Foreign Policy: Ovo je gruzijski Majdan

REUTERS/Irakli Gedenidze

Gruzija se nalazi na prekretnici. Demonstracije su se proširile širom zemlje kao odgovor na šokantnu odluku vladajuće stranke Gruzijski san da suspenduje proces pristupanja zemlje Evropskoj uniji nakon što ju je opozicija optužila za manipulaciju izbora u oktobru. Kako se navodi u analizi koju je objavio Foreign Policy, ovi događaji podsjećaju na Majdansku revoluciju iz 2014. godine, kada su Ukrajinci protestovali protiv odluke tadašnjeg predsjednika Viktora Janukoviča da udalji Ukrajinu od EU i približi je Rusiji.

FP navodi da su gruzijske vlasti odgovorile na proteste “brutalnim metodama”. Koristili su vodene topove, suzavac i snage za suzbijanje protesta, ciljajući novinare i hapseći aktiviste u pokušaju da oslabe proteste i obeshrabre daljnje neslaganje. Ističe se da ove taktike, nalik na one koje koriste ruski predsjednik Vladimir Putin i bjeloruski predsjednik Aleksandar Lukašenko, ukazuju na opasno skretanje prema autoritarizmu.

Nije jasno zašto je premijer Irakli Kobahidze sada najavio povlačenje Gruzije iz procesa pridruživanja EU do 2028. godine, ali to ne bi učinio bez smjernica Bidzine Ivanishvilija, najbogatijeg čovjeka u Gruziji i osnivača stranke Gruzijski san. Iako je Kobahidze optužio EU za ucjenu Gruzije u izjavi od 28. novembra kojom je najavio ovaj potez, njegova stranka je upravo vodila kampanju za reizbor obećavajući podršku članstvu u EU. Možda je potez bio pokušaj da se preduhitri očekivana suspenzija procesa pridruživanja od strane EU u decembru. Evropski parlament je prošle sedmice opisao izborni proces u oktobru kao “ni slobodan ni pošten” i usvojio rezoluciju kojom se rezultati proglašavaju nevažećim. Ili je možda bio osmišljen upravo da izazove proteste, dajući vladi priliku da uguši sve oblike neslaganja, kao što je Lukašenko učinio u Bjelorusiji 2020.

Protesti bez presedana

Međutim, ako je ovo posljednje tačno, čini se da strategija ne uspijeva, piše FP. Obim i intenzitet trenutnih protesta su bez presedana u Gruziji. Protesti su samostalno organizovani, bez jednog političkog lidera ili organizacije koja ih vodi, i održavaju se ne samo u Tbilisiju, glavnom gradu, već i u drugim velikim gradovima i selima. Ova mobilizacija na lokalnom nivou naglašava odlučnost građana Gruzije da održe svoju zemlju na evropskom putu.

List navodi da institucije u Gruziji već pokazuju znakove slabljenja. Državni službenici iz ministarstava odbrane, vanjskih poslova, obrazovanja i pravde, kao i drugih agencija, izdali su zajedničke izjave kako bi se distancirali od premijerove najave. Nekoliko diplomata, uključujući ambasadora Gruzije u SAD-u, podnijelo je ostavke.

Ishod ovog sukoba mogao bi zavisiti od postupaka snaga sigurnosti, policije i vojske. Ako dođe do još ostavki na visokim pozicijama, posebno iz sigurnosnih službi, utjecaj Gruzijskog sna bi mogao oslabiti. Druga prekretnica bi mogla biti ako policija odbije naređenja da koristi smrtonosnu silu protiv demonstranata. Već sada, tišina gruzijske vojske može ukazivati na njenu sklonost da stane uz vrhovnu zapovjednicu zemlje, predsjednicu Salome Zurabišvili.

Predsjednica Zurabišvili odbila je priznati zasjedanje Parlamenta, koje bojkotuju četiri stranke koje podržavaju proevropsku povelju. Njeno odbijanje čini trenutne postupke Parlamenta, kojim dominira Gruzijski san, neustavnim. Zurabišvili je stala uz demonstrante na ulicama i osnovala vijeće nacionalnog jedinstva s ciljem pripreme za nove izbore.

Njeni napori su donijeli rezultate, jer opozicione stranke pokazuju neobičnu koheziju. Međutim, sposobnost predsjednice da sprovede promjene ostaje ograničena bez snažne, neposredne podrške iz Brisela i Washingtona, iako su SAD trenutno zauzete sopstvenom predsjedničkom tranzicijom“, ističe se.

“Budućnost Gruzije ostaje neizvjesna”

Predstojeći dani će biti ključni. Budućnost Gruzije ostaje duboko neizvjesna, a ulozi za demokratiju zemlje, a kamoli za njene evropske težnje, ne mogu biti veći. Tokom vikenda, Sjedinjene Države su suspendovale svoje strateško partnerstvo s Gruzijom. Međutim, FP ističe da američki i evropski lideri mogu i trebaju učiniti više, i to brzo.

U analizi se navodi da bi zapadni saveznici Gruzije trebali proglasiti oktobarske izbore lažiranim i stoga novi Parlament i ponovno uspostavljanje vlade Gruzijskog sna, s obzirom da nije bilo odobrenja predsjednice Gruzije, nelegitimnim i neustavnim. Trebali bi insistirati da neće biti priznanja gruzijske vlade dok se ne održe novi, slobodni i pošteni izbori.

FP također poziva na uvođenje sankcija Ivanishviliju i njegovim povezanim poslovnim interesima kao direktnu posljedicu njegove uloge u podrivanju demokratskih procesa, te pružanje snažne političke i diplomatske podrške Zurabišvili u njenim naporima da osigura nove, slobodne i poštene izbore, stvarajući tako put za demokratsku obnovu.

Na kraju, trebali bi pozvati gruzijsku vojsku i sigurnosne službe da podrže ustav zemlje, čak i ako to znači odbijanje poslušnosti naređenjima nelegitimne vlade”, navodi se.

Rusija je odlučna da destabilizuje vlade u svom susjedstvu, bilo kroz predsjedničke izbore u Rumuniji, opće izbore u Bugarskoj, pritisak cijena gasa u Moldaviji ili lažirane izbore u Gruziji. Zapad treba vlastitu strategiju da spriječi uspjeh Rusiju u tome. Gruzija je sada u središtu pažnje. Odluke donesene u narednim danima odredit će hoće li zemlja ojačati svoju demokratiju i približiti se Evropi ili skliznuti dublje u autoritarizam i pod utjecaj Moskve. Ovo će zauzvrat oblikovati ruske politike u širem regionu”, dodaje se na kraju.

╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!