Eksplodirao je blizu četiri kilometra iznad Zemlje, stvarajući oblak u obliku pečurke visok više od 60 kilometara. Nenaseljeno selo, 55 kilometara od nulte tačke, sravnjeno je sa zemljom, a oštećeni su objekti udaljeni više od 160 kilometara...
Na današnji dan, 30. oktobra 1961. godine, detonirano je najmoćnije nuklearno oružje svih vremena. Sovjetska „Car bomba“ od 50 megatona eksplodirala je iznad poligona u zalivu Mitjušika, odnosno arhipelaga Nova zemlja u Arktičkom moru. Bljesak svetlosti viđen je skoro 100 kilometara od mjesta eksplozije, koji je razbio prozore u radijusu od 900 kilometara.
Najveću bombu u ljudskoj historiji napravila je tokom Hladnog rata 1961. godine grupa sovjetskih fizičara, uključujući Andreja Dmitrijeviča Saharova, kako bi pokazala Sovjetima njihovu snagu.
Saharova, kojeg su nazivali i ocem sovjetske hidrogenske bombe, svijet pamti kao borca za ljudska prava, kao i dobitnika Nobelove nagrade za mir. Isticao je opasnost od nuklearnog rata, zalagao se za suspenziju nuklearnog naoružanja, zbog čega je otpušten iz rada na vojnim istraživačkim projektima. Zalagao se i za demokratizaciju SSSR-a i učestvovao (1970) u osnivanju Moskovskog komiteta za ljudska prava, prenosi Punkufer.hr.
Ako se pitate kako se uklapa činjenica da je radio na megabombi, Saharov je objasnio da nije imao izbora:
„Niko me nije pitao da li želim ili ne želim da učestvujem u takvom projektu. Nisam imao pravog izbora po tom pitanju, ali su moja koncentracija, potpuna apsorpcija i energija koju sam uneo u zadatak“, izjavio je godinama poslije detonacije.
Originalna verzija bombe imala je snagu od 100 megatona, ali pošto je radioaktivna kontaminacija od takve eksplozije smatrana previše opasnom za testiranje, oslabljena je na samo 50 megatona – procijenjeno je 3.800 puta snažnije od američke bombe bačene na Hirošimu tokom Drugog svjetskog rata.
Konačno oružje bilo je teško 27 tona, dužine osam metara i prečnika blizu dva metra. Iako je zvanično bilo poznato kao RDS-220, na Zapadu je dobila nadimak Car Bomba. Njeno kodno ime je bilo Ivan.
Eksplodirala je četiri kilometra iznad Zemlje, stvarajući oblak u obliku pečurke visok više od 60 kilometara. Nenaseljeno selo, 55 kilometara od nulte tačke, sravnjeno je sa zemljom, a oštećeni su objekti udaljeni više od 160 kilometara. Također se procjenjuje da bi toplota eksplozije izazvala opekotine trećeg stepena na udaljenosti do 100 kilometara.
Iako uspješna, Car Bomba nikada nije razmatrana za operativnu upotrebu jer bi morala da se nosi konvencionalnim avionima, koji bi bili lako presretnuti prije nego što bi stigli do cilja. Zbog toga se „Car bomba“ smatrala propagandnim oružjem.
Ni poslije 70 godina proizvodnje, Car nije otišao u zaborav. Povodom godišnjice, 2015. godine, u Moskvu je stigla maketa u prirodnoj veličini.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!