Europske zemlje zatražile su odgovor od Pekinga nakon što je kineski diplomata u Parizu doveo u pitanje suverenitet bivših sovjetskih republika.
Zvaničnici iz Litvanije, Latvije, Ukrajine, Francuske i Europske unije orgovorili su na primjedbe kineskog ambasadora u Francuskoj Lu Shayea, koji je tokom televizijskog intervjua rekao da bivše sovjetske zemlje, uključujući baltičke države, nemaju “formalni status u međunarodnom pravu.”
Lu je to iznio kao odgovor na pitanje da li je Krim, koji je Rusija ilegalno pripojena 2014., dio Ukrajine.
“Čak i ove bivše sovjetske zemlje nemaju formalni status u međunarodnom pravu jer nije postojao međunarodni sporazum koji bi materijalizovao njihov status kao suverene zemlje“, rekao je Lu, nakon što je prvo naglasio da pitanje Krima „zavisi od toga kako je problem percipiran“ jer je područje “u početku bilo rusko“, a zatim “ponuđeno Ukrajini tokom sovjetske ere“.
Visoki predstavnik EU za vanjske poslove Josep Borrell reagovao je u nedjelju i nazvao Luove opaske “neprihvatljivim”.
“EU može samo pretpostaviti da ove izjave ne predstavljaju zvaničnu politiku Kine”, rekao je Borrell u izjavi na Twitteru.
Francuska je također odgovorila u nedjelju, a njeno Ministarstvo vanjskih poslova je izrazio je svoju “punu solidarnost” sa svim zemljama saveznicama pogođenim ovakvim izjavama te pozvalo Kinu da pojasni da li ambasadorovi komentari predstavljaju njen formalni stav, navodi Reuters.
Ministar vanjskih poslova Latvije Edgars Rinkevics pozvao je na “objašnjenje kineske strane i potpuno povlačenje ove izjave” u objavi na Twitteru u subotu.
On je obećao da će pokrenuti ovo pitanje tokom sastanka ministara vanjskih poslova EU u ponedjeljak, na kojem se očekuje da će se razgovarati o odnosima s Kinom.
Mykhailo Podolyak, savetnik ukrajinske Predsedničke administracije, takođe je reagovao na Tviteru poručivši Kini, između ostalog, da “ako želite da budete veliki politički igrač, nemojte ponavljati propagandu ruskih autsajdera kao papagaj…”
Kinesko Ministarstvo vanjskih poslova nije odmah odgovorilo na upit CNN-a za komentar.
Ovo nije prvi put da je Lu – istaknuti glas među kineskim takozvanim agresivnim diplomatama “vukovima-ratnicima” – izazvao kontroverzu zbog svojih stavova.
Veze između Kine I Europe su se pogoršale dok je stari kontinent s nelagodom posmatralo zbližavanje odnosa Kine i Rusije i njeno odbijanje da osudi Putinovu invaziju na Ukrajinu.
“Ako se iko još uvijek pita zašto baltičke države ne vjeruju Kini da ‘posreduje mir u Ukrajini’, pogledajte kineskog ambasadora koji tvrdi da je Krim ruski i da granice naših zemalja nemaju pravnu osnovu”, napisao je litvanski ministar vanjskih poslova Gabrielius Landsbergis na Twitter u subotu nakon Luinog intervjua.
Moritz Rudolf, saradnik i naučnik u Kineskom centru Paul Tsai na Pravnom fakultetu Yalea u SAD-u, rekao je da je Kina bila “sve uspješnija u tome da se percipira kao odgovorna sila koja bi mogla igrati konstruktivnu ulogu u mirovnom procesu u Ukrajini.”
“Ostaje da se vidi da li rukovodstvo u Pekingu shvata koliko ovakve izjave mogu biti štetne za njihove ambicije u Europi ako se Ministarstvo vanjskih poslova (Narodne Republike Kine) ne ogradi od riječi ambasadora Lua”, rekao je.
Dodao je da je kineska “zvanična pozicija i praksa” u suprotnosti s Luovim komentarima, uključujući činjenicu da Kina nije priznala suverenitet Rusije nad Krimom ili bilo kojom teritorijom koju je anektirala od 2014.
Drugi stručnjaci su sugerirali da Luove primjedbe mogu također biti indikacija stvarnih diplomatskih prioriteta Pekinga.
“Između sabotiranja odnosa Kine sa Rusijom i ljutnje Europe, (Lu) je odabrao ovo drugo”, rekala je Yun Sun, direktorica Kineskog programa u Washingtonskom Stimson Center think tanku.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!