Europski saveznici bijesni nakon curenja poruka Trumpove administracije

Svijet 26. mar 202510:41 0 komentara
REUTERS/Kevin Lamarque

Otkrivanje privatnih poruka visokih zvaničnika administracije predsjednika Donalda Trumpa izazvalo je ogorčenje u Velikoj Britaniji i širom Europe, nakon što su američki potpredsjednik JD Vance i ministar odbrane Pete Hegseth optužili europske saveznike za “besplatno iskorištavanje” vojne akcije SAD-a protiv Huti pobunjenika u Jemenu.

Prema pisanju magazina The Atlantic magazina, koji je greškom dobio pristup zatvorenoj grupnoj komunikaciji, Vance je izjavio da “mrzi što ponovo spašava Europu”, dok je Hegseth odgovorio da “potpuno dijeli prezir prema besplatnom iskorištavanju europljana” i nazvao to “PATETIČNIM”.

Britanski zvaničnici nisu skrivali zaprepaštenje ovim otkrićima. Jedan britanski diplomata opisao je curenje poruka kao “nevjerovatno” i naglasio da pokazuje kako Vance nameće neprijateljski ton prema Europi, što primorava i Trumpa da zauzme oštriji stav.

Britanski ministri pokušali su umanjiti političku štetu, insistirajući na tome da su odnosi sa SAD-om i dalje stabilni, ali bivši ministar odbrane Grant Shapps jasno je ukazao da “neki u Trumpovoj administraciji očito trebaju lekciju o tome ko su im saveznici“. Shapps je podsjetio da su britanske snage bile aktivno uključene u vojne operacije protiv Huti pobunjenika, uključujući RAF-ove zračne udare i prisustvo britanske mornarice u Crvenom moru.

Posebno je izazvao reakcije dio prepiske u kojem američki zvaničnici razmatraju mogućnost da Europa “plati” SAD-u za vojnu akciju. Ovakvi komentari izazvali su dodatnu ogorčenost među europskim diplomatama, koji su već sumnjali u pouzdanost američke podrške.

Ed Davey, lider britanskih Liberalnih demokrata, izjavio je da “JD Vance i njegovi saradnici očigledno nisu sposobni voditi grupni razgovor, a kamoli najmoćniju vojnu silu svijeta”.

Reakcije iz Europske unije bile su jednako oštre. Diplomate su izrazile razočaranje, ističući da je sada jasno da neprijateljski stav prema Europi nije samo javna retorika, već i stav koji vlada unutar američke administracije. “Ovo je otrežnjujuće. Pokazuje kako zaista razmišljaju o Europi kada misle da ih niko ne sluša”, izjavio je jedan europski zvaničnik.

Iako neki u Briselu vjeruju da će se SAD dugoročno vratiti ulozi pouzdanog saveznika, trenutni odnosi ostaju napeti. “Za sada je povjerenje narušeno”, rekao je drugi visoki diplomata EU. “Nema savezništva bez povjerenja, a Europa sada mora preuzeti mnogo veću odgovornost za vlastitu sigurnost”.

Na kraju, jedan zvaničnik EU s dozom ironije dodao je: “Račun za ovu vojnu operaciju još nismo dobili”, prenosi Politico.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!