Lideri Evropske unije su danas otvorili dvodnevni samit u Briselu, podijeljeni oko mogućnosti i načina ograničavanja cijene gasa, u cilju obuzdavanja energetske krize podstaknute ratom Rusije protiv Ukrajine i ruskom obustavom isporuke gasa Uniji.
Vodeće zemlje EU, Njemačka i Francuska, nalaze se u suprotnim taborima, pošto je Berlin sumnjičav prema planovima za ograničenje cijene gasa, koje podržava većina članica.
Francuski predsjednik Emanuel Macron po dolasku na samit je ukazao na neophodnost evropskog jedinstva.
„Nije dobro ni za Njemačku ni za Evropu da se (ta zemlja) izoluje. Važno je da postignemo jednoglasnost oko prijedloga za koje je potreban široki konsenzus“, kazao je Macron.
Strahovanje da zalihe gasa završe van Evrope
Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da se eventualni spor tiče metoda, a ne cilja.
„Cijene gasa, nafte i uglja moraju da potonu, cijene električne energije moraju da potonu, i to je nešto što zahtjeva zajednički napor svih nas u Evropi“, naveo je Olaf Scholz.
Holandski premijer Mark Rutte je takođe rekao da strahuje da zalihe gasa završe van Evrope u slučaju postavljanja previsokog ograničenja cijene tog energenta.
„Svako želi da cijena gasa bude niža, ali takođe želite da osigurate nastavak uvoza gasa“, kazao je Rutte.
Neslaganje oko ograničavanja cijene gasa nagoviještava naporne razgovore na samitu, a rješenje neće biti lako pronaći do sutra poslije podne, kada samit treba da se završi.
Najavljeno je da će se predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski obratiti liderima na početku skupa putem video veze i istaći potrebu za čvrstim jedinstvom EU u suprotstavljanju Rusiji.
Scholz je rekao da Zelenski ne bi trebalo da ima takve brige, a ruske napade na civilnu infrastrukturu u Ukrajini i sijanje straha dronovima opisao je kao „ratne zločine“.
„Čak ni taktika spržene zemlje neće pomoći Rusiji da dobije rat. Oni samo jačaju odlučnost i izdržljivost Ukrajine i njenih partnera“, rekao je Scholz poslanicima u Berlinu uoči polaska za Brisel.
Cijene izmakle kontroli
Cijene prirodnog gasa su ljetos izmakle kontroli, dok su se zemlje EU trudile, svaka za sebe, da obezbijede što veće rezerve gasa za zimu. Sada će lideri EU nastojati da što više ujednače kupovinu gasa i da postave privremeno ograničenje cijene tog energenta.
Zemlje članice su se ranije dogovorile da smanje tražnju za gasom za 15 odsto tokom zime. Obavezale su se da do novembra napune skladišta gasa, najmanje do 80 odsto kapaciteta, kao i da za najmanje pet odsto smanje potražnju za električnom energijom kada je ona na vrhuncu.
Pitanje mogućih ograničenja cijena gasa u EU mjesecima se stalno pomijeralo na političkom dnevnom redu kako se energetski pritisak sve više pojačavao, a 15 zemalja poput Francuske i Italije zalagalo se za tako grubu intervenciju.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!