Pojavilo se vjerovanje da je posljednja eskalacija na Bliskom istoku, koja prijeti da ponovno zahvati cijelu regiju u rat, ubila izglede za dugoročni prekid vatre u Gazi i povratak izraelskih talaca - njih oko 115, koji su tamo zatočeni. Ali bolna je istina da izraelski premijer Benjamin Netanyahu mjesecima sabotira napore za postizanje dogovora, odbacuje savjete svojih generala i uvjetuje izraelsku javnost da prihvati ideju da taoci ne bi trebali biti prioritet. Situaciju analizira Foreign Policy.
Netanyahu je to učinio potičući podjele u izraelskom društvu – uključujući i one unutar grupe koja predstavlja porodice izraelskih talaca – i odbijajući bilo kakve uvjete za prekid vatre, uključujući one koje su iznijele Sjedinjene Države, najvjerniji saveznik Izraela. Kao rezultat toga, mogli bi proći mjeseci ili čak godine prije nego što se preostali taoci vrate svojim najmilijima. Neki se možda nikada neće vratiti kući.
Za pomne promatrače ove zemlje, činjenica da su Izraelci prihvatili ovu stvarnost nije ništa drugo nego šokantna. Gotovo otkako postoji država, društveni ugovor uključuje obavezu vraćanja talaca ili zarobljenika iz neprijateljskih ruku gotovo svim potrebnim sredstvima. Obično je to značilo njihovo spašavanje ili pristanak na jednostrane razmjene zatvorenika.
Ali Netanyahu je u svojoj borbi za politički opstanak nakon napada Hamasa 7. oktobra 2023. pokazao spremnost da žrtvuje čak i temeljna načela zemlje – i njezine najranjivije građane.
“Svaki put kad je dogovor blizu, on dodaje nove preduvjete koji miniraju dogovor”, rekao rekao je nedavno za Foreign Policy bivši visoki zvaničnik Mossada, izraelske nacionalne obavještajne agencije, upirući prst u Netanyahua.
Hamas i drugi naoružani napadači iz Gaze ubili su više od 1200 osoba tokom njihovog iznenadnog upada u južni Izrael 7. oktobra, prema izraelskim vlastima. Također su odvukli 251 taoca i niz besmrtnih tijela – nadajući se da će ih razmijeniti za Palestince držane u izraelskim zatvorima.
Talačka kriza bila je velika u prvim sedmicama rata, a pregovori su brzo krenuli uz posredovanje Katara, Egipta i Sjedinjenih Država. U privremenom sporazumu o primirju postignutom u novembru i koji je podržala većina Izraelaca, Hamas je oslobodio više od 100 žena i djece u zamjenu za oslobađanje stotina palestinskih žena i maloljetnika koje je Izrael zatvorio. Od tada je Izrael uspio spasiti nekoliko dodatnih talaca.
Izraelski zvaničnici procjenjuju da je samo oko polovica od preostalih 115 talaca do sada preživjela borbe u Gazi. Pregovori o njihovom oslobađanju odvijali su se s prekidima, a prepreke su postavljali i Izrael i Hamas.
Netanyahuova ‘politička smrtovnica’
Ali, analitičari vjeruju da se nešto promijenilo u Netanyahuovom pristupu pitanju talaca od tog prvog dogovora u novembru. Umjesto da da njihovo oslobađanje kao prioritet, on je dugoročni prekid vatre s Hamasom – i popratni dogovor o taocima – smatrao politički riskantnim. Posljednjih mjeseci umanjio je značaj pitanja talaca i umjesto toga se zadržao na potrebi da Izrael postigne “potpunu pobjedu” nad Hamasom – iako vojni zvaničnici i analitičari kažu da je cilj nedostižan.
“Za [Netanyahua], kraj rata ili dugoročni prekid vatre bili bi politička smrtovnica. Njegovi mesijanski partneri napustit će vladu, a on će biti istjeran van”, rekao je penzionisani zvaničnik Mossada. Netanyahuova koalicija uključuje krajnje desne vjerske stranke koje se protive naporima za prekid vatre i drže ključ njegove parlamentarne većine.
