “Primijetio sam da kamere rade duž cijelog autoputa. One bukvalno trepću svojim svjetlima.”
Nailazeći na mali otpor, a ruske komunikacije u regionu navodno ometane efikasnim elektronskim ratovanjem, ukrajinske brigade potisnule su više od 20 kilometara (12 milja) unutar Kurska u prva dva dana operacije.
Dobra inteligencija omogućila je naprednim jedinicama da se kreću još dalje u pomalo haotičnom bojnom polju, često zaobilazeći rusku odbranu. Do petka su ruske vlasti izgubile kontrolu nad najmanje 250 kvadratnih kilometara teritorije, prema nekoliko nezavisnih analiza i mapiranju CNN-a.
Ovo nije bio samo komad prazne ruske teritorije. Među mjestima koja su došla pod ukrajinsku kontrolu je i tranzitno čvorište prirodnog gasa u blizini granice preko koje Rusija snabdijeva Evropu značajnim količinama prirodnog gasa.
Ekspediciona snaga
Ukrajinske trupe, čak i ako budu pojačane, ne mogu očekivati da će zauzeti nekoliko stotina kvadratnih kilometara ruske teritorije.
Ovo je u velikoj mjeri ekspediciona snaga, iako prekaljena u borbi, koja je iskoristila odsustvo organizovanog otpora kako bi brzo zauzela teren.
Ali držanje velikog dijela ruske teritorije je izvan njihovih mogućnosti i vjerovatno izvan njihovog cilja. Ruska pojačanja će na kraju ostaviti svoj trag, čak i ako im treba više od tri dana da započnu efikasnu odbranu. U subotu je rusko ministarstvo odbrane saopćilo da su jedinice “spriječile pokušaje neprijateljskih mobilnih grupa da dođu u dubinu” ruske teritorije u blizini Ivaškovskog, Male Loknje i Olgovke u regiji Kursk. Olgovka je 20 kilometara (12,4 milja) od granice.
U subotu su se pojavili i znakovi da ruski dronovi “Lancet” počinju da degradiraju ukrajinski oklop.
Emil Kastehelmi iz grupe Black Bird u Finskoj, koja koristi obavještajne podatke otvorenog koda za praćenje sukoba, kaže da “vrijeme teče protiv Ukrajinaca – Rusi neće biti neorganizirani zauvijek”.
Čak i ako Ukrajinci moraju da se povuku sa naprednijih pozicija, takva operacija i dalje služi nekoliko svrha.
Barros kaže da to “razotkriva neke od ruskih pretpostavki planiranja i kritične ranjivosti”. A Matthew Schmidt, koji je predavao strateško i operativno planiranje na komandi i generalštabnom koledžu američke vojske, rekao je da je ukrajinska “kreativna upotreba sile osmišljena da izvrši pritisak na donosioce odluka u Moskvi” – i da je neke od njih možda koštalo njihove poslove.
Ruski vojni bloger Vladislav Šurigin sve je to iskristalizirao u postu na Telegramu u petak, rekavši da je neprijatelj „veoma vješto i precizno odabrao drugačiju strategiju – iskoristivši birokratsku rigidnost i tromost ruskog sistema upravljanja, da iscrpi Rusiju kontinuiranim neočekivanim udarima na osjetljivu infrastrukturu i civilno stanovništvo, izazivajući nezadovoljstvo, razočarenje i apatiju.”
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!