Hamas pregovara s Fatahom o političkom partnerstvu u vladi nakon rata

Svijet 05. jun 202413:58 0 komentara
Reuters

Pet izvora reklo je za Reuters da će duboke podjele ograničit napredak u pregovorima o pomirenju između palestinskih frakcija Hamasa i Fataha ovog mjeseca, ali da sastanci naglašavaju da će Hamas vjerovatno zadržati utjecaj nakon izraelskog rata u Gazi.

Pregovori između Hamasa i Fataha, stranke palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa, bit će održani u Kini sredinom juna, prema zvaničnicima s obje strane. Ovo dolazi nakon dvije nedavne runde pregovora o pomirenju, jednu u Kini i jednu u Rusiji. Kinesko ministarstvo inostranih poslova odbilo je da komentariše.

Sljedeći sastanak održat će se usred pokušaja međunarodnih posrednika da postignu sporazum o prekidu vatre za Gazu, pri čemu je jedna od ključnih tačaka problema plan za “dan poslije” – kako će se upravljati enklavom.

Reuters navodi da su palestinske frakcije i prije 7. oktobra izbjegavale Hamas, koji mnoge zapadne vlade smatraju terorističkom organizacijom.

Ali čak i dok je pod vojnim napadima, sastanci političara Hamasa sa zvaničnicima stranke Fatah koja kontroliše palestinsku politiku na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael ukazuju na cilj grupe da oblikuje poslijeratni poredak na palestinskim teritorijama, navodi izvor upoznat sa razgovorima unutar Hamasa.

Ovaj izvor, kao i drugi neimenovani zvaničnici, odbili su da budu imenovani jer nisu ovlašteni da razgovaraju o osjetljivim pitanjima s medijima.

Hamas, koji je vladao Gazom prije rata, priznaje da ne može biti dio bilo koje međunarodno priznate nove vlade palestinskih teritorija kada se borbe u enklavi na kraju završe, rekao je izvor.

Bez obzira na to, Hamas želi da Fatah pristane na novu tehnokratsku administraciju za Zapadnu obalu i Gazu kao dio šireg političkog dogovora, rekao je izvor i visoki zvaničnik Hamasa Basim Naim.

Govorimo o političkom partnerstvu i političkom jedinstvu za restrukturiranje palestinskog entiteta“, rekao je u intervjuu Naim, koji je prisustvovao prethodnoj rundi pregovora u Kini.

Bilo da je Hamas u vladi ili van nje, to nije primarni zahtjev pokreta i ne vidi to kao uslov za bilo kakvo pomirenje“, rekao je on. Naim, kao i veći dio političkog vodstva Hamasa, djeluje u egzilu izvan Gaze.

Izgledi da Hamas preživi kao utjecajni politički igrač predstavlja problem za zapadne države.

Uprkos ratnom cilju izraelskog premijera Benjamina Netanyahua u Gazi da uništi grupu koju podržava Iran, većina posmatrača se slaže da će Hamas postojati u nekom obliku nakon prekida vatre. Kao izdanak Muslimanskog bratstva, pokret ima dubok domet i ideološke korijene u palestinskom društvu.

Sjedinjene Države i EU protive se bilo kakvoj ulozi Hamasa u upravljanju Gazom nakon rata u kojem je izraelska ofanziva ubila više od 36.000 Palestinaca, prema Ministarstvu zdravlja Gaze.

Ipak, neki američki zvaničnici privatno su izrazili sumnju da će Izrael iskorijeniti tu grupu. Visoki američki zvaničnik rekao je 14. maja da Washington misli da je malo vjerovatno da bi Izrael mogao postići “potpunu pobjedu”.

Peter Lerner, glasnogovornik izraelske vojske, izjavio je da bi ubijanje svakog člana Hamasa bilo nerealno i da to nije cilj izraelske vojske, ali je podcrtao da je uništavanje Hamasa kao vladajućeg autoriteta “ostvarljiv i dostižan vojni cilj”.

Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!