Milioni ljudi širom Velike Britanije glasali su 4. jula na općim izborima u zemlji. Laburistička stranka osigurala je 410 zastupničkih mjesta na parlamentarnim izborima čime je okončana vladavina konzervativaca u toj zemlji, duga 14 godina. O rezultatima izbora u Novom danu govorila je novinarka Danica Ilić, koja se uživo javila iz Londona.
Ukoliko se potvrde izlazne procene, lider laburista Keir Starmer bit će premijer sa najjačom partijskom podrškom u parlamentu poslije Tonyija Blaira 1997. godine.
Novinarka Danica Ilić ističe kako je ostalo još svega nekoliko zastupničkih mjesta da se odredi. Prema brojkama koje su potvrđene, Laburistička stranka imat će 410 zastupničkih mjesta, a za većinu je potrebno 326.
“Pojedini zastupnici su nazvali čak ovoliko veliku izbornu pobjedu do sada opozicione Laburističke stranke Starmerovim cunamijem. Ali neophodno je da objasnimo da zapravo ova pobjeda toliko velika ne zbog Laburista i njihovog političkog programa, već zbog toga što su birači izašli na glasanje da kazne konzervativnu stranku i njihove rezultate ili njihov manjak, bolje reći, u posljednjih 14 godina. Dakle, kako stvari sada stoje, mi vidimo da su glasači na nekim mjestima, u većini mjesta, a 40.000 je birališta u Velikoj Britaniji, glasači su glasali za Laburista. Ali na pojedinim mjestima su glasali za liberalne demokrate, koje će biti treća po snazi stranka. Osvojili su 68 zastupničkih mjesta. I naravno, ne zaboravimo desničara Nigela Farage, koji je za sada, koliko je potvrđeno i mislim da će tako i ostati, imati četiri mjesta u parlamentu. Inače, on je do sada pokušavao da uđe u britanski parlament, što mu nije uspjelo, za rukom do sada. Naravno, velika pobjeda znači i velika očekivanja. A kako svi kažu i kako pokazuju činjenice, pred Starmerom i njegovim kabinetom stoje i veliki problemi sa kojima će se suočiti”, kaže Ilić.
Podsjeća da su konzervativci došli na vlast 2010. godine nakon velike finansijske krize, kada je počeo sunovrat prije svega javnog sektora Velike Britanije, jer su mjere štednje koje su donijeli tada David Cameron i George Osborne podrazumijevale manja ulaganja u zdravstvo, u školstvo, pravosuđe i policiju.
“Nakon 14 godina možemo sa sigurnošću da kažemo da je upravo ta politika razorila prije svega zdravstveni sistem. Znate, ovdje se na pregled kod ljekara specijaliste čeka mjesecima. Ovdje se na pojedinim mjestima na hitnu pomoć čeka i po 8 sati. To su strašne stvari i zapravo to urušavanje zdravstvenog sistema je možda najjača slika koju Britanija je danas. Onda smo imali Brexit. Sjetimo se samo kako je sulobirali pa i Boris Johnson, ali evo Nigel Farage kao jedan od teških, tvrdih zagovornika izlaska Velike Britanije iz Europske unije, naravno pokazalo se da je to bio pogrešan potez. A ovo kažem zato što je u maju ove godine, prema istraživanju, 55 procenata birača, stanovnika Velike Britanije smatra da je to bio pogrešan potez. Samo 31% smatra da je dobro što je Britanija izašla”, dodaje Ilić.
Urušavanju reputacije konzervativaca i čvrstoj odluci britanskog glasačkog tijela da se okrene laburistima doprinijeli su i brojni drugi događaji iz vremena pandemije, gomila etički problematičnih odluka koje su karakterizirale vladu Borisa Johnsona, kaže Ilić, aludirajući na žurke koje su organizirali Johnson i njegovi članovi kabineta kada je cijela zemlja bila u lockdownu.
Kada je u pitanju politički plan novog britanskog premijera Keira Starmera, mnogima u Velikoj Britaniji on djeluje neazmbiciozno.
“Malo je onih koji očekuju da će Keir Starmer i njegova vlada riješiti problem. Postoje ogromni problemi u ovoj zemlji, ne znam, evo počnemo od tog zdravstvenog sistema, od inflacije, također od ugleda Velike Britanije na svjetskopolitičkom planu. Evo jedna slika, već sljedeće nedjelje u Engleskoj i u Velsu, zatvori više neće imati nijedno slobodno mjesto. Sada Keir Starmer dolazi danas, postaje premijer, ja mislim da je to prva stvar s kojom mora da se suoči. Šta će da radi kada ne može više u zatvore nikog da primi? To je konkretan problem. Također, 11. po redu, štrajk ljekara pripravnika. Također će uletjeti u pregovore vjerovatno sa njima, kako da poboljša uslove rada, da li može da im podigne plate itd. Također dobit ćemo prvu ženu na čelu, na mjestu ministra finansija. Očekuje se njen paket mjera da vidimo kako ona vidi reformu ekonomskog sistema i ekonomije Velike Britanije koja ima problem sa rastom. Inflacija je pod kontrolom, može se reći sada na 2% nakon što je 2022. divljala i bila veća od 11%”, pojašnjava Ilić.
Osvrćući se na odnose Velike Britanije sa zemljama Zapadnog Balkana i ruski utjecaj na području Balkana, Ilić ističe kako je Keir Starmer u svojim istupima bio dosta jasan po pitanju rata u Ukrajini, pa se očekuje da će se po pitanju jačanja ruskog utjecaja na Balkanu, on ponašati kao i ostali europski partneri.
“Međutim, nešto konkretno, da li će prioritet biti ojačavanje odnosa sa Zapadnim Balkanom, to je sada pitanje. Znate, postoje u spoljnoj politici ono što je njemu mnogo veći problem, jeste odnos prema Gazi. Pojedini birači i pojedini analitičari mu zamjeraju da nije bio dovoljno jasan i dovoljno da je suviše balansiran njegov odnos prema tome. Ali kada govorimo o Balkanu, mislim da on sada ulazi, kada preuzme premijersko mjesto, morat će vjerovatno da se odredi i prema tome, pa ćemo izvijestiti ako bude nešto konkretno”, kaže novinarka Danica Ilić.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!