
Visoka predstavnica Europske unije za vanjsku politiku Kaja Kallas suočava se s rastućim kritikama unutar bloka zbog svog pristupa i političkih odluka, posebno u vezi s Ukrajinom i Rusijom. Već prvog dana na funkciji izazvala je kontroverzu izjavom da EU “želi da Ukrajina pobijedi u ovom ratu”, što su pojedini zvaničnici ocijenili kao odstupanje od ustaljenog diplomatskog jezika Unije.
Diplomate i zvaničnici iz različitih država članica izrazili su zabrinutost zbog njenog direktnog načina vođenja, koji podsjeća na njeno premijersko iskustvo u Estoniji.
Kritičari smatraju da je preuzela prevelike slobode u kreiranju vanjske politike, a neke njene odluke, poput prijedloga za hitnu vojnu pomoć Ukrajini, izazvale su negodovanje. Taj plan, vrijedan nekoliko milijardi eura, uključivao je zahtjev da svaka članica doprinese proporcionalno veličini svoje ekonomije, što je izazvalo pritužbe iz većih država poput Francuske i Italije.
Njena oštra retorika prema Rusiji također ju je dovela u nesklad s državama poput Španije i Italije, koje ne dijele njen stav da Moskva predstavlja neposrednu prijetnju EU. “Ako je slušate, čini se kao da smo u ratu s Rusijom, što nije zvanična politika EU”, rekao je jedan europski zvaničnik.
Kallas se, međutim, i dalje zalaže za odlučnije korake prema Moskvi i dodatnu vojnu podršku Kijevu, dok njeni pristalice, naročito iz sjevernih i istočnih država EU, tvrde da je imenovana upravo zbog svoje čvrste pozicije. Zvaničnik Europske službe za vanjsko djelovanje (EEAS) istakao je da su članice EU “željele ratnog lidera, a ne nekoga ko će samo posredovati i tražiti najmanjeg zajedničkog imenitelja”.
Njeni diplomatski izazovi dodatno su se pogoršali nakon neuspješnog pokušaja sastanka s američkim državnim sekretarom Marcom Rubiom, koji je otkazan u posljednjem trenutku. Kritičari tvrde da nije adekvatno pripremila teren za taj susret, dok njen tim insistira da je sastanak bio potvrđen i dobro planiran.
Još veći problem nastao je nakon kontroverznog sastanka u Bijeloj kući između američkog predsjednika Donalda Trumpa, potpredsjednika JD Vancea i ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog. Kallas je tada tvitovala da “slobodni svijet treba novog lidera”, što je izazvalo negodovanje u EU, gdje mnoge države žele zadržati stabilne odnose s Trumpovom administracijom.
Iako su njeni prvi mjeseci na funkciji obilježeni napetostima i nesuglasicama, diplomate ističu da je još prerano donositi konačne zaključke o njenom mandatu. “Još uvijek je rano za presude”, rekao je jedan visoki zvaničnik EU, navodi Politico.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!