“Društvene mreže ključne u nasilnim neredima u Britaniji”: Nemiri se očekuju u 18 gradova, “meta” i advokati

Svijet 07. aug 202418:57 0 komentara

Posljednjih sedam dana širom Ujedinjenog Kraljevstva zabilježeni su neredi i nemiri. Nemiri su počeli u Southportu prošlog utorka - dan nakon što su tri djevojke ubijene u napadu nožem u gradu Merseyside. U "Danu uživo" novinar Tihomir Loza, direktno iz Londona izvijestio je o trenutnoj situaciji u toj zemlji.

Prema njegovim riječima, dvadesetak gradova širom Engleske, uključujući i Belfast u Sjevernoj Irskoj, zahvaćeno je neredima koji uključuju skupove nekoliko stotina nasilnih učesnika.

“Na mnogim od tih mjesta imate i ljude koji su tu, ali ne učestvuju direktno u nasilju nego su neka vrsta podrške. Na mnogim mjestima su bile i neke vrste kontraskupova. Dakle, ljudi koji su se okupili tu da se suprotstave, da izraze svoje protivljenje. Neki su možda bili na granici organiziranja samoodbrane. Bio je jučer taj incident u Birminghamu, u jednom pubu, gdje je jedna osoba povrijeđena, itd.”, kaže Loza.

Kaže da britanska policija do kraja dana očekuje nemire u 18 gradova, uključujući i London.

“U međuvremenu se pojavio neki spisak na tim ekstremističkim stranicama na društvenim medijima, spisak advokatskih ureda koji se bave pitanjima useljenika. Taj spisak kao spisak meta koje bi nasilnici trebali napasti, tako da je to unijelo dodatnu dozu tenzije u cijelu stvar. Može se reći inicijalno da je policija zatečena i obimom i karakterom nemira. To je izazvalo veliku nesigurnost, prije svega u manjinskim zajednicama, u muslimanskim zajednicama širom Velike Britanije, i već imamo razne vrste reakcija na takva stanja”, ističe.

Antifašisti u toj zemlji su za danas također najavili svoje skupove. Loza je mišljenja da zbog toga ne treba isključiti mogućnost sukoba suprotstavljenih grupa.

“U novoj smo situaciji, u teritoriji na kojoj zemlja zapravo nije nikad bila. Bilo je masovnih protesta širom zemlje, možete se sjetiti 2011. To su bili masovni neredi, nasilni neredi, ali nisu imali ovu političku dimenziju koju imaju danas. Tako da sve je moguće, društvo je naravno ovdje polarizirano kao i drugdje, tako da situacija naravno može vrlo lako izmaći kontroli”, dodaje.

Nasilni neredi i društvene mreže

Proteste su pokrenule lažne informacije da je zločin počinio mladić koji je musliman imigrant. Na kraju se ispostavilo da iza napada zapravo stoji 17-godišnji Britanac, čiji su roditelji iz Ruande, kršćanin je. No, informacija je – ova druga – zapravo stigla poprilično kasno da se neredi zaustave.

“Taj sam zločin u Southportu očito je bio samo povod i tu teško da bi i pravovremena tačna informacija nešto promijenila. Ovo je raspoloženje koje je dovelo do ovako nasilnih nereda, je očito bilo tu i čekalo je samo neku iskru da se zapali. Naravno, društvene mreže su ključne tu, vjerovatno po dva osnova – jedna je brzina kojom se dezinformacije šire, što je donedavno bilo nezamislivo, i tu je naravno brzina kojom se nasilnici organiziraju. To je također jedna novost”, kaže Loza.

Kada je riječ o zločinu u Southportu, dodaje da motiv napada, koji je na kraju doveo do trenutne situacije u Velikoj Britaniji, još nije poznat.

“On je uhapšen, naravno već je optužnica podignuta, radi se o sedamnaestogodišnjaku, optužnica ga za sada jednostavno tereti za trostruko ubijstvo, nekoliko ubistava u pokušaju, posjedovanje noža i tako dalje. Nema drugih kvalifikacija za sad. Ono što je interesantno je da je sudija dozvolio imenovanje osumnjičenika u javnosti, što je neuobičajeno jer je maloljetan, pozivajući se upravo na situaciju da bi dalje skrivanje njegovog imena zapravo imalo loš utjecaj na razvoj situacije”, pojašnjava.

