Institut za proučavanje rata (ISW) u novoj se analizi osvrnuo na odnose između ruskog Ministarstva obrane, predsjednika Vladimira Putina i osnivača grupe Wagner Jevgenija Prigožina, navodeći da je sukob između ministarstva i Prigožina vjerojarno dosegao svoj vrhunac tijekom bitke za Bahmut.
Ruski ministar obrane Sergej Šojgu i načelnik ruskog Glavnog stožera general Valerij Gerasimov vjerojatno će iskoristiti priliku da namjerno prošire i elitne i osuđene Wagnerove snage u Bahmutu, a sve kako bi oslabili Prigožina i oslabili njegove ambicije za većim utjecajem u Kremlju.
ISW navodi da je Prigožin precijenio koliko se Putin oslanja na njegove snage. U analizi se dodaje da je Prigožin pokušao zamijeniti rusko vojno i političko vodstvo osobama koje imaju veze s grupom Wagner. Ipak, njegove su vojno-političke ambicije uznemirile Putina u listopadu, kada je njegov režim bio najosjetljiviji.
Putin je konačno dopustio ruskom Ministarstvu obrane da preuzme kontrolu nad operacijama u Bahmutu u siječnju jer Wagnerovci nisu uspjeli donijeti obećanu pobjedu u ovom gradu.
Kako navodi ISW, Putin i rusko Ministarstvo obrane mogli bi upotrijebiti Prigožina kao žrtveno janje za skupu akciju, odnosno velike gubitke nakon što kluminira ofenziva za Bahmut. ISW je još početkom veljače objavio da se Putin oslanja na žrtvena janjad koje će umjesto njega snositi krivnju za ruske vojne neuspjehe i nepopularnu politiku.
Putin će vjerojatno iskoristiti Wagnerove velike gubitke, izvješća o lošem moralu i ratne zločine kako bi odvratio pažnju od jednakih ili možda gorih problema unutar ruskih oružanih snaga. Putin vjerojatno još nije odlučio hoće li poštedjeti Prigožina, a sudbina grupe Wagner vjerojatno ovisi o Prigožinovoj sposobnosti da uvjeri Kremlj u svoju odanost.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!