Da li je doktrina nuklearnog odvraćanja upravo umrla?

Svijet 22. nov 202414:24 0 komentara
National Nuclear Security Administration / Nevada Site Office

Rusija je u četvrtak upotrijebila balističku raketu sposobnu za nošenje nuklearnog naoružanja, što predstavlja najnoviju eskalaciju u ratu u Ukrajini. Kako se navodi u analizi CNN-a, ovaj potez također označava "odlučujući, a potencijalno opasan trenutak u sukobu Moskve sa Zapadom".

CNN navodi da upotreba balističke rakete s višestrukim bojevim glavama, poznatim kao “višestruki neovisno vođeni povratni uređaji” (MIRV), u ofanzivnoj borbi predstavlja “jasno odstupanje od decenija hladnoratovske doktrine odvraćanja“.

Stručnjaci kažu da balističke rakete s MIRV bojevim glavama nikada ranije nisu korištene za napad na neprijatelja.

Koliko ja znam, da, ovo je prvi put da je MIRV korišten u borbi“, rekao je Hans Kristensen, direktor Projekta za nuklearne informacije u Federaciji američkih naučnika.

“Neizvjesnost u svijetu koji je već na ivici”

Balističke rakete bile su osnova odvraćanja, omogućavajući ono što je poznato kao “međusobno osigurano uništenje” (MAD) u nuklearnom dobu. Ideja je bila da, čak i ako nekoliko raketa preživi nuklearni prvi udar, preostala sila u arsenalu protivnika može uništiti nekoliko glavnih gradova agresora, čime se osigurava da nijedna strana ne može izbjeći posljedice nuklearnog sukoba.

Na taj način, balističke rakete su dizajnirane da budu stražari budućnosti u kojoj nuklearno oružje više nikada neće biti upotrijebljeno u afektu“, objašnjava se.

Međutim, analitičari, uključujući Kristensena, tvrde da MIRV rakete mogu pozvati, a ne odvratiti, prvi takav napad.

Ogromna razorna moć MIRV raketa čini ih potencijalnim oružjem za prvi udar, ali i metama za prvi udar, napisali su Kristensen i njegov kolega Matt Korda u studiji objavljenoj u martu. Objasnili su da je lakše uništiti više bojevih glava prije nego što budu lansirane, nego pokušati ih oboriti dok pri hipersoničnim brzinama padaju na ciljeve.

Prema nedavnom izvještaju Unije zabrinutih naučnika, ovaj scenarij stvara situaciju “upotrijebi ih ili izgubi“, što predstavlja podsticaj za prvi udar u vrijeme krize. “U suprotnom, prvi udar koji uništi MIRV rakete zemlje neproporcionalno bi narušio sposobnost te zemlje za odmazdu“, navodi se u izvještaju.

Video snimci ruskog napada u četvrtak prikazali su više bojevih glava kako padaju pod različitim uglovima na cilj. Svaka bojeva glava zahtijevala bi poseban proturaketni projektil, što je zastrašujući zadatak čak i za najbolje sisteme protivzračne odbrane.

Iako bojeve glave koje su pale na ukrajinski grad Dnjipro u četvrtak nisu bile nuklearne, njihova upotreba u konvencionalnim borbenim operacijama sigurno će dodatno povećati neizvjesnost u svijetu koji je već na ivici.

Važno je napomenuti da je Rusija unaprijed obavijestila Sjedinjene Države o lansiranju ove rakete. Ali čak i uz to upozorenje, svaki daljnji napad Putinovog režima neizbježno će pojačati strahove širom Evrope, postavljajući pitanje: Da li je doktrina odvraćanja upravo umrla?

Nova “utrka u nuklearnom naoružanju”

Nije samo Rusija ta koja posjeduje MIRV tehnologiju. Kina je ima na svojim interkontinentalnim balističkim raketama, prema Centru za kontrolu naoružanja i neproliferaciju, dok Velika Britanija i Francuska, zajedno s Rusijom i SAD-om, odavno imaju MIRV tehnologiju na svojim balističkim raketama na njihovim podmornicama.

Novi igrači također ulaze u igru MIRV-a. Pakistan je navodno testirao raketu s više bojevih glava 2017. godine, a ranije ove godine Indija je saopćila da je uspješno testirala MIRV-ovanu ICBM raketu.

Analitičari se više brinu za MIRV-ove na kopnu nego za one na podmornicama. Podmornice su neprimjetne i teško ih je otkriti. Kopnene rakete, posebno one u stacionarnim silosima, lakše su za otkrivanje i stoga su privlačnije mete.

U svom izvještaju iz marta, Kristensen i Korda napisali su o opasnostima širenja MIRV kluba, nazvavši ga “znakom većeg zabrinjavajućeg trenda u svjetskim nuklearnim arsenalima” i “nastajućom utrkom u nuklearnom naoružanju“.

Oni tvrde da bi više MIRV bojevih glava u arsenalu različitih zemalja “drastično smanjilo stabilnost u krizi, podstičući lidere da brzo lansiraju svoje nuklearno oružje u kriznoj situaciji“.

To proizlazi iz kineskog raspoređivanja MIRV-ova na nekim od svojih interkontinentalnih balističkih raketa DF-5, očitih nastojanja Pakistana da razvije MIRV-ove za svoju raketu srednjeg dometa Ababeel, mogućeg nastojanja Sjeverne Koreje da razvije MIRV tehnologiju, kao i odluke Ujedinjenog Kraljevstva da poveća svoj nuklearni arsenal kako bi omogućilo raspoređivanje više bojevih glava na raketama lansiranim s podmornica”, napisali su Kristensen i Korda.

Svijet u kojem gotovo sve nuklearno naoružane zemlje raspoređuju značajne MIRV kapacitete izgleda daleko opasniji od naše trenutne geostrateške situacije”, naveli su.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!