Prema njegovim riječima, iza nereda koji se dešavaju ovih dana, za sada, zvanično ne stoji niko.

“Verzija koja je najčešće u javnosti je da dolazi do nekog spontanog organiziranja ekstremno desnih grupa, itd. Ekstremna desnica je historijski imala nekoliko neofašističkih organizacija posljednjih desetljeća u Britaniji – Britanska nacionalna stranka, Nacionalni front, Engleska odbrambena liga… Taj ekstremni sentiment protiv emigracije, sentiment koji je posljednjih godina uglavnom antiislamski, artikulirale su također i partije koje su bile u vezi sa Nigelom Farageom, UKIP… Sad se radi o drugoj partiji, Reform, koja je nedavno ušla u parlament i što je zapravo zanimljivo i možda indikator tog raspoloženja, ona je osvojila ogroman broj glasova ako se uzme svi glasove na nacionalnom nivou”, dodaje.

“Pogromi” i nasilje

Mnogi političari su događaje nazvali pogromima, a neki su tražili od premijera da pošalje vojsku u pojedine gradove jer smatraju da policija ne može da se nosi sa nasiljem. Loza smatra kako, za sada, za tim neće biti potrebe:

“Policije ima dovoljno. Vlada je povukla nekoliko poteza gdje su snage pregrupisane, tako da bi trebale biti u stanju da odgovore na čak i na ovaj nivo nasilja, ali naravno ništa niej isključeno niti je neko iz Vlade isključio tu mogućnost da na kraju i vojska bude pozvana u pomoć.”

Izvršni direktor Tesle i vlasnik platforme Elon Musk smatra da je “građanski rat neizbježan” kao odgovor na objavu u kojoj su nasilne demonstracije nazvane posljedicom “masovnih migracija i otvorenih granica”. No Loza ukazuje na jednu, još zapaljiviju, stvar koju je Musk izjavio, a to je da policija u Velikoj Britaniji ima duple standarde kada se radi o pristupu demonstracijama.

Elon Musk najavio rat u Britaniji, Vlada poručila: Kaznit ćemo i one koji potiču nasilje online

“Da je bila blaga, npr. prema propalestinskim demonstracijama, da je bila blaga prema demonstracijama u vezi ‘Black lives matter’ prije dvije godine, a da se sada ponaša puno oštrije prema demonstratima iz krugova iz kojih jesu. Radi se naravno o besmislici, jer i vi ćete se sjetiti, i vjerovatno naši gledaoci, da propalestinske demonstracije koje su bile i ovdje i u drugim europskim zemljama, su uglavnom bile mirne. Kršenja zakona su bila uglavnom u domenu govora mržnje. Tu jeste bilo antisemitskih parola itd. Ali samog nasilja je bilo vrlo malo. Ovdje sada se radi o nemirima čija je cijela poenta zapravo u nasilju. Ne znam, mislim da se sa Muskom i Twitterom zapravo nalazimo na jednom novom terenu. On je sebi kupio jednu igračku u kojoj on se poigrava tako na jedan čudan način sa slobodom govora, na jedan ekstreman način. Moguće je da on sam nije svjestan posljedica, šta sve može iz toga da se izrodi. Podsjetit ću da je on iz Twittera uklonio službe koje su se bavile moderacijom sadržaja, dakle uklanjanjem štetnih sadržaja. Te službe ni prije nisu bile nešto sjajne, ali sad je to zapravo jedan poligon na kojem može bilo ko da kaže bilo šta bez naročitih posljedica. Vratio je Trumpa na Twitter itd. Širom svijeta ekstremisti doživljavaju Twitter kao svoju nekakvu prirodnu kuću. Konačno u Bosni, ako hoćete, vidite da ko god ima na umu nekakvo sijanje razdora, produbljivanje, polarizacije, postane ‘twitteraš’. Tako da je to jedna stvar koja je nova. Nova čak i u kontekstu društvenih mreža i s njom ćemo se morati nositi na međunarodnom planu. Sumnjam da će neke nacionalne mjere tu puno pomoći”, kazao je.

Uskoro opširnije u video prilogu.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!