Poslanici Evropskog parlamenta traže snažnije globalne napore za zaštitu novinara, navodi se u novom izvještaju Potkomiteta za ljudska prava koiji je danas usvojen.
Poslanici Evropskog parlamenta u izvještaju izražavaju “duboku zabrinutost zbog globalne slobode medija”, ukazujući na zloupotrebe i napade na novinare u mnogim zemljama. Navodeći da je prošle godine u svijetu ubijeno čak 67 novinara, EU Parlament osuđuje sve zločine, uključujući ubistva, fizičke napade, mučenje, zastrašivanje i govor mržnje, počinjene nad ljudima koji rade u medijima širom svijeta, uključujući i EU.
“Podsjećajući na suštinsku ulogu koju imaju novinari u pružanju pouzdanih i relevantnih informacija i kontroli vlasti – razotkrivanju kršenja ljudskih prava, korupcije, finansijskih i korporativnih zločina i još mnogo toga – poslanici Evropskog parlamenta kažu da je dužnost javnih vlasti da štite slobodu izražavanja i sigurnost novinara”, navodi se u sopštenju nadležnog Potkomiteta EP.
Poslanici su pozvali i “sve relevantne treće zemlje da donesu zakone i politike u skladu sa međunarodnim pravom kako bi osigurale sigurno radno okruženje za medije i spriječile zloupotrebe protiv njih”.
U izvještaju se osuđuje sve veća upotreba opreme za nadzor i špijunskog softvera za praćenje, presretanje i cenzura rada novinara.
Poslanici Evropskog parlamenta također osuđuju upotrebu takozvanih SLAPP tužbi, navodeći da one služe za ušutkivanje ili zastrašivanje medijskih radnika i medija, unutar EU ili u trećim zemljama koje takve tužbe pokreću protiv medijskih radnika iz EU.
U izvještaju se navode i prijedlozi za poboljšanje stanja, među kojima je direktan rad sa predstavnicima medija u trećim zemljama, promovisanje programa i politika usmjerenih na podsticanje medijske i novinske pismenosti, kao i podrška i promocija postojećih međunarodnih mehanizama upozorenja za novinare u opasnosti.
Poslanici Evropskog parlamenta traže od Evropske komisije da stvori pravni okvir za osiguravanje sigurnosti i dobrobiti novinara koji provjeravaju činjenice, a koji su posebno na meti, jer otkrivaju dezinformacije u čije plasiranje je uloženo mnogo truda.
“Ako želimo da zaštitimo demokratiju, moramo da zaštitimo nezavisno, istraživačko novinarstvo, moramo da osiguramo sigurnost novinara i njihovu nezavisnost, da zaštitimo slobodu izražavanja i da osiguramo medijsku raznolikost. Tako možemo sačuvati osnovno pravo svakog građanina da bude informisan“, rekla je izvjestiteljica Izabel Vizeler-Lima poslije glasanja.
Izvještaj je na nadležnom Potkomitetu za ljudska prava usvojen ogromnom većinom glasova i bit će podnijet Evropskom parlamentu na debatu i glasanje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!