Turiste koji su u četvrtak stigli u Veneciju dočekali su kontrolori karata jer je grad postao prvi u svijetu koji naplaćuje ulaz. Ovim povodom aktivističke grupe organizirale su protest u gradu na kanalima, tvrdeći da je "gotovo cijeli grad protiv" te da se radi o "lošoj slici za Veneciju".
Mjera o kojoj se žestoko raspravljalo, usmjerena na turiste, stupila je na snagu u 8.30 ujutro. Većina turista koji su dolazili na stanicu Santa Lucia došli su unaprijed pripremljeni s QR kodom koji dokazuje da su platili cestarinu od 5 eura, ali inicijativa je izazvala zbunjenost među ljudima koji su odsjedali u hotelima koji, iako su oslobođeni, nisu bili svjesni da će još uvijek moraju izdržati rigorozni pristup internetu kako bi potvrdili svoje izuzeće.
Stjuard je vodio Yvonne McKenna i Kena Mehana, koji su upravo stigli noćnim vozom iz Beča, kroz proces koji je trajao oko 10 minuta.
“Znala sam za novi porez i znala sam za izuzeće, ali nisam znala da ćemo ovo raditi kad stignemo”, rekla je McKenna. “Čini se da traje dugo… zamislite da niste toliko upućeni u svu tehnologiju?”
Drugi su bili potpuno nesvjesni nove mjere. “Koju naknadu?” upitala je Elizabeth iz Amerike, prije nego što su je naučili kako plaćati online.
Inicijativa je izazvala brojne podjele u Veneciji, a protivnici tvrde da je protivna načelu slobode kretanja i da neće učiniti ništa da se smisleno riješi pretjerani turizam.
Neki koji žive u drugim turističkim središtima suosjećaju s njihovom nevoljom, ali podržavaju naknadu.
Jana Plevova iz Praga provodi pet noći u gradu i stoga je oslobođena jer već plaća noćnu boravišnu taksu, ali je rekla da ne bi imala problema platiti 5 eura za dnevni ulazak.
“Dolazim iz Praga koji također pati od pretjeranog turizma, tako da plaćanje 5 eura nije toliko za pokušaj očuvanja ove ljepote”, rekla je.
Stanovnici Venecije protestuju jer grad počinje naplaćivati posjetiteljima ulaz
Vlasti u Veneciji optužene su za preobrazbu poznatog grada u laguni u “tematski park” dok na snagu stupa dugo razmatrana ulaznica za jednodnevne izletnike.
Venecija je prvi veliki grad u svijetu koji je donio takvu shemu. Naknada od 5 eura, koja danas stupa na snagu, ima za cilj zaštititi mjesto svjetske baštine UNESCO-a od učinaka pretjeranog turizma odvraćanjem turista i, prema riječima gradonačelnika Luigija Brugnara, čineći grad opet “pogodnim za život”.
Ali nekoliko odbora i udruga stanovnika organiziralo je proteste, tvrdeći da naknada neće pomoći u rješavanju problema.
“Mogu vam reći da je gotovo cijeli grad protiv toga“, tvrdi Matteo Secchi, koji vodi Venessiu.com, aktivističku grupu stanovnika. “Ne možete nametnuti ulaz u grad; sve što rade je pretvaranje u tematski park. Ovo je loša slika za Veneciju“.
Nekoć srce moćne pomorske republike, glavni otok Venecije izgubio je više od 120 000 stanovnika od ranih 1950-ih, otjeran nizom problema, ali uglavnom usmjerenošću na masovni turizam koji je uzrokovao da stanovništvo postane minimalno brojem u odnosu na hiljade posjetitelja koji okupiraju trgove, mostove i uske šetnice u najprometnije doba godine.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!