EU zvaničnici upozorili SAD protiv ograničenja izvoza AI čipova

Svijet 14. jan 202512:28 0 komentara
čip, procesor, računar, tehnologija
Pixabay.com

Dva visoka zvaničnika Europske unije upozorila su Sjedinjene Američke Države da ograničavanje izvoza mikročipova potrebnih za vještačku inteligenciju (AI) — uključujući ograničenja prema odabranim europskim zemljama — nije u ekonomskom niti sigurnosnom interesu SAD-a.

“Važno je i za ekonomske i sigurnosne interese SAD-a da EU može bez ograničenja kupovati napredne AI čipove [od SAD-a]“, izjavili su Henna Virkkunen, povjerenica Europske komisije za tehnologiju i sigurnost, i Maroš Šefčovič, šef za trgovinu, u zajedničkom saopštenju u ponedjeljak.

Administracija predsjednika Joea Bidena pojačala je napore da blokira pristup Kine naprednoj računskoj tehnologiji potrebnoj za treniranje AI modela, zbog zabrinutosti da bi se ista mogla zloupotrijebiti ili završiti u vojnim sistemima.

“Ključno je da ne prebacujemo ovu kritičnu tehnologiju drugima i da svjetski AI sistem počiva na američkim osnovama”, navedeno je u saopćenju Bijele kuće.

Ograničenja za neke europske zemlje

Prema novim mjerama, prodaja američkih mikročipova prema prema “18 ključnih saveznika i partnera” ostaje neograničena. Na toj listi se nalazi devet zemalja EU-a: Belgija, Danska, Finska, Francuska, Njemačka, Irska, Italija, Nizozemska, Španija i Švedska.

Međutim, za ostale europske zemlje mogle bi se uvesti kvote i ograničenja na broj AI čipova koje mogu kupiti.

EU u velikoj mjeri ovisi o AI čipovima kompanija poput Nvidije, vodećeg svjetskog proizvođača čipova. Ova tehnologija pokreće razvoj AI sistema poput ChatGPT-a i drugih naprednih aplikacija, uključujući superračunare koje finansira EU za istraživanja i startupe.

Poziv na ukidanje ograničenja

Najviši zvaničnici EU-a pozvali su SAD da zadrži neograničen izvoz za sve pogođene europske zemlje.

“Već smo izrazili zabrinutost trenutnoj administraciji SAD-a i radujemo se konstruktivnim razgovorima s narednom administracijom”, poručili su Virkkunen i Šefčovič.

Ovaj nesporazum mogao bi dodatno pogoršati ionako napete odnose između EU-a i SAD-a u tehnološkoj sferi. Izvršni direktori velikih kompanija poput Marka Zuckerberga iz Mete i Elona Muska, bliskog savezika Donalda Trumpa, sve su glasniji u protivljenju EU regulativama u tehnološkom sektoru, navodi Politico.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!