Gradonačelnik Barcelone planira povećati turističku naknadu za putnike s krstarenja koji posjete grad kraće od 12 sati u sklopu stalnih napora da se "uhvati u koštac s posljedicama masovnog turizma" u glavnom gradu Katalonije.
Jaume Collboni, član Katalonske socijalističke stranke, najavio je niz mjera namijenjenih smanjenju prekomjernog turizma i poboljšanju stambene situacije u gradu otkako je preuzeo dužnost prošle godine.
Prije četiri sedmice, Collboni je rekao da će ukinuti iznajmljivanje apartmana turistima do 2028. ukidanjem dozvola za 10.101 apartmana koji su trenutno odobreni kao kratkoročni najam. Diljem Španjolske održani su veliki protesti protiv štetnog učinka koji sve jača turistička industrija ima na svakodnevni život ljudi.
U intervjuu za El País u nedjelju, gradonačelnik je rekao da će nastojati povećati porez koji plaćaju putnici s kruzera, koji sada iznosi 7 eura dnevno, kako bi osigurao da grad pravilno profitira od njihovih kratkih posjeta.
“Barcelona je grad koji je otvoren posjetiteljima, a turizam je važan sektor njezine ekonomije”, rekao je Collboni za novine. “Uprkos tome, odlučan sam uhvatiti se u koštac s posljedicama koje masovni turizam ima za grad. To znači ići do kraja poput zabrane turističkih stanova 2028. Ali također ćemo značajno povećati porez za ljude na kruzerima koji se zaustavljaju”.
Rekao je da iznajmljivanje turističkih stanova i kratka zaustavljanja na krstarenjima stvaraju probleme gradu i njegovoj potrazi za kvalitetnim turizmom.
“Kada je riječ o izboru između turista koji koriste smještaj i prava na stanovanje, odlučili smo staviti pravo na stanovanje u Barceloni na prvo mjesto”, rekao je Collboni. “Kada je riječ o putnicima na krstarenju sa stankama – manje od 12 sati – dobivate intenzivnu upotrebu javnog prostora bez ikakve koristi za grad i imate osjećaj okupacije i zasićenosti. Želimo turizam koji poštuje svoje odredište”.
Gradonačelnik nije rekao za koliko planira povećati porez, rekavši samo da su studije već naručene. Collboni je dodao da ideja porasta nije bila odvratiti posjetitelje kruzera, već osigurati da plate svoj put i generiraju prihod koji bi se mogao uložiti u projekte poput postavljanja klima uređaja u školama.
Rekao je da njegova zabrana turističkih stanova neće odbiti posjetitelje te da grad i okolica imaju dovoljno hotelskih kapaciteta da i dalje budu domaćini velikih godišnjih događaja poput Mobile World Congressa.
Prošle godine Španija, koja ima populaciju od 47 miliona ljudi, primila je rekordnih 85,1 miliona međunarodnih turista, što je 19% više nego 2022.
Rastući bijes i frustracija zbog nekontroliranog rasta turizma potaknuli su niz protesta posljednjih mjeseci na kopnu te na Balearskim otocima i Kanarima.
U aprilu je Víctor Martín, glasnogovornik kolektiva Canarias se Agota (Kanarcima je dosta), rekao da problem nisu sami turisti, već njihov broj i zastarjeli turistički model koji ih je namamio na otočje.
“Dosegli smo tačku u kojoj se ravnoteža između korištenja resursa i dobrobiti stanovništva ovdje pokvarila, posebno tokom prošle godine”, rekao je.
Još jedan veliki protest trebao bi se održati u Mallorci u nedjelju navečer. Protest u glavnom gradu Palmi pozvala je platforma Menys Turisme, Més Vida (Manje turizma, više života) pod sloganom “Promijenimo put, stavimo granice turizmu”.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!