Sjedinjene Američke Države i Iran su u četvrtak demantirali izvještaj da se približavaju privremenom sporazumu prema kojem će Teheran obuzdati svoj nuklearni program u zamjenu za ublažavanje sankcija, javlja Reuters.
“Ovaj izvještaj je lažan i obmanjujući“, rekao je glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Bijele kuće, pozivajući se na članak na web stranici Middle East Eye sa sjedištem u Londonu. Dodao je da su “bilo kakvi izvještaji o privremenom dogovoru lažni.”
Iranska misija pri Ujedinjenim nacijama također je dovela u sumnju izvještaj, navodeći: “Naš komentar je isti kao i komentar Bijele kuće“.
Američki i evropski dužnosnici traže načine da obuzdaju nuklearni program Teherana od sloma indirektnih američko-iranskih pregovora o oživljavanju nuklearnog sporazuma iz 2015. godine između Irana, Velike Britanije, Kine, Francuske, Njemačke, Rusije i Sjedinjenih Država.
Taj sporazum, koji ima za cilj spriječiti Iran da razvije nuklearno oružje, zahtijevao je od Teherana da prihvati ograničenja svog nuklearnog programa i opsežnije inspekcije UN-a u zamjenu za ukidanje sankcija UN-a, SAD-a i EU.
Jedno od mogućih rješenja bio je privremeni sporazum prema kojem bi Iran prihvatio manje ograničenja za svoj nuklearni program u zamjenu za skromnije ublažavanje sankcija nego prema paktu iz 2015. godine.
Middle East Eye je citirao dva neimenovana izvora koji su rekli da su Iran i Sjedinjene Države “postigle sporazum o privremenom dogovoru” koji će prenijeti njihovim nadređenima.
Navedeno je da će Iran prestati s obogaćivanjem uranijuma do čistoće od 60 posto ili više i nastaviti suradnju s nuklearnim nadzorom UN-a u zamjenu za izvoz do milion barela nafte dnevno i pristup “prihodu i drugim zamrznutim fondovima u inostranstvu”.
Cijene nafte pale su za više od 3 dolara po barelu prema izvještaju Middle East Eye prije nego što su umanjeni gubici nakon što je Bijela kuća ovo demantovala.
Na web stranici se navodi da su razgovore vodili specijalni izaslanik SAD-a za Iran Rob Malley i iranski ambasador pri UN-u Amir Saeid Iravani, što je očigledno suprotno iranskom odbijanju da direktno vodi razgovore s američkim zvaničnicima.
Glasnogovornik State Departmenta odbio je komentirati bilo kakve takve razgovore, rekavši samo da ima načina da prenese poruke Iranu, ali ne želi detaljnije iznijeti njihov sadržaj ili način na koji su dostavljene.
Dvojica iranskih zvaničnika rekla su za Reuters da je postignut napredak, ali da dogovor nije postignut. Treći je rekao da su se Malley i Irvani sreli najmanje tri puta u proteklim sedmicama, ali nisu otrkili detalje.
“Došlo je do određenog napretka i razmijenili smo prijedloge i poruke sa Amerikancima“, rekao je visoki iranski zvaničnik. “Ipak, postoji mnogo detalja o kojima moramo razgovarati“.
Sporazum iz 2015. godine, kojim je iransko obogaćivanje uranijuma ograničeno na 3,67%, napustile su SAD pod administracijom bivšeg predsjednika Donalda Trumpa 2018. godine, a Trump je ponovo uveo američke sankcije kako bi ugušio iranski izvoz nafte.
Iran je od tada nagomilao zalihe uranijuma obogaćenog do 60 posto, a nuklearni nadzor UN-a pronašao je tragove obogaćene na 83,7 posto, blizu 90 posto, što se smatra nivoom potrebnim za razvijanje nuklearne bombe.
Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!