Za porodice talaca bilo je mučno gledati kako Netanyahu stavlja to pitanje u drugi plan. Mnogi od njih sudjeluju u sedmičnim protestima diljem zemlje, pozivajući izraelskog lidera da prihvati sporazum o prekidu vatre koji bi taoce vratio kući.
“Svi znaju da ste vi [Netanyahu] odlučili žrtvovati taoce na oltar vlastitog političkog opstanka. Radije vučete Izrael prema eskalaciji [rata] umjesto da potpišete sporazum koji će to spriječiti”, rekla je Einav Zangauker, majka jednog od talaca, govoreći na nedavnom skupu u Tel Avivu. “Zbog vas su taoci podvrgnuti mučenju ili još gorem i umrijet će u zatočeništvu”. Zangauker, čiji je 24-godišnji sin Matan još uvijek zatočen u Gazi, rekla nam je da Netanyahua smatra “najokrutnijim premijerom” u 76-godišnjoj historiji Izraela.
Većina sadašnjih i bivših izraelskih šefova sigurnosti kaže privatno da je Netanyahu vođen vlastitom težnjom da ostane na vlasti, a ne najboljim interesima talaca ili zemlje.
Aktualni čelnici izraelskih sigurnosnih agencija opetovano govore Netanyahuu da oslobađanje talaca nije samo moralna obaveza, već i odluka koja bi poboljšala izraelsku stratešku poziciju u zemlji i inostranstvu, prema izraelskim medijima i izvorima Foreign Policyja. Netanyahu je odbacio njihove preporuke i opisao svoje kritičare kao “slabe”.
Nekoliko šefova sigurnosti razmatralo je preuzimanje odgovornosti za neuspjehe od 7. oktobra i podnošenje ostavki, prema njihovim vlastitim javnim komentarima. Ali sigurno se brinu da će ih Netanyahu zamijeniti prijateljima, čineći šanse za dogovor o taocima još manjim.
U međuvremenu je javna kampanja za dogovor o taocima utihnula. Porodice i dalje protestuju, pridružuju im se demonstranti protiv Netanyahua koji zahtijevaju prijevremene izbore, ali čini se da je velik dio šire javnosti izgubio nadu.
Unutar Netanyahuove vlade, nekoliko političara krajnje desnice sve više gleda na rat kao na priliku da se konačno pripoji Zapadna obala, a možda i Pojas Gaze. Netanyahu je rekao da Izrael neće dugoročno vladati Gazom, ali mu je potrebna podrška krajnje desnih frakcija kako bi nastavio vladati. Netanyahu se suočava s krivičnim optužbama za prijevaru i podmićivanje, u sporom suđenju koje je počelo prije četiri godine. Gubitak vlasti potencijalno bi mu otežao borbu protiv krivičnih prijava.
Netanyahu je vladao zemljom, ukupno, više od 16 godina. Tvrdi da je jedinstveno kvalificiran za rješavanje problema Izraela, uključujući rat na više frontova – Gaza, Libanon, Sirija, Irak, Jemen, Iran i Zapadna obala. Ali unutarnje podjele koje je potaknuo uzimaju danak u zemlji. Dok se činilo da je napad od 7. oktobra ujedinio Izraelce, rat koji je u toku, iskušenje s taocima i frustracije vladom stvorili su domaću krizu koja bi mogla biti dublja od bilo koje druge koju je Izrael iskusio od svog osnivanja. Nije neobično čuti Izraelce kako govore o primjerima iz židovske historije kada su unutarnje podjele dovele do nacionalnih tragedija – uključujući rimsko uništenje Hrama u Jeruzalemu 70. godine n. e. i naknadno protjerivanje Židova iz njihove domovine.
Netanyahu se u svojim govorima poziva na ovu historiju, ali mnogim Izraelcima ona zvuči šuplje. “On je stvarna prijetnja samom postojanju Izraela“, rekao je Yair Golan, penzionisani general koji sada vodi Demokrate lijevog centra.
“Što se njega tiče, budućnost Izraela samo je sekundarna u odnosu na njegovu ličnu sudbinu. … Poput mnogih vođa kroz historiju koji predugo ostaju na vlasti, on živi u vlastitom balonu i odvojio se od stvarnosti“, zaključuje.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!