Plastični pribor za jelo i tanjiri za jednokratnu upotrebu bit će zabranjeni u Engleskoj u sklopu napora za borbu protiv klimatskih promjena, javljaju lokalni mediji.
Ova odluka je donesena nakon konsultacija o tom pitanju koje je vodilo Odjeljenja za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja (Defra) koje su održane od novembra 2021. do februara 2022. godine, prenosi Anadolu Agency.
Nije jasno kada će zabrana stupiti na snagu, ali slijedi slične poteze koje su već povukle Škotska i Wales.
Sekretarka za okoliš Thérèse Coffey rekla je da će ovaj potez pomoći zaštiti okoliša za buduće generacije.
Vladine brojke govore da se u Engleskoj svake godine koristi 1,1 milijarda tanjira za jednokratnu upotrebu i više od četiri milijarde komada plastičnog pribora za jelo, javlja BBC.
Plastični otpad se često ne raspada i može trajati na deponijama godinama.
Iako može biti korisno u smislu higijene hrane, može završiti i kao smeće, zagađujući tlo i vodu.
Potvrda ovog poteza od strane Odjeljenja za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja (Defra) uslijedila je nakon dugih konsultacija, koje će biti objavljene u subotu 14. januara.
Prema Defra, svaka osoba u Engleskoj koristi u prosjeku 18 plastičnih tanjira za jednokratnu upotrebu i 37 komada plastičnog pribora za jelo, dok se samo 10% njih reciklira.
Gospođa Coffey će zabraniti niz plastičnih predmeta za jednokratnu upotrebu koji se uglavnom odnose na hranu i piće za ponijeti.
“Odlučna sam u namjeri da pokrenem akciju kako bismo se uhvatili u koštac s ovim problemom. Već smo poduzeli velike korake posljednjih godina – ali znamo da ima još toga za uraditi i ponovo smo slušali pozive javnosti“, rekla je ona.
Ova nova zabrana imat će ogroman utjecaj na zaustavljanje zagađenja milijardi komada plastike i pomoći u zaštiti prirodnog okoliša za buduće generacije, dodala je.
Slične zabrane su već uvedene u Škotskoj, dok su plastične slamke, mješalice i štapići za jednokratnu upotrebu već zabranjeni u Engleskoj od 2020. godine.
Škotska je u junu prošle godine uvela zabranu preduzećima da koriste niz plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu.
Ova najnovija mjera, međutim, ne pokriva artikle pronađene u supermarketima ili trgovinama. Vlada je rekla da će ih riješiti na drugi način.
Megan Randles, politički aktivistica Greenpeace UK-a, rekla je da organizacija pozdravlja zabranu, ali da su potrebne daljnje akcije.
Izjavila je: “Imamo posla s plastičnom poplavom, a ovo je kao da posegnete za krpom umjesto da zatvorite slavinu.”
Ona je pozvala vladu da donese “smislenu” strategiju o tome kako smanjiti upotrebu plastike, koja bi takođe uključivala stroge ciljeve i “odgovarajuću šemu ponovne upotrebe i ponovnog punjenja”.
“Plastičnoj viljuški je potrebno 200 godina da se razgradi, odnosno dva stoljeća na deponijama ili da zagađuje naše okeane“, rekla je sekretarka za okoliš Therese Coffey za “Mail on Sunday”.
“Ova nova zabrana imat će ogroman utjecaj na zaustavljanje zagađenja milijardi komada plastike kao i na pomoći u zaštiti prirodnog okoliša za buduće generacije”, dodala je.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!