Rim, Barcelona i Atena su "završili" s turistima. Dok je pandemija Covida-19 mnogim mještanima pružila dobrodošao predah od gomile putnika koji dolaze, problematični turisti ponovno im idu na živce do te mjere da su mještani i aktivisti izašli na ulice u raznim gradovima diljem Španije, Italije, Portugala i Grčke, a neki su bili naoružani vodenim pištoljima i naljepnicama koje su buntovnim posjetiteljima govorile da idu kući.
Demonstranti su rekli da pretjerani turizam podiže cijene stanova, ubrzava gentrifikaciju i čini ionako nedostatne zalihe vode oskudnijim. U sušom pogođenim urbanim središtima poput Barcelone, turisti troše znatno više vode od prosječnog stanovnika. Na isušenoj Siciliji, brojni gradovi počeli su odbijati turiste zbog nestašice vode.
Vlade su, sa svoje strane, manje sklone provoditi trajne mjere. Za mnoge zemlje EU, posebno one u južnoj Europi, turizam je ključni stup gospodarstva: 11,3 posto za Hrvatsku, a između 6 i 8 posto za Portugal, Grčku, Španiju i Italiju, pokazuje analiza Allianza.
Nakon što je pandemija gotovo zaustavila turizam na dvije godine, ljudi željni putovanja krenuli su u takozvani “osvetnički turizam” — vraćajući putovanja koja su propustili.
Dijelom zbog turizma, Španija, Portugal i Grčka — koje su dugo zaostajale među velikim europskim ekonomijama — nadmašile su ostatak EU 2023. Dok je BDP diljem bloka porastao za 0,5 posto, privrede Portugala, Grčke i Španije zabilježila su rast stope iznad 2 posto.
“Ono što vidimo u medijima je ono što smo počeli viđati i prije pandemije”, izjavila je za POLITICO Sandra Carvão, direktorica tržišnog obavještavanja, politike i konkurentnosti u agenciji Ujedinjenih naroda za turizam.
“Već tada smo vidjeli pokret i proteste protiv turizma u destinacijama i vidimo da se vraćaju”, rekla je.
Rastuće temperature, slabe naravi
Krajem jula, oko 20 hiljada aktivista protiv turizma okupilo se u Palma de Mallorci, tražeći promjenu modela turizma za koji kažu da šteti Balearskim otocima, čija su tri glavna otoka Mallorca, Menorca i Ibiza.
Godine 2023. ukupan broj turista na otocima popeo se na 14,4 miliona — neodoljiv broj za otoke koji tokom cijele godine imaju oko 1,2 miliona stanovnika.
U Barceloni su aktivisti vodenim pištoljima prskali strane posjetitelje na manjem protestu. Španski ministar turizma osudio je akciju, rekavši da ona ne predstavlja kulturu gostoprimstva u zemlji. Na ulicama i javnim prostorima diljem Španijee, naljepnice i grafiti koji upućuju na “guiris”, blago pogrdni kolokvijalni izraz za turiste koji imaju problema s poštovanjem lokalnih zakona i kulture.
Slični protesti protiv turizma održani su ovog ljeta u gradovima diljem Španije, uključujući Madrid, Malagu, Granadu i Alicante. Izvan Španije, turistička žarišta poput Portugala, Italije i Grčke doživljavaju proteste različitih stupnjeva.
Problem veći od zabrane selfija
Gradovi se bore protiv pretjeranog turizma kaznama, naknadama i zabranama – s različitim stepenima uspjeha.
Neki su uveli manja pravila kako bi odvratili turiste: nema selfija u područjima talijanskog grada Portofina, nema sjedenja na španskim stepenicama u Rimu, nema velikih kruzera u hrvatskom Dubrovniku ili grčkom Santoriniju i nema japanki u Cinque Terreu.
U Veneciji su vlasti uvele simboličnu ulaznicu od 5 eura kako bi ograničile broj turista. Mjera se, međutim, izjalovila, umjesto da je potaknula daljnje proteste mještana koji su tvrdili da je grad pretvoren u tematski park.
Neki se klade na veće: gradonačelnik Barcelone najavio je u junu da će grad ukinuti kratkoročno iznajmljivanje stanova turistima do 2028., u pokušaju da izbjegne najgoru od sve većih nestašica stambenog prostora u Europi. U protekloj deceniji, Kanarski otoci, uz gradove Berlin i Lisabon odobrili su slične mjere.
Prema Carvãou, uspješna turistička strategija treba se usredotočiti na ravnotežu ekonomskog, društvenog i okolišnog utjecaja te mora uzeti u obzir razinu potražnje kao i nosivi kapacitet destinacije (u smislu veličine grada, infrastrukture ili resursa).
Carvão je naveo Amsterdam kao primjer grada na dobrom putu da turizam stavi pod kontrolu.
Grad, koji je stekao reputaciju europske prijestolnice zabava, zabranio je pušenje trave u svojoj crvenoj četvrti i pokrenuo kampanju za izlazak usmjerenu na mlade, razularene Britance koji posjećuju samo na zabavu. Nedavno je najavio i zabranu izgradnje novih hotela.
Za razliku od drugih destinacija koje suzbijaju putnike, neke su odabrale otvoreniji pristup: Kopenhagen nudi nagrade za poticanje klimatski prihvatljivog ponašanja turista. Oni koji voze bicikl, voze se javnim prijevozom ili skupljaju smeće po gradu mogu zaraditi bilo što, od besplatne šoljice kafe do besplatnog ulaza u muzej.
“Strategija treba biti spoj tri aspekta. Potrebni su vam podaci o kretanju, upravljanju aktivnog slušanja stanovnika, a treće je kombinacija različitih politika”, rekao je Carvão.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!