U sklopu Diplomatskog foruma u Antaliji (ADF) održan je panel "Klimatske promjene: Po čemu će nas pamtiti buduće generacije?".
Na panelu se najviše diskutovalo o negativnim posljedicama uzrokovanim klimatskim promjenama i kakav svijet koji se trenutno bori s globalnim zagrijavanjem ostavljamo budućim generacijama.
Govornici panela su bili zamjenik ministra vanjskih poslova Turske Mehmet Kemal Bozay, ministrica vanjskih poslova Madagaskara Rafaravavitafika Rasata i ministar vanjskih poslova Gambije Mamadou Tangara.
Bozay je izjavio da Turske planira dostići cilj nulte neto emisije do 2053. godine, dodajući da sarađuju s mnogim institutima i organizacijama u borbi protiv klimatskih promjena.
Naglasio je da je važno sve države treba da imaju realne ciljeve u planovima kao što je korištenje obnovljive energije te da bi koraci koje treba preduzeti u tom smislu postali neki standard.
Naglasio je posebno važnost tehnološkog razvoja u borbi protiv klimatskih promjena.
“Međutim, ako solarne panele i vjetrenjače proizvode samo neki drugi i te tehnologije ne dijele s onima kojima je to potrebno, ostavićemo problematičan sistem koji sigurno neće koristi budućim generacijama”, rekao je Bozay.
Ministar Tangara istakao je odlučnost zemlje u borbi protiv klimatskih promjena i skrenuo pažnju na probleme u realizaciji obećanja i ciljeva datih na međunarodnim konferencijama.
“Nijedna država ne može sama da se nosi s problemom klimatskih promjena”, kazao je on.
Ministrica vanjskih poslova Madagaskara Rasata istakla je da je njena zemlja među nacijama koje su u opasnosti zbog klimatskih promjena.
Naglasila je da Madagaskar čini čak pet posto globalnog ekosistema i da je predstavlja pravo blago koje treba zaštititi.
Rasata je rekla da treba poduzeti posebne mjere za borbu protiv klimatskih promjena u ovoj zemlji koja je sa svih strana okružena morem.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!