Demonstranti su se okupili ispred suda u Velikoj Britaniji u znak podrške Juliana Assangea dok osnivač WikiLeaksa pokreće svoj najnoviji pokušaj da se bori protiv njegovog izručenja u SAD.
Dvodnevno ročište u Višem sudu razmatraće da li se Assangeu rođenom u Australiji, koji je skoro pet godina u zatvoru Belmarsh, može dozvoliti da se žali na odluku o ekstradiciji koju je 2022. donijela tadašnja ministarka unutrašnjih poslova Priti Patel.
Govoreći na konferenciji za novinare prošle sedmice, njegova supruga Stella Assange rekla je da će, ako žalba ne uspije, Assange podnijeti zahtjev Evropskom sudu za ljudska prava za izdavanje naloga po pravilu 39 da zaustavi ekstradiciju dok bude razmatrao njegov slučaj.
Assange je zatražio da se lično pojavi pred sudom, ali se očekuje da će se pojaviti putem video veze iz Belmarsha.
U utorak ujutro je stotine zlatnih traka sa natpisom “Oslobodite Julijana Assangea odmah!” bilo zavezano za glavnu ogradu ispred Kraljevskog suda, kao i za okolne kapije i drveće.
Demonstranti su mahali australijskim zastavama, držali plakate s natpisima “Oslobodite Julijana Assangea” i “odbacite optužbe” i skandirali: “Postoji samo jedna odluka – nema ekstradicije” i: “SAD, UK, ruke dalje od Assangea”.
Na pozornici ispred suda, Stella Assange se zahvalila demonstrantima i rekla: “Molim vas, nastavite da se pojavljujete, budite tu za Juliana i za nas, dok Julian ne bude slobodan“.
“Pred nama su dva velika dana, ne znamo šta da očekujemo, ali vi ste ovde jer svijet gleda. Oni jednostavno ne mogu da se izvuku sa ovim. Julianu je potrebna njegova sloboda i svima nam je potrebna istina”, dodala je.
Prethodno se na skupu obratio i Tim Dawson, zamjenik generalnog sekretara Međunarodne federacije novinara.
“Ne gajite iluzije, ako ovo krivično gonjenje bude uspješno, drugi vitalni slučajevi nikada neće izaći na vidjelo. Oslobodite Juliana Assangea, podržite novinarstvo i zaštitite slobodu govora“, rekao je on, nakon čega je uslijedio aplauz.
Prema američkim postupcima koji su ponovo pokrenuti tokom predsjedništva Donalda Trumpa, Assange se suočava sa 17 optužbi za špijunažu i jednom optužbom za zloupotrebu kompjutera zbog svoje navodne uloge u pribavljanju i otkrivanju povjerljivog materijala.
Assangeovi advokati će tvrditi da bi njegovo izručenje predstavljalo kaznu za politička mišljenja. Od njih se također očekuje da će argumentovati da bi ova odluka prekršila Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, uključujući i njegovo pravo na slobodu govora.
Otkrivanja WikiLeaksa razotkrila su detalje američkih aktivnosti u Iraku i Afganistanu i uključuje video snimak helikopterskog napada američkih snaga u kojem je ubijeno 11 ljudi, uključujući dva novinara Reutersa.
Assangeovi advokati kažu da bi, ako bude osuđen za američke optužbe, mogao dobiti zatvorsku kaznu do 175 godina. Ranije ovog mjeseca, u odvojenom slučaju, Joshua Schulte, bivši oficir CIA-e, osuđen je na 40 godina zbog prosljeđivanja povjerljivog materijala WikiLeaksu.
Assange je optužen da je bio u zavjeri sa zviždačicom američke vojske Chelsea Manning da hakuju kompjuter Pentagona i da je objavio tajne diplomatske depeše i vojne dokumente.
Barack Obama je ublažio kaznu za Manning i ona je puštena nakon sedam godina zatvora.
Godine 2012. Ekvador je Assangeu odobrio politički azil nakon što su sudovi presudili da bi trebao biti izručen Švedskoj u sklopu istrage o silovanju koja je kasnije zaustaveljena.
Uhapšen je 2019. godine kada mu je vlada Ekvadora povukla status azilanta.
Assange je zadržan u Belmarshu dok traje bitka za ekstradiciju sa SAD.
Sudac u Londonu je prvobitno blokirao Assangeov transfer u SAD jer se vjerovalo da će se vjerovatno ubiti ako bude držan u teškim američkim zatvorskim uslovima. Naknadno je sud otvorio put za taj potez nakon što su američke vlasti garantovale da će biti adekvatan tretman prema Assangeu.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!