Geir Pedersen, specijalni izaslanik UN-a za Siriju, naveo je da bi glavna pobunjenička grupa koja je predvodila vojnu ofanzivu koja je dovela do pada Assadovog režima, Hayat Tahrir al-Sham (HTS), mogla biti uklonjena s liste terorističkih organizacija ako ispuni ključni uslov formiranja istinski inkluzivne prelazne vlade, za razliku od svog dosadašnjeg načina upravljanja provincijom Idlib.
Na brifingu u Ženevi, Pedersen je upozorio da Sirija ostaje na raskrsnici, a situacija u zemlji je izuzetno promjenjiva. Pozvao je Izrael da odmah prestane s kopnenim i zračnim napadima unutar Sirije, navodeći da su ti postupci zabrinjavajući. Dodao je da izraelske aktivnosti oko Golanske visoravni predstavljaju kršenje sporazuma o razdvajanju snaga potpisanog s UN-om 1974. godine.
Pedersen je također obavijestio Vijeće sigurnosti UN-a da su početni signali od naoružanih grupa u Damasku ohrabrujući, jer su pokazale spremnost na saradnju i zaštitu postojećih državnih institucija.
Govoreći o budućem statusu HTS-a kao terorističke organizacije, Pedersen je priznao da rezolucija UN-a 2254 označava prethodnika HTS-a, Al-Nusra Front, kao terorističku grupu, što predstavlja komplikaciju. Međutim, dodao je da su u posljednjih devet godina HTS i druge oružane grupe poslale pozitivne poruke sirijskom narodu o jedinstvu i inkluzivnosti, posebno u Hami i Alepu.
Pedersen je jasno naglasio: “Sirijom se ne može upravljati kao Idlibom“. Također je istakao da je HTS razmatrao mogućnost raspuštanja organizacije i reformisanja u grupu koja se javno protivi međunarodnom terorizmu, čime bi se zaobišao problem njihove terorističke oznake.
Pedersen je naglasio potrebu za kredibilnim i inkluzivnim prelaznim aranžmanima u Damasku, koji će osigurati što širu moguću zastupljenost sirijskog društva i političkih stranaka. Upozorio je da neuspjeh u tome može dovesti do novih sukoba.
Pedersen je identifikovao tri ključna područja zabrinutosti: sudbinu alavitske zajednice na sirijskoj obali blizu ruske pomorske baze, nastavak sukoba na sjeveroistoku između sirijske nacionalne vojske i kurdskih snaga, te izraelske upade u Siriju.
rje ukazao na potrebu za međunarodnim pritiskom, posebno od strane Turske i Katara, na HTS i druge grupe kako bi se spriječilo etničko i sektaško nasilje u Damasku.
Pedersen je zaključio da bi uspostavljanje inkluzivnog prelaznog tijela moglo donijeti značajne benefite, uključujući ukidanje sankcija, povećanje humanitarne pomoći, povratak izbjeglica, ekonomski oporavak i procesuiranje lidera starog režima. Međutim, napomenuo je da bi organizacija izbora i prevazilaženje etničkih i sektaških podjela moglo potrajati i do 18 mjeseci.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!