Hoće li Trump završiti u zatvoru i kako će presuda uticati na izbore?

Svijet 31. maj 202407:29 0 komentara
REUTERS/Jeenah Moon TPX IMAGES

Porota na Menhetnu osudila je Donalda Trampa po sve 34 tačke optužnice za falsifikovanje poslovnih zapisa - no, kakva će biti kazna?

Odluka je u potpunosti na Juanu Merčanu, sudiji koji nadgleda slučaj. Zločini za koje je Trump proglašen krivim, falsifikovanje poslovnih zapisa u prvom stepenu, su krivična djela klase E u New Yorku, najmanje teška kategorija i za njih je kazna do četiri godine zatvora. Presuda mu je zakazana za 11. jul, prenosi Guardian.

Ali malo je vjerovatno da će Trump biti osuđen na zatvorsku kaznu, kažu stručnjaci. On je počinilac prvi put, a zločin za koji je proglašen krivim je nenasilni zločin na papiru.

“Mislim da ga sudija vjerovatno ne bi zatvorio samo pod tim okolnostima”, rekla je Cheryl Bader, profesorica prava na Univerzitetu Fordham koja je bilo kakvu kaznu zatvora nazvala “malo vjerovatnom”.

“Ali s obzirom na to da je on bivši predsjednik, ima detalje iz Tajne službe i da je također pretpostavljeni republikanski kandidat, mislim da bi zatvorski rok bio logistički vrlo težak, ali bi također imao političke implikacije za koje mislim da bi sudija Merchan želio da izbjegavati.”

Svaka kazna će se vjerovatno sastojati od novčanih kazni, uslovne kazne, rada u zajednici ili neke kombinacije toga.

„Volela bih da vidim rad u javnom interesu – skupljanje smeća u metrou“, rekla je Karen Fridman Agnifilo, bivša glavna tužiteljka u kancelariji okružnog tužioca Menhetna.

Mnogo toga može ovisiti o tome kako Merchan tumači Trumpovo ponašanje, uključujući nedostatak grižnje savjesti.

“Ne mogu zamisliti da ćemo vidjeti Trampa koji se kaje i izvinjava ako dođe vrijeme za izricanje presude”, rekao je Bader. “Sudije takođe uzimaju u obzir prouzrokovanu štetu. S jedne strane, sudija Merchan bi ovo mogao smatrati tehničkim kršenjem snimanja kako bi se prikrilo nepristojno ponašanje, uzrokujući samo minimalnu štetu. S druge strane, on bi mogao gledati na Trumpovo ponašanje kao na nanošenje duboke štete cijeloj zemlji uskraćivanjem glasačkoj javnosti prava da daju informisani glas na najvišim nacionalnim izborima.”

Porota nije imala mogućnost da Trampa osudi za prekršaj – falsifikovanje poslovnih zapisa, ali ne i za drugi krivični zločin. Trumpovi advokati su mogli tražiti od Merchana da poroti da tu opciju, ali to nisu učinili.

I tužioci i Trumpovi advokati dostavit će preporuke za izricanje kazne. Isto će biti i sa probacionom kancelarijom, koja će sastaviti povjerljivi izvještaj o predstavljanju sudije.

Trump će se skoro sigurno brzo žaliti. Bilo koja kazna bi tada vjerovatno bila na čekanju dok je žalba na čekanju.

Žalbeni proces bi trajao mjesecima, čak i godinama, što znači da bi moglo proći neko vrijeme prije nego što presuda stupi na snagu. Trump ima rok od 30 dana da podnese obavijest o žalbi na osuđujuću presudu, a zatim šest mjeseci da uloži potpunu žalbu prvom sudskom odjeljenju koje razmatra žalbe iz okruga New York. Ako bi osuđujuća presuda bila potvrđena, Trump bi se tada vjerovatno žalio Apelacionom sudu u New Yorku, sedmočlanom tijelu koje je najviši apelacioni sud u državi New York. Taj sud ima diskreciono pravo da li da sasluša predmet ili ne.

Pitanja koja bi se raspravljala u žalbenom postupku vjerovatno bi bila složena pravna pitanja – na primjer, da li je sudija dao odgovarajuća uputstva poroti i dozvolio da se ispravni dokazi uključe ili izuzmu. Činjenice i kredibilitet svjedoka ne bi bili predmet žalbenog postupka.

Ako osuđujuću presudu potvrdi Apelacioni sud u New Yorku, Trump će se vjerovatno žaliti američkom Vrhovnom sudu, koji bi također mogao odlučiti hoće li ili ne uzeti slučaj. Budući da je slučaj prema zakonu države New York, iznošenje predmeta u Vrhovni sud SAD-a zahtijevalo bi od Trumpa da uvjeri sudije da je u pitanju neko federalno ili ustavno pitanje.

Osuda neće uticati na Trumpovu zakonsku sposobnost da se kandiduje za predsjednika. Ustav ne zabranjuje zločincima da se kandiduju za funkcije. Nije ispitano da li bi on mogao da bude predsjednik iz zatvora. Ne bi se mogao pomilovati ni od kakve osude, jer je to državni zločin.

Osuda vjerovatno neće uticati na Trampovu sposobnost da glasa na izborima ove jeseni. Florida, gdje je registriran, dozvoljava ljudima koji su osuđeni van države da glasaju ako država u kojoj su osuđeni to dozvoljava. U New Yorku, neko ko je osuđen za krivično djelo može glasati sve dok nije u zatvoru.

Merchan je već dva puta kaznio Trumpa tokom ovog slučaja zbog kršenja važećeg naređenja o gegu, a način na koji je sudija rješavao obje epizode mogao bi dati uvid u to kako će pristupiti bilo kakvoj mogućoj kazni za Trumpa. Podvlači da je Merchan itekako svjestan logističkih poteškoća zatvaranja Trumpa i širih političkih implikacija toga.

“Gospodine Trump, važno je shvatiti da je posljednja stvar koju želim da uradim da vas strpam u zatvor. Vi ste bivši predsjednik Sjedinjenih Država, a možda i sljedeći predsjednik”, rekao je Merchan 6. maja , kada je izrekao kaznu od 1.000 dolara, držeći Trumpa u nepoštovanju suda po 10. put. Dalje je objasnio zašto je stavljanje Trumpa u zatvor u to vrijeme bilo “za mene zaista posljednje sredstvo… Brinem se i za ljude koji bi morali izvršiti tu sankciju: sudske službenike, službenike za popravne službe, detalje Tajne službe, među drugi. Brinem se za njih i za šta bi bilo izvršenje takve sankcije.

“Naravno, svjestan sam i širih implikacija takve sankcije. Veličina takve odluke nije jednostrana. Ali, na kraju krajeva, imam posao koji treba da obavim, a dio tog posla je da zaštitim dostojanstvo pravosudnog sistema i iznudim poštovanje”, dodao je on.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!