Govor tijela: Koji kandidat za američkog predsjednika je bolje vladao binom tokom debate?

Svijet 11. sep 202408:43 0 komentara
MARIO TAMA / GETTY IMAGES NORTH AMERICA / Getty Images via AFP

Na samom početku jako važne predsjedničke debate u Filadelfiji, anerička potpredsednica Kamala Harris prošetala je binom, zaobišla je oko govornice i ispružila ruku u znak pozdrava. “Kamala Haris”, rekla je bivšem predsedniku Donaldu Trampu kao uvod u vatrenu raspravu.

Susrevši se s njim prvi put lično, Haris je natjerala svog protivnika da se rukuje, nešto što on i njen prethodnik kao demokratski predsjednički kandidat Joe Biden nisu učinili u junu.

Bio je to jedan od mnogih trenutaka u debati u kojoj su dva kandidata koristila govor tijela, ton i držanje umjesto da razgovaraju o stavovima ili političkim stavovima.

Brian Snyder / REUTERS

“Bio je to moćan potez”, rekao je stručnjak za govor tijela Mark Bowden, misleći na Harrisino rukovanje. “Mislim da to nije očekivao.”

Potpredsjednica je zadržala izražajno lice tokom cijele večeri, podižući obrve, smijući se i gledajući kao u nevjerici dok Trump govori, bili su to trenuci koje su njeni fanovi brzo snimali i prenosili na društvenim mrežama. Ponekad je upitno gledala republikanskog kandidata i napomenjala da njegovi komentari “nisu istiniti”.

Trump je uglavnom zadržao ozbiljan izraz lica, dok se ponekad smijao stisnutih usana ili odmahivao glavom. Optužio je Harisa i za neistine. “Evo je opet. To je laž”, rekao je u jednom trenutku.

Tokom debate, oba kandidata su podizala glas. Haris (59) se često okretala prema svom protivniku dok je govorila, u jednom trenutku izgledala je kao da ga grdi. Trump (78) je uglavnom gledao pravo naprijed.

“Njihovi pristupi su bili veoma različiti”, rekla je bihevioralna naučnica Ebi Marono. “Nije joj se obraćao niti se okretao prema njoj dok je govorio… s drue strane, Harris je bila malo antagonistički nastrojena prema njemu, ali je takođe vrlo vješto pokazivala emocije kada bi govorio.“

Trump je u jednom trenutku pokušao da je dovede u neugodnu situaciju kada ga je prekinula tokom govora, rekavši joj da sačeka jer on govori. “Zvuči li to poznato?” upitao je, očigledno upućujući na njenu debatu 2020. s tadašnjim potpredsjedničkim kandidatom Mikeom Penceom, kojeg je tada Karris opomenula što joj upada u riječ.

Američka potpredsjednica se često vraćala na teme razgovora, ponavljajući prijedloge politike o stanovanju i malim preduzećima i pozivajući zemlju da “okrene novi list” kada je Trump u pitanju.

“Očigledno je da je upamtila neke stvari”, rekla je Lillian Glass, također stručnjakinja za govor tijela i komunikacije, koja je rekla da misli da je Harris izgledala neautentično. “Govorila je u kratkim i isprekidanim frazama.”

Trumpov agresivni stil pomogao mu je i naštetio mu u raznim fazama debate. Njegovi lični napadi tokom republikanskih predizbora 2016. i općih izbora protiv Hillary Clinton doveli su ga do nominacije i predsjedništva.

Trumpa je lako isprovocirati

Ali debata 2020. protiv tadašnjeg bivšeg potpredsjednika Bidena, tokom koje je Trump više puta prekidao Bidena, dovela je do suprotnih rezultata.

Trump je u junskoj debati sa predsednikom Bidenom (81) zauzeo disciplinovaniji pristup, čiji su višestruki posrtaji pogoršali zabrinutost demokrata po pitanju njegovih godina i podstakli njegov odlazak iz trke.

Trump je u utorak navečer ograničio svoje lične napade na Haris, ciljajući prvenstveno na njenu politiku. Ali nastavio je s napadima na Bidena, što je navelo Harrisa da naglasi da je ona sada njegov protivnik. “Ne takmičite se protiv Joea Bidena, već protiv mene”, rekla je Harris.

Potpredsjednica je u više navrata pokušavla da isprovocira Trumpa pokrenuvši temu o njegovim predizbornim skupovima, što je bilo osjetljivo pitanje za bivšeg voditelja reality tv programa, na što se Trump “upecao” te lažno sugerisao da ona plaća ljude da prisustvuju njenim skupovima, navodi se u Reutersovoj analizi.

“Ona mu se vrlo jasno i namjerno uvlači pod kožu dok on nije u stanju da se kontroliše. Možete vidjeti kada ona samo nabaci temu, a on se zakači za to i potpuno izgubi živce oko smiješnih problema”, rekla je Adrianne Shropshire, izvršna direktorica BlackPAC-a, lijevo orijentisanog političkog akcionog komitet koji se fokusira na mobilizaciju i angažman crnih birača.

Na kraju debate, oba kandidata, obučena u tamna odijela noseći pribadače sa američkim zastavama, izašla su sa scene. Nisu se ponovo rukovali.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!