Iran je pokušao spriječiti zapadnu inicijativu za usvajanje rezolucije protiv te države na sjednici Upravnog odbora Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), nudeći da ograniči svoje zalihe urana obogaćenog do skoro 60% čistoće, što je blizu nivoa potrebnog za izradu nuklearnog oružja, izvijestili su diplomati i agencija u utorak.
Prema povjerljivim izvještajima IAEA dostavljenim članicama, Iran je ponudio da ne povećava svoje zalihe urana obogaćenog na ovaj nivo, ali je to uslovio odustajanjem zapadnih zemalja od rezolucije koja se očekuje na budućem kvartalnom sastanku odbora.
Diplomatski prigovori i iranska poteškoća
Zapadne zemlje, uključujući Francusku, Njemačku i Veliku Britaniju, i dalje insistiraju na usvajanju rezolucije koja osuđuje Iran zbog nedovoljne saradnje s IAEA. Iranski ministar vanjskih poslova, Abbas Araqchi, upozorio je da će takva rezolucija “zakomplicirati situaciju” i narušiti “pozitivnu atmosferu” uspostavljenu tokom nedavne posjete generalnog direktora IAEA Rafaela Grossija Teheranu.
Izvještaj IAEA potvrđuje da je Iran započeo pripremne mjere za ograničenje zaliha urana obogaćenog na 60% na oko 185 kg, što je nivo zabilježen 26. oktobra. Ta količina, prema mjerilima IAEA-e, mogla bi biti dovoljna za izradu četiri nuklearne bombe ako se dodatno obogati.
Međutim, zapadni diplomati odbacuju ovu ponudu kao pokušaj izbjegavanja cenzure. “Ograničenje na 60% je besmisleno jer ne postoji legitimna civilna upotreba za ovakav nivo obogaćenja,” rekao je jedan zapadni diplomat.
Inspekcijski pristup i povratak pregovorima
U drugom izvještaju IAEA navodi se da je Iran pristao razmotriti dopuštanje četvorici dodatnih iskusnih inspektora da rade u zemlji, nakon što je prošle godine zabranio rad većini stručnjaka za obogaćivanje iz IAEA. Ovi inspektori ne bi mogli biti isti oni koji su prethodno bili isključeni.
Predložena rezolucija, koju podržavaju Sjedinjene Američke Države, Francuska, Njemačka i Velika Britanija, osudila bi Iran zbog nedostatka saradnje i zatražila “sveobuhvatan izvještaj” o iranskim nuklearnim aktivnostima. Cilj je vršiti pritisak na Teheran da se vrati pregovorima o novim ograničenjima svog nuklearnog programa, posebno s obzirom na formalno ukidanje preostalih odredbi sporazuma iz 2015. u oktobru naredne godine.
Geopolitička dimenzija
Usvajanje ove rezolucije gotovo je sigurno, s obzirom na to da su jedino Rusija i Kina glasale protiv slične rezolucije u junu ove godine. U međuvremenu, SAD pripremaju novu strategiju s obzirom na skorašnji dolazak novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa na dužnost u januaru. Trump je ranije napustio nuklearni sporazum 2018. i izrazio sumnju u mogućnost pregovora s Iranom, nagovještavajući agresivniji pristup prema Teheranu.
Ova dinamika dodatno otežava već složene odnose između Irana i zapadnih zemalja, čineći pitanje nuklearnog programa jednim od ključnih sigurnosnih izazova u regiji, prenosi Reuters.
╰┈➤ Program N1 televizije možete pratiti UŽIVO na ovom linku kao i putem aplikacija za Android|iPhone/iPad, pridružite nam se i na WhatsApp kanalu klikom ovdje
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!