Europa vidi priliku u AI ratu dok kineski model izaziva SAD

Svijet 29. jan 202510:24 0 komentara
REUTERS/Dado Ruvic

U samo sedam dana, europska scena umjetne inteligencije (AI) suočila se s američkom dominacijom, da bi se potom pojavila kineska konkurencija koja je u potpunosti promijenila pravila igre.

Kineski AI model DeepSeek, koji je do sada bio malo poznat stručjacima u industriji, postao je ozbiljan rival američkim tehnološkim gigantima nakon što je predstavio model koji nudi performanse slične OpenAI-ju, ali po znatno nižoj cijeni. Predsjednik Donald Trump je u utorak opisao ovaj razvoj događaja kao “znak za uzbunu” za američki tehnološki sektor.

Međutim, za Europu to može značiti nešto sasvim drugo – signal da europska AI industrija ipak može konkurisati američkim tehnološkim gigantima uprkos manjim ulaganjima u hardver i infrastrukturu.

“Visokokvalitetni i učinkoviti AI modeli više nisu isključivo domen tehnoloških giganata s ogromnim resursima”, rekla je Lucie Aimée Kaffee, istraživačica i politička savjetnica u europskoj AI platformi Hugging Face. Po njenim riječima, Europa može konkurisati u oblastima “efikasnosti, specijalizacije i odgovornog razvoja AI-ja”, koristeći manje modele poput DeepSeeka.

Trump je tokom prvog dana u uredu najavio industrijski predvođen AI plan vrijedan 500 milijardi eura, čime je potvrdio uvjerenje da će finansijska moć odrediti pobjednika u AI utrci.

DeepSeek je proteklog vikenda tvrdio da njegov novi model R1 može parirati OpenAI-u, a da je raniji model treniran za samo šest miliona dolara – što je daleko ispod troškova razvoja vodećih američkih modela.

Reakcija na tržištu bila je brza: američki AI div Nvidia izgubio je gotovo 600 milijardi dolara tržišne vrijednosti u ponedjeljak.

Europa, koja nema tehnološke gigante sposobne da ulažu milijarde u AI hardver, prošle sedmice je izgledala kao da zaostaje u AI utrci. No, pojava DeepSeeka sugeriše da bi vodeće europske firme, poput francuskog Mistrala i njemačkog Aleph Alpha, mogle dobiti priliku da napreduju – i to uz manja ulaganja.

“Ovo pokazuje da AI utrka još nije završena”, rekao je portparol Europske komisije Thomas Regnier u utorak u Briselu.

Ipak, postoje i zabrinutosti. Korisnici su primijetili da DeepSeekov chatbot odbija odgovarati na teme koje kineska vlada smatra osjetljivima, poput masakra na Trgu Tiananmen 1989. godine. Osim toga, politika privatnosti aplikacije pokazuje da model prikuplja obrasce kucanja na tastaturi.

“Ako radite na osjetljivim aplikacijama, budite oprezni s poklonima kineskih laboratorija”, upozorio je Nathan Benaich iz AI investicijskog fonda Air Street Capital.
Europski zakonodavci pažljivo prate razvoj situacije.

“Skladištenje obrazaca kucanja na kineskim serverima je zabrinjavajuće”, rekao je holandski europarlamentarac Bart Groothuis, dodajući da bi takav model mogao uticati na način na koji ljudi pretražuju informacije i oblikuju svoje mišljenje.

“To ne bi smjelo imati mjesto u EU”, zaključio je Groothuis, prenio je Politico.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!