Ekskluzivno za N1 – Kolar: Zabrinjavaju me potezi Rusije, Vučića i Dodika u BiH

Svijet 11. dec 202415:54 0 komentara

Češki zastupnik u Evropskom parlamentu Ondrej Kolar u narednih pet godina obavljat će dužnost stalnog izvjestioca za Bosnu i Hercegovinu. Kolar ekskluzivnom intervjuu za N1, prvom od stupanja na dužnost, poručuje kako mu jedan od ciljeva zaustaviti ruske akcije u BiH, ali i spriječiti mađarsko i slovačko miješanje, te poteze koje poduzimaju Aleksandar Vučić i Milorad Dodik.

N1: Gospodine Kolar, dobili ste ulogu stalnog izvjestioca za Bosnu u narednih pet godina. To je Vaš novi status, ali i Vaš novi status MEP. Dakle, šta možemo očekivati od Vas, i kako vidite situaciju u Bosni u ovom trenutku?

ONDREJ KOLAR: Šta možete očekivati od mene, ne znam, jer, da budem iskren, ja sam novoizabrani poslanik. Ovo mi je prvi mandat pa se navikavam na stvari. I ja sam određen kao stalni izvjestilac za BiH. Uskoro. I da budem iskren, za mene je to prilično veliki izazov jer je istorija Balkana turbulentna, iako možemo učiti iz prošlosti Balkana i na neki način prenijeti ono što smo naučili u budućnosti. Znam da je historija Bosne i Hercegovine sama po sebi bila veoma nasilna. Mislim da je i dalje malo nemirno. I mislim da je to upravo izazov o kojem sam govorio. Mislim da će jedan od mojih najvećih fokusa biti na pokušaju da se fokus nekih entiteta u Bosni i Hercegovini odvrati od ruskog uticaja, jer ja lično vidim porast, ogroman porast ruskog uticaja i operacije priliva, sve širom Balkana. To je sasvim razumljivo ako se uzme u obzir da EU pokušava na neki način proširiti svoj prostor za ponovno proširenje. I naravno, balkanske zemlje, uključujući i Bosnu i Hercegovinu, su jedan od prioriteta koje sada imamo u EU. Tako da mislim da mora mnogo toga da se uradi. Veoma cijenim ubrzanje procesa pristupanja EU. Znam da postoji 14 prioriteta koji su dati Bosni i Hercegovini kao neka vrsta domaćeg zadatka. Znam da ste ubrzali proces implementacije ovih kriterijuma i raznih reformi koje su takođe neophodne da biste postali članica. Ali s druge strane, mislim da bi i EU trebalo da shvati da postoji opasnost od onoga što ja nazivam da ide gruzijskim putem. Ako pogledamo Gruziju, koja je takođe dobila status kandidata, mislim da EU može naučiti iz grešaka koje je tamo počinila, jer mi, barem u mojoj perspektivi, dajemo Gruzijcima sve nove i nove zadatke koje trebaju uraditi, a da oni ne vide bilo kakvo, kako mi kažemo, svjetlo na kraju tunela. A sada vidimo šta se desilo u Gruziji. Vlada je, nakon izbora prije nekoliko sedmica, prekinula razgovore sa EU. I pomalo se bojim da bi se to moglo dogoditi i u drugim zemljama. EU mora pokazati da su namjere proširenja zaista takve, da mi zaista želimo proširenje, da želimo dobrodošlicu novim zemljama i da to nije samo njihov zadatak. Za obavljanje poslova koje je potrebno izvršiti. Ali također je zadatak Europske unije da na neki način pruži uvjeravanja ovim zemljama kandidatima da ih zaista želimo i da prestanemo igrati igru na neki način, želimo vas, ali mi ćemo izlaziti s novim i novim prijedlozima koji su vam potrebni da ispunite, kako biste ispunili sve kriterije koje smo imali. Ne možemo beskonačno stvarati nove kriterije i govoriti zemljama, pa, još niste spremni. Mislim da se zaista treba fokusirati na ono što je neizbježno, neophodno i što uvijek treba imati na umu, kao što sam rekao, sve veći uticaj ruskih operacija na teritoriji, koje su veoma opasne po proces proširenja kao takav.

N1: Gospodine Kolar, spomenuli ste Rusiju, ali isto tako znamo da je država članica EU, koja je blizu jednog entiteta u Bosni, za neke posebno zabrinuta jer je gospodin Viktor Orban, premijer Mađarske, često ovdje u Bosni, posebno u Banja Luci sa gospodinom Dodikom, a često je tu i ministar vanjskih poslova Mađarske. Mnogi su optužili bivšeg komesara za proširenje, gospodina Varheljija, da je radio u dosluhu sa gospodinom Dodikom. Da li je i to za Vas zabrinjavajući element da neke zemlje EU mogu biti remetilački faktori na putu ka EU, ne samo za Bosnu, već i za druge, kao što ste spomenuli, Gruziju i Moldaviju, na primjer.

KOLAR: Pa, ne bih rekao da je to samo Mađarska. Morate uzeti u obzir i novonastalu situaciju u Slovačkoj, koja je sada otvoreno proruska, i rekao bih, vrlo provokativna kada je u pitanju bilo šta što ima veze sa Rusijom. Veoma je negativna prema bilo kakvom proširenju jer kaže da EU ima svoje probleme koje mora riješiti prije nego što se proširi. Ali nisu to samo ove dvije zemlje. Ove tenzije možete vidjeti u svakoj državi članici. A jedan od narativa koji se širi ne samo po Evropskom parlamentu, već i o EU kao takvoj je, kao što sam rekao, mi imamo svoje probleme. Ne vidimo razlog zašto bismo se uvećavali i uplaćivali novac koji se našim evropskim građanima daje u druge zemlje. To nije moja percepcija. Mislim da što je EU veća, to bolje za EU i bolje za države koje zapravo postaju članice. Jer ja vidim EU kao zajednički prostor sigurnosti, prosperiteta i mnogih drugih stvari. I što je ovaj prostor veći, to bolje za nas same. Zapravo, ostaviti nekoliko zemalja na Balkanu iza sebe nije opcija. Balkan je oduvijek bio dio prostora evropske kulture, iako je postojao uticaj iz mnogih drugih regija, posebno Azije. Ali to ne znači da trebamo ostaviti Balkan iza sebe. Mislim da su evropske integracije neophodne, posebno ako pogledamo šta se dešava u svijetu. A kako sam govorio o uticaju Rusije, ne treba zaboraviti ni uticaj Kine i drugih zemalja kao što je Iran. Kao što ste spomenuli Srbiju, postoji mnogo operacija sa kineske strane koje pokušavaju da utiču na donošenje odluka u Srbiji. Znam da je predsednik Srbije Vučić prilično otvoren za sve uticaje koji dolaze iz Kine i iz Rusije. I naravno, to predstavlja opasnost za Bosnu i Hercegovinu kao takvu, jer je u bliskoj saradnji sa Dodikom i Republikom Srpskom. Njihove namjere da raskinu sa ostalima su nešto što barem po mom mišljenju treba ozbiljno shvatiti i pozabaviti se time. Tako da ne bih rekao da je samo Mađarska ta koja ima te tenzije. Kao što ste rekli, moramo uzeti u obzir da, na primjer, u Evropskom parlamentu sada imamo novu frakciju takozvanih evropskih patriota ili patriota za Evropu ili kako god oni sebe nazivaju. Stvar je u tome da uopšte postoje patriote, znate, jer ne razumeju jedini princip eu. To znači uključiti što više evropskih zemalja kako bi se osigurala sigurnost i prosperitet o kojima sam govorio.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!