ISIS je brzo preuzeo odgovornost za napad u petak na koncertnu dvoranu u Moskvi. Međutim, u svom obraćanju naciji nakon napada, predsjednik Vladimir Putin nije spomenuo ovu grupu. Umjesto toga, ruski propagandisti pokušavaju okriviti Ukrajinu, u potezu za koji analitičari kažu da ima za cilj da izazove gnjev protiv susjeda i odvrati pažnju od praznina u moskovskom sigurnosnom sistemu, koji su se proširili otkako je Putin naredio invaziju na Ukrajinu prije dvije godine, piše Financial Times.
Odgovornost za napad su SAD i druge zapadne zemlje pripisale afganistanskoj podružnici pod nazivom Isis-Khorasan ili Isis-K.
SAD su nekoliko sedmica ranije upozorile da bi moglo doći do ovakvog napada. Izvještaji u Rusiji sugeriraju da su četiri glavna napadača koje je u subotu pritvorio FSB svi iz Tadžikistana, centralnoazijske zemlje čiji građani čine veliki dio pripadnika Isis-K, prema analitičarima koji prate grupu.
Međutim, ruski zvaničnici i državni mediji nisu mnogo spominjali ISIS. Umjesto toga, Putin, ruski zvaničnici i služba sigurnosti FSB-a su više puta tvrdili da su napadači presretnuti dok su putovali u Ukrajinu.
“To nije učinio Isis. To su bili Ukrajinci”, napisala je Margarita Simonyan, urednica propagande državnog medijskog kanala Russia Today na svom popularnom Telegram kanalu.
“Počinioci su izabrani na takav način da bi uvjerili glupu svjetsku javnost da je riječ o Islamskoj državi”, dodala je ona.
Ukrajinski zvaničnici oštro su negirali bilo kakvu umiješanost i rekli da Putin pokušava okriviti Kijev kako bi stvorio izgovor za eskalaciju svog desetogodišnjeg rata.
“Jadni Putin, umjesto da se pobrine za svoje građane Rusije, obrati im se, šutio je jedan dan razmišljajući o tome kako to povezati s Ukrajinom”, naveoo je predsjednik Volodimir Zelenski u svom obraćanju u subotu uvečer iz Kijeva.
Također je sugerisao da je Rusija mogla da zaustavi napad da njene bezbjednosne snage nisu vodile rat protiv Ukrajine.
“One stotine hiljada Rusa koji sada ubijaju na ukrajinskoj zemlji sigurno bi bilo dovoljno da zaustave sve teroriste“, rekao je on.
“Pogodna meta”
Glasnogovornica američkog Vijeća za nacionalnu sigurnost rekao je da Islamska država snosi “isključivu odgovornost za ovaj napad”. “Nije bilo nikakvog ukrajinskog angažmana“, rekla je Adrienne Watson.
Medijski kanal Isis-a Amaq objavio je kasno u subotu video koji je navodno snimio jedan od napadača. Na njemu se vidi kako napadač puca u tijela na podu, dok drugi napada ljude nožem.
Ruske sigurnosne službe su kasnije uhapsile muškarce koji su nosili odjeću koja je odgovarala onima na snimku napada, prema snimcima objavljenim na internetu i ruskom istraživačkom izdanju iStories.
Vera Mironova, saradnica Davis centra na Univerzitetu Harvard, rekla je da je interesantno da su napadači mogli da izvrše napad dok je Rusija bila u ratnom stanju, sa mobilisanim vojnim i bezbjednosnim službama.
Mironova, koja istražuje terorističke pokrete u bivšem Sovjetskom Savezu, rekla je da je Isis-K pogodio Moskvu jer je to bilo relativno lako: “Radi se o pogodnostima mete“.
Kako navodi FT, Isis-K je planirao nekoliko napada u Evropi u posljednjih nekoliko mjeseci, ali su oni osujećeni.
Od početka potpune invazije na Ukrajinu prije dvije godine, FSB, glavna ruska služba unutrašnje sigurnosti, pomjerila je svoj fokus, prema analizi zvaničnih izjava nezavisnog lista Novaja Gazeta Evropa.
Ranije se FSB gotovo u potpunosti fokusirao na prijetnju islamističkog terorizma, ali od 2022. godine većina njegovih izjava odnosila se na Ukrajinu. Oni koji su optuženi za “terorizam” i koje je presreo FSB bili su Rusi koji su često protestovali protiv rata ili vlade, pokazala je ova analiza.
“Putin je mislio da je njegova borba protiv islamističkog militantizma završena nakon pacifikacije Čečenije”, rekao je Kamal Alam, nerezidentni član Atlantskog vijeća.
Rusija već dugo meta ISIS-a
Međutim, Rusija je dugo bila meta Isis-a, a to se “znatno povećalo nakon njene vojne intervencije u Siriji 2015., njenog kasnijeg uključivanja širom Afrike i njenih odnosa s talibanima”, rekao je Lucas Webber, suosnivač MilitantWirea, koji analizira aktivnosti militantnih grupa.
Isis-K je prvi put počeo djelovati 2015. u Afganistanu i Pakistanu nakon što je prvobitna grupa Isis proglasila kalifat u dijelovima Iraka i Sirije.
Grupa je crpila snagu od militanata koji su vjerovali da postojeće grupe poput Al-Kaide nisu dovoljno tvrdolinijaške. Grupa ima za cilj stvaranje kalifata u Horasanu, regiji koja se proteže na dijelove indijskog potkontinenta i centralne Azije.
Nakon što su talibani preuzeli vlast u Afganistanu nakon povlačenja NATO trupa 2021. godine, Isis-K je postao njihov glavni protivnik, pokrečući krvavu pobunu i koristeći Afganistan kao bazu za napade na drugim mjestima.
Isis-K je posljednjih godina ubio stotine ljudi, vodeći kampanju protiv šiitske manjine u Afganistanu i niz pokušaja atentata na istaknute talibanske vođe. Napao je politički skup u Pakistanu prošle godine, a povezan je sa smrtonosnim bombaškim napadima u blizini mezara komandanta Kasema Sulejmanija u Iranu u januaru.
Dok je međunarodna koalicija protjerala Isis iz njegovih teritorijalnih uporišta u Iraku i Siriji i ozbiljno oslabila grupu, Isis-K se razvio u “najambiciozniji i međunarodno orijentiran ogranak pokreta”, rekao je Webber.
Isis-K je pokrenuo samoubilački napad na rusku ambasadu u Kabulu u septembru 2022. godine.
“Isis-K je čak pokrenuo propagandno krilo na ruskom jeziku. Postavio je veliki fokus na podsticanje pristalica da izvedu napade na Rusiju”, rekao je Webber.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!