Diplomata koji je prebjegao: Sjeverna Koreja spremna otvoriti nuklearne pregovore sa SAD-om ako Trump bude izabran

Svijet 01. aug 202411:32 0 komentara
Fena

Sjeverna Koreja je spremna ponovo otvoriti nuklearne pregovore sa Sjedinjenim Američkim Državama ako Donald Trump bude ponovo izabran za predsjednika i radi na osmišljavanju nove pregovaračke strategije, rekao je za Reuters visoki sjevernokorejski diplomata koji je nedavno prebjegao u Južnu Koreju.

Bjekstvo Ri Il Gyua sa Kube dospjelo je na naslovnice širom sveta prošlog meseca. On je bio najviši sjevernokorejski diplomata koji je prebjegao na jug od 2016. godine.

U svom prvom intervjuu za međunarodne medije Ri je rekao da je Sjeverna Koreja postavila Rusiju, SAD i Japan kao svoje glavne vanjskopolitičke prioritete za ovu godinu i dalje.

On je rekao da, dok jača odnose s Rusijom, Pjongjang želi ponovo otvoriti nuklearne pregovore ako Trump, koji je bio intenzivno diplomatski angažovan sa Sjevernom Korejom tokom svog prethodnog mandata, ponovo bude izabran u novembru.

Naveo je da diplomate Pjongjanga osmišljavaju strategiju za taj scenario s ciljem ukidanja sankcija na njegove programe naoružanja, uklanjanja njegove oznake kao državnog sponzora terorizma i privlačenja ekonomske pomoći.

Kako navodi Reuters, njegove izjave signaliziraju potencijalno suprotan stav u odnosu na sadašnje stavove Sjeverne Koreje nakon nedavnih izjava u kojima se odbacuje mogućnost dijaloga sa SAD-om i upozorava na oružani sukob.

Samit između sjevernokorejskog lidera Kim Jong Una i Trumpa u Vijetnamu 2019. propao je zbog sankcija, za što je Ri dijelom okrivio Kimovu odluku da “neiskusnim, neupućenim” vojnim komandantima povjeri nuklearnu diplomatiju.

Kim Jong Un ne zna mnogo o međunarodnim odnosima i diplomatiji, niti o tome kako donositi strateške ocjene”, rekao je.

Ovaj put bi ministarstvo vanjskih poslova definitivno preuzelo kontrolu, a Trumpu ne bi bilo tako lako da ponovo veže ruke i noge Sjevernoj Koreji četiri godine, a da ništa ne ponudi zauzvrat“, dodao je on.

Veze sa Rusijom, potencijalna pomoć Japana

Uspostavljanjem bližih veza s Rusijom Sjeverna Koreja je dobila pomoć u svojoj raketnoj tehnologiji i ekonomiji. Međutim, Ri je rekao da bi veća korist bila u blokiranju dodatnih sankcija i potkopavanju postojećih, dodajući da bi to povećalo pregovaračku moć Pjongjanga u odnosu na Washington.

Rusi su sebi uprljali ruke upuštajući se u nezakonite transakcije i, zahvaljujući tome, Sjeverna Koreja više ne treba da se oslanja na SAD za ukidanje sankcija, što u suštini znači da su oduzeli SAD-u jedan ključan pregovarački čip“, rekao je.

U Tokiju je japanski premijer Fumio Kishida rekao da želi da se sastane s Kimom, ali pitanje japanskih državljana koje je otela Sjeverna Koreja 1970-ih i 80-ih godina dugo je predstavljalo kamen spoticanja.

Prema Riju, Kim bi nastojao da održi samit sa Japanom, sa ciljem da dobije ekonomsku pomoć u zamjenu za ustupke po pitanju otetih.

Tokio vjeruje da je 17 japanskih državljana oteto, od kojih se petoro vratilo u Japan 2002. Pjongjang smatra da je to riješeno jer je priznao da je kidnapovao 13 japanskih državljana i naveo da su ostali umrli ili da je nepoznato gdje se nalaze.

Ri je rekao da bi Kim bio spreman da promijeni tu poziciju, uspostavljenu pod njegovim ocem Kim Jong Ilom, kako bi dobio ekonomsku podršku.

Kažu da je to pitanje riješeno, ali to je samo da bi se pojačala pregovaračka moć dok ne napravi ustupke na samitu“, rekao je.

Ogorčenost i bijeg

Nakon što je studirao u francuskoj školi u Alžiru i živio na Kubi zajedno sa svojim pokojnim ocem, koji je bio izvještač državnih medija, Ri kaže da je od djetinjstva zamišljao život u Južnoj Koreji, ali nikada nije pobjegao sve dok ga nije kolega diplomata počeo maltretirati jer je odbio njegov zahtjev za mito.

Tada je došao odlučujući trenutak kada je Pjongjang odmah odbio njegov zahtjev da se liječi u Meksiku o svom trošku zbog puknuća diskusa u vratu.

To je dovelo do ekplozije sve ogorčenosti koju sam gajio prema režimu“, rekao je.

Karantina zbog COVID-19 produbila je poteškoće kod kuće i za one koji su stacionirani u inostranstvu, a većina telefonskih linija za Pjongjang je prekinuta kako bi se spriječilo širenje bilo kakvih informacija u vanjski svijet, rekao je Ri.

Finansijski problemi su također prisilili Sjevernu Koreju da zatvori desetak od 54 diplomatska predstavništva.

Kada su početkom 2023. počeli ponovo da otvaraju zemlju i pozivali one koji rade u inostranstvu, tražili su da svi kući donesu sve, od korištenih četkica za zube do kašika, rekavši da tamo nema ničega”, rekao je.

Ri je također bio svjedok pokretanja diplomatskih odnosa između Južne Koreje i Kube, saveznice Sjeverne Koreje iz hladnog rata. Naveo je da je to pokušao da spriječi.

Učinio sam sve da to spriječim, ali uspostavljanje odnosa s Kubom bilo je najbolja stvar koju je Južna Koreja uradila od prošle godine. Bio je to uzoran primjer kako su se plime historije okrenule i kuda ide normalna civilizacija međunarodne zajednice“, rekao je on za Reuters.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!